Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 10°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Expozici ART, LIFE. Umění pro život vidělo v prvním roce více než 30 000 návštěvníků

Stálá expozice ART, LIFE je od 8. února otevřena rok. Za tu dobu ji shlédlo více než 30 000 návštěvníků, asi polovina z nich ze zahraničí, a ohlasy odborné i laické veřejnosti jsou pozitivní. Stálá expozice vznikla podle koncepce a scénáře Radima Vondráčka, nynějšího ředitele muzea, a za supervize bývalé ředitelky Heleny Koenigsmarkové. Podílel se na ní celý kurátorský tým UPM. Vystaveno je asi 1300 předmětů, představených tematicky, podle oblastí života, v nichž se umění a design uplatňuje.

Pro muzeum jsou zajímavé především ohlasy z podobně zaměřených institucí v zahraničí. Hlavní kurátor Muzea dekorativních umění v Paříži Jean-Luc Olivié s velkým nadšením obdivoval špičkovou kvalitu sbírek UPM a kurátorský výběr. Dlouholetý kurátor sbírek vídeňského MAKu (Musea für angewandte Kunst) Rainald Franz charakterizoval expozici UPM jako zdařilý „polyhistorický koncept“, který ukazuje sbírkový materiál v mnoha nových variantních souvislostech, zajímavě konfrontuje minulé a přítomné, a přesvědčivě tak naplňuje zakladatelské poslání muzeí tohoto typu – ukázat, že užité umění a design mají ze všech oborů nejblíže životu lidí, denně jej utvářejí, organizují a zdokonalují.

Důležité podněty přinesly i návštěvy studentů zahraničních vysokých škol. Z provedené anonymní ankety například mezi studenty muzeologie a kulturních dějin z Univerzity v Oldenburgu vyplynulo, že naprostou většinu zaujala netradiční, a přitom srozumitelná koncepce, esteticky atraktivní prezentace a citlivé zapojení audiovizuálních prvků.

Po roce drobné změny
V následujícím měsíci dojde ve stálé expozici k několika změnám. Chystá se výměna několika exponátů, především těch z citlivých materiálů, textilu a papíru, a některé přibydou. Už jen měsíc budou moci návštěvníci obdivovat jeden z nejvzácnějších předmětů, které ve sbírkách uchováváme – dorzální kříž tak zvané Broumovské kasule, výjimečnou výšivku z doby lucemburské. Kříž je příkladem vysoké umělecké a řemeslné úrovně vyšívačství v českých zemích, figurální výšivky měly blízký vztah k dobovému malířství, v tomto případě k malbám Mistra Třeboňského oltáře. Výšivka pochází z kláštera benediktinů v pražském Břevnově, dnes je majetkem Benediktinského arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze-Břevnově a v UPM je jako dlouhodobá zápůjčka.

Na rozloučenou s tímto vzácným exponátem chystá Markéta Grill Janatová, kurátorka historického textilu, mimořádnou komentovanou prohlídku s bohatým obrazovým doprovodem 20. února od 17 hodin. Návštěvníci však o ukázku historických liturgických rouch nepřijdou, kasule bude nahrazena podobnou, jen o sto let mladší z 80. let 15. století s výšivkou hedvábím a kovovými nitěmi.

Do sálu Mikrosvěty: Panovnická kunstkomora naopak v březnu přibude další polyeder, slonovinový mnohostěn, který prošel náročným procesem restaurování. Pochází ze 17. století, byl vyroben zvláštní technikou soustružení, lepený je živočišným klihem a výjimečný je otevíracím medailonkem s obrázky Panny Marie a Krista, který je umístěný v jeho středu. O původu tohoto předmětu nejsou žádné zprávy, pravděpodobně pochází z některého ze zámeckých kabinetů kuriozit.

Stálou expozici také v průběhu března doplní krátký film Jakuba Jansy, který cílí především na mladé publikum. K vidění v něm budou naši kurátoři a kurátorky, kteří v expozici tančí, zpívají či recitují.

Programy pro veřejnost cílí na dospělé i děti
Edukační oddělení muzea připravilo v uplynulém i tomto roce řadu programů pro veřejnost, které stálou expozici oživují a přibližují. K nejúspěšnějším patří kurátorské komentované prohlídky, či cyklus tematických prohlídek. Jeho druhý semestr začíná 20. února tématem  Redesign, biodesign a udržitelnost.  Programy a komentované prohlídky ve stálé expozici jsou připraveny také pro školy, od mateřských až po vysoké. Tyto programy představují vystavené předměty ne jako soliterní estetické a funkční objekty, ale v jejich bohatých  dobových i nadčasových souvislostech. Také celodenní výtvarná dílna pro veřejnost Jaro v muzeu bude 13. 3. spojena právě se stálou expozicí. Pro děti od 6 do 12 let je na konec července připraven i letní příměstský tábor Muzeem skrz naskrz, během nějž děti budou pod vedením zkušené lektorky samy přemýšlet, bádat a poznávat, co všechno se děje za muzejními zdmi.


Autoři: Alo, TZ

Soused. Hořká komedie ze současnosti s Miroslavem Hanušem a Martinem Donutilem

Dnes v 07:30

Městská divadla pražská uvedou v české premiéře napínavý příběh jednoho zdánlivě náhodného setkání. Hru Soused rakousko-německého scenáristy a spisovatele Daniela Kehlmanna uvede poprvé 16. března divadlo Rokoko.

Březen je měsícem čtenářů

Včera v 07:37

Březen je tradičně v České republice věnován čtení a knihám. Ani letos tomu u příležitosti Března měsíce čtenářů nebude jinak a Městská knihovna v Praze (MKP) nabízí po celý měsíc akce zaměřené nejen na čtení ale také digitální gramotnost nebo nové...

Nová hra v divadle La Fabrika. Patrik Děrgel a Jiří Štrébl jako odvrácené tváře naší doby

Včera v 07:33

Tragikomická fraška i znepokojující společenský apel. Steigerwaldova divadelní hra A tak tě prosím, kníže se po 40 letech vrátí na pražská divadelní prkna. Dramatik v ní přesně a s poetikou a humorem sobě vlastním pojmenovává naší dobu. V holešovické La Fabrice zkouší inscenaci v režii Radima...

Julien van Middendorp vystaví svá díla na Malé straně

24. února 2024 v 08:13

Od 5. do 26. března máte možnost navštívit výstavu nizozemského výtvarníka Juliena van Middendorpa v galerii ART 47 na Malé straně. Na výstavě pod názvem „Reactive Mind“ malíř představí svou tvorbu věnovanou různým aspektům lidské zkušenosti, od osobního růstu a odvahy překonávat překážky po...

Pidirevue v Praze 15

23. února 2024 v 09:29

Představení ochotnického divadla seniorů Poslední vlastenecké divadelní je plné známých a oblíbených skladeb od skladatelů Hašlera a Ježka a také z divadla Semafor.

Taneční a divadelní Bazaar Festival má 10 let

21. února 2024 v 10:56

Bazaar Festival slaví 10 let a ke svému výročí pozval na českou divadelní a taneční scénu mladší generaci umělců a umělkyň ze střední a východní Evropy, kteří kladou důraz nejen na výsledné dílo, ale především na samotnou praxi. Tématem letošního ročníku proto jsou odvážné praxe. Zažít je na...

Výstava Kameramani v Portheimce

21. února 2024 v 09:30

Galerie Portheimka od 21. února do 17. března hostí známé české filmové a televizní kameramany v trochu jiné roli, než je známe. Mistři filmové tvorby vás zavedou do světa, který přináší nevšední umělecký zážitek. Ne prostřednictvím filmových okének, ale skrze...

S knihovnou do virtuální reality

21. února 2024 v 07:03

Městská knihovna v Praze zve na konferenci o virtuální realitě (VR), která se bude konat 4. března od 15 hodin v pobočce Petřiny (U Petřin 1/2511, Praha 6). Nabídne workshopy a tematické přednášky významných osobností české VR scény. 

Winternitzova vila: Kukal Quartet

20. února 2024 v 15:00

Ve čtvrtek 7. března se můžete ve Winternitzově vile těšit na vystoupení Kukal Quartet.

Balady o polích a horách

20. února 2024 v 15:00

Slovenský institut v Praze zve na vernisáž výstavy v kurátorské koncepci českého galeristy Jana Čejky, na níž představí svá díla spjata s krajinou tří významní slovenští umělci – malíři Tomáš Žemla a Rastislav Podoba a sochař Andrej Haršány.

Hudba na hradbách: Petr Beneš Quartet

19. února 2024 v 09:01

Praha 2 vstoupila do dvanáctého ročníku koncertů na Bastionu. Koncerty se konají v Bastion Prague Restaurant, věnovány jsou převážně jazzu a vstupenky na ně jsou k dispozici v prodejní síti GoOut. Od ledna do června uslyšíte šest koncertů.

Výstava: Magie umění

18. února 2024 v 11:14

Od 20. března si budete moci v Galerii v přízemí Novoměstské radnice v Praze 2 prohlédnout díla členů Spolku pražských výtvarných umělců.

Dvojka kulturní zve do Galerie Prostora

17. února 2024 ve 13:42

Galerie Prostora pokračuje v prezentaci sbírek současných vizuálních umělců – nová výstava s názvem Nedobrovolný sběratel v únoru představí vizuálního umělce Martina Poláka. Výstava neukazuje vlastní dílo autora, ale obrazy a jiné předměty jiných, převážně současných umělců, které...

Stanislav Pokorný: Fotografie

17. února 2024 v 10:46

V Galerii 9 se do 29. února koná výstava fotografií Stanislava Pokorného.

Veronika Zapletalová: Domy...?

17. února 2024 v 06:21

Ve čtvrtek 22.února se v 18 hodin v Kavárně Mlýnská koná vernisáž výstavy maleb Veroniky Zapletalové. Výstavu zahájí Josef Vomáčka.

Další články
Nahoru