Dnes Neděle - oblacno 24°C
Zítra Pondělí - zatazeno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Expozice Světla vyprávějí se vrátila do Žlutých lázní, návštěvníky čeká téměř 200 instalací
Instalace Světla vyprávějí v areálu Žlutých lázní. Foto: Decoled

Expozice Světla vyprávějí se vrátila do Žlutých lázní, návštěvníky čeká téměř 200 instalací

Vánoční park Světla vyprávějí otevřel své brány ve Žlutých lázních letos o dva týdny dřív. Na milovníky sváteční atmosféry čeká téměř 200 světelných instalací ve 2D a 3D provedení, které navodí návštěvníkům vánoční atmosféru v hlavním městě. Mohou se tak nově těšit mimo jiné na devítimetrovou repliku Petřínské rozhledny nebo si prohlédnout park z hladiny Vltavy ze světelného voru.

Letos nově také doprovodí výstavu program pro celé rodiny. Expozici připravila ve Žlutých lázních společnost Decoled, projekt se koná pod záštitou starosty Prahy 4 Ondřeje Kubína (ODS). Výstava začala v pátek 20. října a je otevřená denně od 16 do 20 hodin, vstupenky je možné koupit i online.

Expozici Světla vyprávějí loni navštívilo ve Žlutých lázních přes 100 tisíc lidí. Letos nabízí speciální akce, animace, kreativní dílny, projížďku na světelnému voru i plavbu lodí. Mezi kouzelnými světly mohou návštěvníci oslavit Halloween nebo Mikuláše, přijít na koncert i sváteční procházku.

Návštěva je vhodná i pro ty, kteří si prohlédli park loni. Většina instalací je totiž nová a nabízí možnost se světelných soch dotýkat a procházet nimi. Na místě je například šestimetrová helikoptéra, vánoční světelné tunely, symboly Vánoc a mnoho dalšího.

„Rádi bychom nechali vyprávět světla letos poněkud tematicky a přispěli tak i ke zklidnění nálady kolem nás. Na Vánoce se většinou vracíme domů, nejen ke svým nejbližším, rodinám i přátelům, ale do krajiny dětství a bezpečí, prostě tam, kde je nám dobře. Právě o této radosti z očekávání Vánoc budou letos naše světla vyprávět,“ popisuje Eva Poláčková, jednatelka společnosti Decoled a autorka výstavy. Všechny objekty, které jsou vytvořené v odstínech bílé barvy, propojuje 40 tisíc metrů kabelů.

Hosty výstavy Světla vyprávějí čeká řada novinek. Samotným zážitkem je již samotná doprava na místo – lidé mohou za poplatek využít speciální linky vánoční tramvaje či slavnostně nasvícené výletní lodi Prague Boats včetně vyhlídkové plavby.

Součástí světelné expozice je také řada objektů, které jsou volně přístupné a lidé si je mohou sami vyzkoušet – třeba se „proletět” ve světelném vrtulníku nebo se podívat do Petřínské rozhledny. V rámci vstupného připravili organizátoři speciální světelný vor, díky kterému si hosté mohou park prohlédnout z hladiny Vltavy.

Celá světelná výstava je podle Poláčkové díky úsporným LED diodám energeticky úsporná. „Jeden den provozu výstavy má stejnou spotřebu energie jako například jedno vyprání běžné pračky s energetickým štítkem A. Jedna hodina provozu se rovná hodině vaření na elektrickém sporáku,“ vysvětluje Eva Poláčková a pokračuje: „Světla vyprávějí… jsou přímou ukázkou toho, že i při realizaci takto rozsáhlého projektu se lze do značné míry chovat ekologicky. Naše společnost navíc v letošním roce zahájila výrobu prostřednictvím unikátní technologie 3D tisku, ve které se využívá výhradně recyklovaný plast.“

Již v loňském roce přitáhla světelná výstava Žlutých lázní přes 100 tisíc návštěvníků. Letos se expozice rozšiřuje také do dalších měst, a to nejen v Česku, ale i v zahraničí.

Světelná expozice ve Žlutých lázních bude pro návštěvníky otevřená do 31. ledna 2024 denně od 16 do 21 hodin. Cena vstupného se mění o víkendech a v období adventu. (dospělý 220,– až 250,–; děti a senioři 120,– až 150,– a rodinné vstupné je v rozmezí 600,– až 700,– korun.) Podrobnosti najdete vždy na webových stránkách www.svetlavypraveji.cz. Tam je také možné vstupenky zakoupit.

Veškeré aktuální informace o dopravě na místo, programu a akcích najdete na: www.zlutelazne.cz a www.svetlavypraveji.cz.


Autor: Cen

Pietní akt připomene Josefa Fantu

Dnes v 07:00

Spolek Malostranský hřbitov ve spolupráci se Spolkem Svatobor pořádají ve čtvrtek 20. června od 17 hodin pietní akt u příležitosti 70 let od úmrtí významného českého architekta Josefa Fanty (1856–1954).

Opera lidem na Vyšehradě

Dnes v 06:36

Ve středu 19. června se na Letní scéně Vyšehradu od 14 hodin zdarma odehraje To nejlepší z Prodané nevěsty. Divákům se tím skýtá neobvyklá možnost prožít kouzlo jedné z nejvýznamnějších českých oper v unikátním prostředí.

Bublinky na náplavce v Praze 2

Dnes v 05:14

Frizzante, prosecca a sekty od vinařů na náplavce Rašínova nábřeží v sobotu 22. června. Degustace je doplněna gastronomií a živou hudbou. K tomu všemu taneční show.

Praha 6: Červnová vycházka

Včera v 17:09

Do zahrady Černínského paláce se můžete vydat 17. června s průvodkyní Hedvikou Čenkovou. Sraz je v 18 hodin na tramvajové zastávce Sibeliova.

Barevná party v Butky Parku

Včera v 07:39

V sobotu 22. června v 10 hodin začne Barevná party. Vystoupí zpěvačka BibiBum se svými naučnými a veselými písničkami pro děti, následovat bude Silent disco, které ocení jak menší děti, tak dospívající a zatančit si mohou i rodiče.

Praha 13: Veletrh sociálních služeb

Včera v 07:19

Devátý ročník Veletrhu sociálních služeb v Praze 13 vás seznámí s poskytovateli sociálních a návazných služeb. Chybět nebudou ani organizace, které se specializují na služby pro migranty, včetně nově příchozích uprchlíků z Ukrajiny.

Turnaj základních škol Prahy 10 „O pohár Františka Pláničky“

14. června 2024 ve 22:29

Fotbalový turnaj pro žáky druhého stupně základních škol Prahy 10 se koná 26. června od 9 do 15 hodin. Žáci budou ve čtyřech skupinách bojovat o putovní pohár Františka Pláničky.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 25. týden

14. června 2024 v 18:40

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 6: Bavíme se o Sedlci

14. června 2024 v 17:06

Poslední předprázdninové setkání zástupců radnice Prahy 6 s občany se koná 19. června od 17 hodin na dětském hřišti Sedlec.

Žijeme sportem na Ladronce

14. června 2024 ve 13:51

V neděli 16. června si vyzkoušíte tradiční i netradiční sporty. Začíná se v 10:30 hodin, akce je zdarma.

Na první film v letním kině DOXu lze vyrazit už v červnu

14. června 2024 v 10:41

Letní kino na střeše sálu DOX+ opět přivítá náročnější diváky, tentokrát ještě před začátkem prázdnin. První projekce se odehraje už 19. června. Letos nabídne letní kino hned 11 filmových lahůdek. Krom velkoplošného venkovního plátna a skvělého zvuku ve sluchátkách nebude chybět ojedinělý výhled...

VědaFest aneb Dejvice opět ožijí vědou

14. června 2024 v 08:21

Letošní dvanáctý ročník VědaFestu na téma Věda vzdělává zaplní už za týden, tedy ve středu 19. června, od půl deváté ráno do sedmi hodin večer Vítězné náměstí v Dejvicích. V jednodenní akci se opět spojí nejen vědecké instituce napříč republikou a stejně jako v předešlých ročnících ukážou, že...

Další články
Nahoru