Dnes Čtvrtek - skorojasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský životPřednáškySetkání

Exkurze v Hrdličkově muzeu: Pohřbívání a smrt

2. 11. 2023
V rámci tematické prohlídky Hrdličkova muzea člověka se nejprve dozvíte o nejstarších dochovaných pohřbech u nás. Nalezeny byly na území dnešní Moravy, konkrétně ve Věstonicích, a prozradily vědcům řadu zajímavých informací.

Dále se seznámíte se sbírkou posmrtných masek a odlitků rukou. Zajímá vás, k čemu posmrtné masky sloužily a stále ještě slouží? Jakým významným osobnostem byly odebrány v posledních několika letech? Během exkurze ve čtvrtek 2. listopadu to zjistíte.

Za zmínku jistě stojí i pohřeb Dahomejky Gutty, jejíž ostatky se dnes v muzeu nacházejí.

Prohlédnete si také staroegyptské mumie a seznámíte se s procesem mumifikace. Dostanete i pár tipů, kam za českými mumiemi.

V rámci tematické přednášky se dozvíte více nejen o pohřebních zvycích v minulosti, ale získáte rovněž tipy na možnosti moderního pohřbívání, například v podobě tzv. přírodního hřbitova, který je součástí hřbitova v Ďáblicích.

Zájemci, kteří touží žít věčně, na konci přednášky dostanou pár rad, jak zachovat své tělo do doby, kdy bude technologie na takové úrovni, že je „vzkřísí z mrtvých“ a vyléčí všechny jejich nemoci. Muzejními sbírkami vás provede lektorka a antropoložka Lucie Babíčková.

Cena exkurze je 50 Kč/osoba.

Objednávejte na hmc@natur.cuni.cz. Hrdličkovo muzeum člověka, PřF UK, Viničná 7, Praha 2.


Autor: Alo

Vycházka: Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

Včera v 08:50

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. Ve středu 31. července se v 14:30...

Blešák na Radlické

23. července 2024 v 10:46

Blešák na Radlické v neděli 28. července od 12:00 do 18:00 hodin nabídne spoustu pokladů, které si můžete ulovit a odnést domů.

Realitní portál Prahy 1 informuje o aktuálních nabídkách městské části

22. července 2024 ve 13:01

Realitní portál Prahy 1 uveřejňuje všechny záležitosti týkající se nakládání s majetkem svěřeným městské části.

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

21. července 2024 v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

Blešák v Přístavu

21. července 2024 v 09:56

V sobotu 27. července si můžete osvěžit šatník novými kousky na blešáku v Přístavu. Pokud máte doma přebytečné módní doplňky, oblečení nebo boty, přečtené knížky nebo časopisy, rostliny, přineste na blešák, kde můžete zároveň nakoupit.

Dílna v Galerii 9

21. července 2024 v 07:12

Dílna v Galerii 9 je určena pro všechny kdo rádi tvoří a vyrábí z obyčejných neobyčejné věci. Ve středu 24. července se od 17 hodin koná kurz barevných koláží a v Dámském klubu od 19 do 21 hodin relaxační kreslení a dárkové krabičky.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

20. července 2024 v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Další články
Nahoru