dnes
Středa - jasno
35°C
zítra
Čtvrtek - jasno
27°C
pozítří
Pátek - skorojasno
23°C
Pražský okruh

Expozice Zelený zip pro Spořilov informuje o zastřešení spojky

Až do konce října potrvá výstava nazvaná Zelený zip pro Spořilov, která veřejnosti představuje celý projekt těžkého zakrytí spořilovské spojky. Jde o studii takzvaného zeleného zipu, tunelu s parkem na povrchu, který eliminuje negativní důsledky nadměrné kamionové dopravy a opět propojí obě části Spořilova, které jsou dlouhodobě rozdělené víceproudou silnicí. 

Zelený zip pro Spořilov

Výstava je koncipována jako venkovní expozice, je umístěna na šesti oboustranných panelech u obchodního centra na Spořilově, na rohu Senohrabské a Hlavní ulice, a potrvá až do konce října.

Spořilov je jednou z oblastí nejvíce zasažených hlukem a smogem z automobilové dopravy, a to nejen v Praze, ale i v celé České republice, protože Spořilovská společně s Jižní a Štěrboholskou spojkou v současnosti nahrazují nedokončenou jihovýchodní část Pražského okruhu.

Nejvhodnějším řešením se nakonec ukázalo zakrytí co nejdelšího úseku Spořilovské spojky tunelem, jak se to dnes běžně dělá s frekventovanými silnicemi uvnitř měst po celém světě. Řešení bylo projednáváno s místními obyvateli a výstava obsahuje jejich připomínky a nápady.

„Spořilov je jednou z pražských lokalit, které jsou nejvíce zatíženy tranzitní dopravou a všemi jejími negativními vlivy,“ uvedl náměstek primátory hlavního města Prahy Petr Dolínek (ČSSD).

„Zastřešení spořilovské spojky tak považuji za mimořádně důležitý krok ke zvýšení kvality života zdejších obyvatel. Nesmí však zůstat jen u tohoto opatření. I nadále trvám na zákazu vjezdu kamionů do Prahy a na dobudování klíčové dopravní infrastruktury v čele s Městským a Pražským okruhem. Mým cílem je, aby se tranzitní doprava obydleným částem Prahy vyhnula obloukem, což umožní řadu lokalit dopravně zklidnit a tím je učinit přívětivějšími pro jejich obyvatele,“ dodal.

Projekt zeleného zipu spočívá v těžkém zakrytí Spořilovské v délce až 1 100 metrů. Nad zastřešenou tunelovou částí vznikne nový městský prostor s parkovou úpravou o výměře zhruba čtyři hektary.

Zakrytím Spořilovské spojky se výrazným způsobem zlepší hluková a emisní situace v místě, což bude mít pouze pozitivní dopad na zdraví obyvatel Spořilova.

Se vzrůstající dopravní zátěží se na Spořilově už několik let zhoršuje životní prostředí a zdraví obyvatel. V oblasti dlouhodobě dochází k překročení hlukových limitů ve dne i v noci.

V oblasti jsou dlouhodobě překračovány imisní limity, zejména hodnoty karcinogenního benzo(a)pyrenu a prachových částic, které jsou jednou z nejvýznamnějších znečišťujících látek, které poškozují lidské zdraví, protože pronikají do citlivých částí dýchacího ústrojí a způsobují respirační onemocnění a různé kardiovaskulární choroby.


Ministr Ťok: Dostavbu Pražského okruhu může zdržet žaloba majitelů pozemků

26. listopadu 2017 v 09:36

Harmonogram příprav dostavby Pražského okruhu počítá s tím, že pokud vše půjde podle plánu, bude v roce 2020 vydáno stavební povolení na úsek 511, vybrán zhotovitel a může být stavba Pražského okruhu oficiálně zahájena.

Podle průzkumu si drtivá většina obyvatel metropole přeje dokončení Pražského okruhu

15. listopadu 2017 ve 13:35

Dle výsledků sociologického průzkumu společnosti Median, který byl v první polovině letošního roku zhotoven v rámci projektu Polaď Prahu, si devět z deseti obyvatel Prahy a Středočeského kraje přeje dokončení Pražského okruhu, více prostoru pro lidi, více zeleně v ulicích města a vybudování...

Zastupitelé TOP 09: Radní Plamínková (STAN) opakovaně sabotuje výstavbu Pražského okruhu

17. října 2017 v 07:00

Radní hlavního města Prahy pro oblast infrastruktury Jana Plamínková (STAN) dělá vše pro to, aby oddálila realizaci výstavby vnějšího Pražského okruhu, konkrétně silnice 511 a s ní spojené silnice I/12. Jménem hlavního města Prahy na Ministerstvo životního prostředí ČR odeslala stanovisko, na...

Další články
Nahoru