Dnes Pondělí - skorojasno 8°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražský životPřednáškySetkání

Exkurze v Hrdličkově muzeu: Pohřbívání a smrt

2. 11. 2023
V rámci tematické prohlídky Hrdličkova muzea člověka se nejprve dozvíte o nejstarších dochovaných pohřbech u nás. Nalezeny byly na území dnešní Moravy, konkrétně ve Věstonicích, a prozradily vědcům řadu zajímavých informací.

Dále se seznámíte se sbírkou posmrtných masek a odlitků rukou. Zajímá vás, k čemu posmrtné masky sloužily a stále ještě slouží? Jakým významným osobnostem byly odebrány v posledních několika letech? Během exkurze ve čtvrtek 2. listopadu to zjistíte.

Za zmínku jistě stojí i pohřeb Dahomejky Gutty, jejíž ostatky se dnes v muzeu nacházejí.

Prohlédnete si také staroegyptské mumie a seznámíte se s procesem mumifikace. Dostanete i pár tipů, kam za českými mumiemi.

V rámci tematické přednášky se dozvíte více nejen o pohřebních zvycích v minulosti, ale získáte rovněž tipy na možnosti moderního pohřbívání, například v podobě tzv. přírodního hřbitova, který je součástí hřbitova v Ďáblicích.

Zájemci, kteří touží žít věčně, na konci přednášky dostanou pár rad, jak zachovat své tělo do doby, kdy bude technologie na takové úrovni, že je „vzkřísí z mrtvých“ a vyléčí všechny jejich nemoci. Muzejními sbírkami vás provede lektorka a antropoložka Lucie Babíčková.

Cena exkurze je 50 Kč/osoba.

Objednávejte na hmc@natur.cuni.cz. Hrdličkovo muzeum člověka, PřF UK, Viničná 7, Praha 2.


Autor: Alo

Praha 15: Vánoční besídka s nadílkou

Dnes v 08:59

Na vánoční besídku zvou děti Baráčníci z Prahy 15 v sobotu 16. prosince.

Olšanskými hřbitovy za sochařskými díly 20. století

Dnes v 07:11

Komentovaná procházka hřbitovy přináší historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla hřbitovů. V pátek 15. prosince se ve 13 hodin koná procházka Olšanskými hřbitovy

Olšanskými hřbitovy za díly sochařů Generace Národního divadla

Dnes v 07:06

Komentovaná procházka hřbitovy přináší historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla hřbitovů. V sobotu 9. prosince se ve 13 hodin koná procházka Olšanskými hřbitovy  

Praha 11: Jak se slaví Vánoce na Chodovské tvrzi

Včera v 17:04

Nechte se vtáhnout do kouzelného světa Vánoc a lidových tradic. Vychutnejte si koledy, harmonii přátelského setkání i voňavé občerstvení v předvánočním čase na Jižním Městě na Chodovské tvrzi.

Vánoční setkání u zvoničky v Hrdlořezích

Včera ve 13:06

Stříbrnou adventní neděli 17. prosince můžete oslavit u zvoničky v Hrdlořezích. Uslyšíte vánoční melodie, ochutnáte teplý čaj i svařené víno nebo si můžete opéct buřty.

Starosta Kubín předal dárky pro hendikepované dítě

Včera v 08:51

Starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS) předal v pondělí 4. prosince vánoční dar městské části Praha 4 určený pro devítiletého hendikepovaného chlapce.

V Praze 2 začala bruslařská sezóna, fungují tři venkovní kluziště

Včera v 00:56

Ve středu 6. prosince byla na Praze 2 oficiálně zahájena bruslařská sezóna. Zprovoznění kluziště na Grébovce se zúčastnil starosta Jan Korseska a další členové vedení druhé městské části.

Zbraslavské Vánoce

9. prosince 2023 ve 14:57

Dárky, šperky a vánoční ozdoby, pochutiny, dílny pro děti a hudební program v sobotu 16. prosince.

Praha 14 zve na Lokální fórum na Černém Mostě II

9. prosince 2023 v 08:54

Obyvatelé čtrnácté městské části se mohou zapojit do přípravy strategického plánu pro rozvoj do roku 2035. Sběr podnětů od veřejnosti probíhá na setkáních, a druhé v tomto roce se koná ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna. Určeno je pro obyvatele sídliště Černý...

Další články
Nahoru