Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - zatazeno 1°C
Čtvrtek 1. 12. 2022
Svátek má Iva
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Expozice v Klementinu: Fyziognomie ducha
Foto: MČ Praha 1

Expozice v Klementinu: Fyziognomie ducha

Jana Pavla II., Franze Kafku, Thomase Manna, papeže Františka, Paganiniho, Gagarina, Václava Havla, T. G. Masaryka, Bertolta Brechta a další světové osobnosti nabízí výstava obrazů Paula Staseka s názvem Fyziognomie ducha, kterou můžete v Klementinu navštívit do 25. října.

Kromě Oldřicha Lomeckého, starosty Prahy 1, se vernisáže zúčastnil například i zpěvák, hudebník a skladatel Jaroslav Hutka, jenž setkání obohatil svými legendárními skladbami ze sedmdesátých let.

„Jsem moc rád, že k nám Paul Stasek zavítal a že nám umožnil zhlédnout osobnosti světových dějin, filozofie a umění tak, jak je vidí on; z pohledů, které nám odhalují pro nás dosud skryté detaily, v situacích a náladách, do kterých je zasadil a jež jsou bezpochyby velmi zajímavé,“ řekl starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký, který se vernisáže osobně zúčastnil. MČ Praha 1 výstavu finančně podpořila.

„Jsem velmi rád, že mohu zde v Klementinu prezentovat své obrazy osobností,“ prohlásil samotný autor Paul Stasek.

Jednotlivé osobnosti ho ještě předtím, než je namaloval, musely podle jeho slov nejdříve zaujmout svým životem, prací či dílem. Důkladně se s nimi také seznámil a vytvořil si k nim pevný vztah daný prostorovou blízkostí či blízkostí myšlenek, který by se dal přirovnat ke vztahu ke vzdálenému příbuznému.

„Průběžně na ně myslím a v různých situacích si říkám, jak by se asi ony v daných momentech zachovaly a co by si myslely,“ prozradil Paul Stasek.

Malíř a architekt Paul Stasek (Pavel Stašek) se narodil na Silvestra roku 1957 v Praze. Vystudoval pražskou fakultu architektury. Žije a pracuje v německém Brühlu. Má za sebou řadu samostatných výstav v Kolíně nad Rýnem, Paříži, Barceloně, Berlíně, New Yorku či Praze.


Praha 14 zve na Adventní koncert

Dnes v 17:16

Nasát vánoční atmosféru můžete v Galerii 14 ve středu 14. prosince od 18:30 hodin. Vystoupí soubor ArtHarmony. Vstup je volný.

Duchovní i světská hudba Antonia Vivaldiho v Rudolfinu

Dnes v 16:10

Po úspěšném listopadovém provedení zelenkovského programu v prestižním bruselském kulturním centru Bozar se Collegium 1704 vrací na domovské pódium v Praze. Na koncertě 6. prosince zazní pod vedením dirigenta Václava Lukse Vivaldiho zhudebněný žalm Laudate Pueri a také jeho koncertní díla psaná...

Tip z Divadla Viola: Výstava Obrazy Markéty Mazancové

Včera v 06:17

Předsálí Divadla Viola v centru Prahy je nejen příjemným místem k posezení, ale především dějištěm pravidelných výstav děl renomovaných umělců. Od 3. prosince do začátku nového roku svou tvorbu na výstavě Obrazy představí Markéta Mazancová.

Praha 6: Vánoční koncert Filmové filharmonie

29. listopadu 2022 ve 12:18

Tradiční Vánoční koncert Národní technické knihovny a městské části Prahy 6 s tématikou filmových melodií v podání Komorního souboru Filmové filharmonie se koná ve čtvrtek 1. prosince od 17 hodin v Hale služeb NTK.

Začal prodej vstupenek na další ročník hudebního festivalu Pražské jaro

29. listopadu 2022 v 09:32

Na webu festival.cz se začaly prodávat vstupenky na Mezinárodní hudební festival Pražské jaro 2023. Lze si také objednat na telefonu +420 461 049 232 v pracovních dnech vždy od 10 do 18 hodin.

Adventní koncert v kostele sv. Štěpána

29. listopadu 2022 v 08:28

Praha 2 zve milovníky hudby na koncert z cyklu Adventních koncertů v kostelích.

Honza Brož & Devítka v Praze 11

29. listopadu 2022 v 07:19

Ve čtvrtek 1. prosince se od 20 hodin koná koncert folkové skupiny Devítka v KC Zahrada.

Praha 2: Soubor Linha Singers vystoupí na Novoměstské radnici

27. listopadu 2022 v 07:02

V pátek 2. prosince se bude konat ve Velkém sále Novoměstské radnice adventní koncert vokálně instrumentálního souboru Linha Singers s uměleckým vedoucím Jiřím Linhou.

Botanica – Karel Štědrý / Jakub Berdych / Kristýna Šnajdrová

26. listopadu 2022 v 19:11

Vernisáž výstavy, která probudí vaše smysly. Obrazy Karla Štědrého, objekty Jakuba Berdycha a floristické instalace Kristýny Šnajdrové společně tvoří silnou výtvarnou kompozici, v níž čas existuje pouze pro ty, kteří v něj věří.

Dubajské EXPO v Praze

25. listopadu 2022 v 10:10

Abstraktní umění, malby, sochy ze skla. To všechno návštěvníky čeká na výstavě EXPOFlashback Dubai 2020. Galerie Kroupa svým návštěvníkům umožní zažít alespoň část slavného dubajského EXPO. 

Festival Věčná naděje zve na představení …a bolelo nebe

25. listopadu 2022 v 08:52

Pátý ročník festivalu Věčná naděje uzavře svou podzimní část 28. listopadu inscenací “…a bolelo nebe” v pražském Divadle Minor. Dismanův rozhlasový dětský soubor uvede literárně-hudební pásmo přibližující obrazy ze života dětí internovaných za druhé světové války...

Jana Jarkovská představí flétnový repertoár napříč časem

25. listopadu 2022 v 08:46

V dalším z večerů Obrazy a hudba v produkci Pražských symfoniků vystoupí flétnistka Jana Jarkovská společně s klavíristou Bohumírem Stehlíkem a houslistkou Markétou Janouškovou. 

Bohumil Míra a Milan Míšek: silná dvojka českého designu

24. listopadu 2022 v 07:30

Národní technické muzeum otevírá první retrospektivní výstavu věnovanou ojedinělému tvůrčímu tandemu designérů, fungujícího v šedesátých letech a na počátku sedmdesátých let minulého století. Bohumil Míra a Milan Míšek rozvinuli např. pozoruhodnou designérskou tvorbu pro několik závodů podniku...

Další články
Nahoru