dnes
Pátek - obcasny-dest
13°C
zítra
Sobota - prehanky-dest
9°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Exkurzi do nitra obrovského blikajícího flipperu a trochu perverze nabídne Master blaster
Landscape (výřez) / Petr Bařinka.

Exkurzi do nitra obrovského blikajícího flipperu a trochu perverze nabídne Master blaster

Galerie Art Salon S Tančící dům představí v samostatné expozici umělecká díla Petra Bařinky. Výstava Master blaster zavede návštěvníky do nitra obrovského blikajícího flipperu plného gravitačních jam, kosmických raket xenonů nebo světa arkádových her. Vizuálně navazuje na estetiku raných videoher, kterou povyšuje na vysokou hru vztahů mezi uměním, virtualitou a reálným životem, a nastavuje tak zrcadlo skutečnosti herním zdvojením reality. 

Tvorba Petra Bařinky evokuje dojem dětské hry, je to však hra inscenovaná dospělým člověkem s jeho zkušenostmi, traumaty a fantasmaty ve škále od pudu slasti k pudu smrti. Výrazové prostředky pohádky zde slouží jiným cílům než tvorbě pro děti. Nejsou to příběhy, jež zamlčují sexualitu a smrtelnost. Naopak, vizuální naivita nechává rozehrát právě ta témata, která jsou v pohádkách tabu. Je to odvrácená strana – místy inverzní, místy perverzní.

Expozice nazvaná Master blaster nás (skrze odkaz na videohru z roku 1988) neomylně zavádí do imaginace herních světů, jejichž různé situace odrážející mnohdy krutou zkušenost. Pokud ale spolu s autorem pochopíme celý život jako hru, pak dokážeme lépe snášet surovost života. Vše je jenom jako. Ve hře je tak jednoduché jít a střílet do davu. Run and gun! Ale pozor nelze to naopak. Hrůza musí zůstat iluzivní.

plakat-barinka-nahled Není radno zacházet se životem, jako by to byla hra. Tam, kde přichází moment fyzické smrti, tam končí hra a začíná reálno. GAME OVER! Bez odvolání, bez restartu. Není možné hrát znova. Představa reinkarnace nemůže sloužit jako alibi. O to ale nejde. To co se zde nastoluje je téma ambivalence hry a skutečnosti. Skutečnost není nikdy úplně skutečná a hra není nikdy úplně hra. Skutečnost je hra, drží pohromadě jen díky iluzím. Jsme uploadováni a vrženi do bitevního pole. Co zbývá? Drop dead! –  Or become a Master blaster.

Výstava bude pro veřejnost otevřena v Galerii Art Salon S Tančící dům ve dnech 17.  dubna až 9. června.


Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

Dnes ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

Dnes v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru