dnes
Čtvrtek - zatazeno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Exprimátoři a bývalí radní na lavici obžalovaných, soud začne řešit vinu v kauze Opencard
S Tomášem je bžunda. Na lavici obžalovaných usedne i bývalý primátor Hudeček. Foto: archiv MHMP

Exprimátoři a bývalí radní na lavici obžalovaných, soud začne řešit vinu v kauze Opencard

Případ desítky pražských radních, kteří čelí obžalobě kvůli projektu Opencard, vstoupil do další fáze. Od 1. září začne kauzu veřejně projednávat Městský soud v Praze. ČTK to zjistila z justiční databáze Infosoud. Na lavici obžalovaných usednou i někdejší primátoři Bohuslav Svoboda (ODS) a Tomáš Hudeček (dříve TOP 09). Hlavní líčení povede Alexander Sotolář. Ten už ohledně Opencard rozhodoval i o vině magistrátních úředníků.

Obžaloba, kterou má ČTK k dispozici, se týká zadání zakázky na podporu programového vybavení firmě Haguess. Vedle Svobody a Hudečka viní někdejší radní Helenu Chudomelovou, Ivana Kabického, Radka Lohynského, Lukáše Manharta, Josefa Noska, Václava Novotného, Pavla Richtera a Evu Vorlíčkovou. Vytýká jim porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Trestné činnosti se údajně dopustili 3. dubna 2012, když souhlasili s tím, že město uzavře se společností Haguess dvě nové smlouvy za celkem 73,7 milionů korun. Prý přitom věděli, že nabídnutá cena výrazně přesáhla plánovanou hodnotu veřejné zakázky a že nebyl vypracován znalecký či oponentní posudek. Mělo jim prý také být známo, že důvod uváděný pro vedení jednacího řízení bez uveřejnění je nepravdivý.

Postup radních tak byl podle státního zastupitelství v rozporu s povinností úředníků řádně hospodařit s prostředky, které jim Praha svěřila. Údajně narušili soutěžní prostředí, společnosti Haguess opatřili neoprávněné výhody a Praze způsobili škodu ve výši nejméně 24,9 milionu korun. V případě prokázání viny jim hrozí dva až osm let vězení.

Předseda soudního senátu Sotolář naplánoval hlavní líčení až do konce listopadu, prozatím počítá se 17 jednacími dny. Pro jednání si vyhradil nejrozlehlejší síň, v níž se tradičně řeší zásadní kauzy s velkým počtem obžalovaných, například Promopro, údajné tunelování Čepra nebo první větev kauzy Opencard, v níž Sotolář magistrátním úředníkům původně rozdal podmíněné tresty.

Uvedl tehdy, že Haguess neměla zakázku v projektu získat, protože nesplňovala zadávací podmínky. Zároveň ale podotkl, že úředníci rozhodně nebyli hlavními hybateli událostí. Za průběh veřejné zakázky odpovídali v době, kdy Prahu řídil primátor Pavel Bém (ODS).

Obžalovaní radní vinu odmítají. Brání se tím, že v dané situaci nemohli kvůli licenčním smlouvám postupovat jinak. Například Hudeček dříve prohlásil, že odpovědnost za předražený a neprůhledný projekt mají jeho architekti – konkrétně Bém a „kmotrovské struktury napojené na ODS".

Jedinými pravomocně odsouzenými v kauze Opencard zatím zůstávají exředitel magistrátního odboru informatiky Ivan Seyček a šéf hodnotící komise Jiří Chytil. Seyčkovi vrchní soud zpřísnil trest na 3,5 roku vězení, Chytil odešel s podmínkou.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru