Dnes Pátek - zatazeno 27°C
Zítra Sobota - oblacno 21°C
Pátek 20. 5. 2022
Svátek má Zbyšek
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Expozice v Klementinu: Fyziognomie ducha
Foto: MČ Praha 1

Expozice v Klementinu: Fyziognomie ducha

Jana Pavla II., Franze Kafku, Thomase Manna, papeže Františka, Paganiniho, Gagarina, Václava Havla, T. G. Masaryka, Bertolta Brechta a další světové osobnosti nabízí výstava obrazů Paula Staseka s názvem Fyziognomie ducha, kterou můžete v Klementinu navštívit do 25. října.

Kromě Oldřicha Lomeckého, starosty Prahy 1, se vernisáže zúčastnil například i zpěvák, hudebník a skladatel Jaroslav Hutka, jenž setkání obohatil svými legendárními skladbami ze sedmdesátých let.

„Jsem moc rád, že k nám Paul Stasek zavítal a že nám umožnil zhlédnout osobnosti světových dějin, filozofie a umění tak, jak je vidí on; z pohledů, které nám odhalují pro nás dosud skryté detaily, v situacích a náladách, do kterých je zasadil a jež jsou bezpochyby velmi zajímavé,“ řekl starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký, který se vernisáže osobně zúčastnil. MČ Praha 1 výstavu finančně podpořila.

„Jsem velmi rád, že mohu zde v Klementinu prezentovat své obrazy osobností,“ prohlásil samotný autor Paul Stasek.

Jednotlivé osobnosti ho ještě předtím, než je namaloval, musely podle jeho slov nejdříve zaujmout svým životem, prací či dílem. Důkladně se s nimi také seznámil a vytvořil si k nim pevný vztah daný prostorovou blízkostí či blízkostí myšlenek, který by se dal přirovnat ke vztahu ke vzdálenému příbuznému.

„Průběžně na ně myslím a v různých situacích si říkám, jak by se asi ony v daných momentech zachovaly a co by si myslely,“ prozradil Paul Stasek.

Malíř a architekt Paul Stasek (Pavel Stašek) se narodil na Silvestra roku 1957 v Praze. Vystudoval pražskou fakultu architektury. Žije a pracuje v německém Brühlu. Má za sebou řadu samostatných výstav v Kolíně nad Rýnem, Paříži, Barceloně, Berlíně, New Yorku či Praze.


Praha 6: Výstava v Písecké bráně

Včera v 16:03

V Písecké bráně v Praze 6 můžete najít výstavu snímků ukrajinských fotografů, které vytvořili před vpádem ruské okupační armády.

Čestmír Suška: Věci venku

Včera ve 12:06

Výstavu Čestmíra Sušky s názvem Věci venku najdete od 27. května do 30. června přímo ve Studiu Bubec. Na výstavě budou k vidění studie a nerealizované projekty, které dosud nebyly veřejnosti přístupné. Vernisáž proběhne 26. května od 18 hodin v prostorách studia...

Baťa: boty všem. Výstava v Zámeckém areálu Ctěnice

18. května 2022 v 05:50

Muzeum města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou obuvi a ševcovskému řemeslu, které představí na podnikatelském úspěchu zlínské obuvnické firmy Baťa.

Zítra: Šansony na tvrzi

17. května 2022 v 19:08

Ve středu 18. května zve Praha 11 od 18 hodin na pravidelný Šansonový večer na Chodovskou tvrz.

Vysočanská Nokturna pokračují

17. května 2022 ve 13:21

Čtvrteční hudební podvečery v novém parku Zahrádky ve Vysočanech. Ve čtvrtek 19. května v 18 hodin začíná druhý z cyklu koncertů v Praze 9.

Koncert k oslavě 150. výročí narození Jože Plečnika

17. května 2022 v 08:27

K oslavě 150. výročí narození architekta Jožeho Plečnika pořádá Open House Praha v rámci doprovodného programu 8. ročníku festivalu ve středu 18. května od 20 hodin koncert hudby vybraných Plečnikových současníků v čele se skladbami Josefa Bohuslava Foerstera.

Člověk v soukolí dějin. Na křest knihy zve Praha 5

17. května 2022 v 07:19

Praha 5 slavnostně pokřtí knihu Člověk v soukolí dějin s podtitulem Století městské části Praha 5 v lidských osudech.

Výstava: Dědictví zmizelých krajin Česka

16. května 2022 ve 13:50

Od 17. května do 31. srpna se bude v budově PřF UK Albertov 6, ve 2. patře v předsálí Mapové sbírky konat výstava Dědictví zmizelých krajin Česka II.  

Dirty Loops míří na Festiwall do Modřan

16. května 2022 v 09:59

Přezdívá se jim nejlépe střežené tajemství Švédska. Trio Dirty Loops s nezaměnitelným zvukem zahraje v září na pražském Festiwallu. Publiku v areálu Kytary.cz v Modřanech naservíruje osmdesát minut trvající energickou hudbu, která rozmanitě kombinuje groove, funky, pop i elektronickou hudbu, a...

Letní scéna Harfa odstartuje premiérou komedie Ani o den dýl

16. května 2022 v 09:47

Na začátku června zahájí už 11. sezónu divadelní přehlídka Letní scéna Harfa na střeše obchodního centra Galerie Harfa. Bezmála čtyři desítky představení budou bavit diváky v průběhu celého léta, poslední představení bude odehráno s koncem prázdnin 31. srpna. 

Další články
Nahoru