Dnes Pondělí - zatazeno 4°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Exministryně spravedlnosti chce s odborným týmem radit Vojtěchovi. Chaosu už bylo dost, tvrdí
Řada podniků musela mít kvůli covidu-19 řadu měsíců zavřeno, případně fungovat se značně omezeným provozem. Foto: Jan Puci

Exministryně spravedlnosti chce s odborným týmem radit Vojtěchovi. Chaosu už bylo dost, tvrdí

Aby se v budoucnu neopakovaly zmatky při vyhlašování vládních nařízení v rámci nouzového stavu, vznikl tým odborníků Covid a právo. Skupina má ambici radit ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi, kterému proto včera poslala dopis. Ten má server Pražský patriot k dispozici.

„Chaos, ve kterém vláda a ministerstvo zdravotnictví vyhlašují nařízení, která jsou následně odvolávána nebo rušena soudy? Aby se tato situace v době epidemie koronaviru už neopakovala, vznikl expertní tým nezávislých odborníků Covid a právo,“ uvedla jeho zakladatelka a mluvčí, exministryně Daniela Kovářová.

Expertní tým zahájil svoji činnost hned zostra, posílá otevřený dopis na ministerstvo zdravotnictví s nabídkou pomoci a součinnost při vyhlašování covidových opatření.
„Vážený pane ministře, tímto Vám nabízíme odbornou právní součinnost při vyhlašování nutných opatření, která souvisí se zvládáním pandemie koronaviru.

Jsme nově vzniklý expertní tým Covid a právo. Nabízíme Vám bezplatnou pomoc a expertní pohled v oblasti práva v souvislosti s vyhlašováním a prosazováním opatření, která mají zabránit nejen dalším zbytečně ztraceným životům, ale i rozpadu právního státu, ke kterému dochází poslední rok a půl,“ píše se v úvodu dopisu.

Expertní skupinu tvoří přibližně sedmdesát odborníků se specializací na právo, ekonomii, psychologii, sociologii, komunikaci i vzdělávání.

„Nechceme hodnotit, zda to vláda udělala dobře, protože šlo o lidské zdraví a životy. Teď už jsme ale chytřejší a je třeba přijmout nový stav jako standard a začít prosazovat koncepční právo,” vysvětlila Daniela Kovářová, zakladatelka a mluvčí týmu Covid a právo.

Kovářová je právnička a advokátka se specializací na rodinnou problematiku a také prezidentka Unie rodinných advokátů. V letech 2009 až 2010 zastávala v takzvané úřednické vláda Jana Fischera post ministryně spravedlnosti České republiky.

Anketa

Byla podle vás rozhodnutí Vlády ČR v souvislosti s covidovou pandemií chaotická?

83.1%
(83.1%)
10.4%
(10.4%)
6.5%
(6.5%)
Za zřízením expertní skupiny stojí Unie rodinných advokátů. Všichni členové a členky tohoto týmu pracují bez nároku na honorář.

V dobách nejtěžších karanténních opatření vedla bezplatnou Koroporadnu, která pomáhala lidem vyrovnat se s problémy, vyplývajícími ze života v krizovém stavu.
Koroporadna lidem pomáhala nejen v oblasti práva, ale i financí, rodinného života, zdravotnictví a dalších.

 


Autor: Jan Puci

Black Friday: Jak se vyhnout pastem výprodejů

25. listopadu 2022 v 05:00

V čase inflace, rostoucích cen energií i jistého nedostatku zboží je o Black Friday mezi zákazníky obzvlášť zájem. Ale pozor, slogany jako „nejvýhodnější nabídka" apod. mohou lákat na falešné slevy nebo dokonce na podvodné e-shopy. Známý trik „zbývají už jen tři položky" má na zákazníky vyvíjet...

Bezplatná Poradna při finanční tísni

14. listopadu 2022 ve 14:03

Praha 4 dlouhodobě podporuje bezplatnou Poradnu při finanční tísni, jejíž pomoc je v současné době stále významnější. Jedná se o dluhovou a insolvenční poradnu, která nenabízí služby právního zastoupení a právní porady, má však zkušenosti také z práce se závazky, správným nakládáním s rozpočtem či...

Soudní spory v zaměstnání patří mezi druhé nejčastější. Jak se mohou zaměstnanci bránit?

11. listopadu 2022 v 10:45

V posledních měsících dochází v určitých oborech ke zhoršení ekonomické situace, která může mít za následek rušení pracovních míst. Zároveň však mnozí zaměstnanci nevědí, jak se v některých situacích zachovat. Podle letošního průzkumu agentury IPSOS a D.A.S. pojišťovny právní ochrany jsou však...

Hlavní město poskytuje bezplatnou právní poradnu

7. listopadu 2022 v 19:46

Pražský magistrát nabízí pro veřejnost ve Škodově paláci v Jungmannově ulici bezplatnou právní poradnu. Zájemci mohou služeb poradny využít v přízemí budovy na přepážce číslo 7, a to každé pondělí a ve středu vždy od 14:00 do 16:00 hodin. Do poradny je zapotřebí se předem objednat na čísle...

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

Odškodnění po nehodě. O statisíce vás připraví banální chyby

18. září 2022 v 09:01

Většina lidí netuší, jak postupovat po dopravní nehodě. Nemají v ruce potřebné informace, navíc jim chybí povědomí o vlastních právech. Chyby je pak připraví o spravedlivou kompenzaci. Podle statistik společnosti Vindicia se přitom průměrné odškodnění za zranění po bouračce vyšplhalo na 927 tisíc...

Další články
Nahoru