dnes
Středa - obcasny-dest
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - snih-dest
4°C
Exkluzivně: ve zdi náplavky budou velká akvária s vltavskými rybami. Zájemci uvidí i lososí líheň
Unikátní stálá expozice ryb vznikne ve zdi náplavky v prostorech, které jsou nyní nepřístupné. V pozadí je restaurace Vltava a Palackého most. Foto: Jan Puci

Exkluzivně: ve zdi náplavky budou velká akvária s vltavskými rybami. Zájemci uvidí i lososí líheň

Jedinečná stálá výstava vltavských ryb se otevře během září ve zdi náplavky pod Rašínovým nábřežím a přiblíží návštěvníkům podvodní život ve Vltavě přímo na jejím břehu. V blízkosti Jiráskova mostu budou moci obdivovat deset velkoobjemových akvárií s více i méně známými rybami českých řek a také lososí líheň.

Na ploše 50 m2 spatří návštěvníci celkem deset akvárií o celkovém objemu 20 000 litrů vody. V nich zhlédnou tradiční ryby našich vod, například kapry, štiky, líny, okouny, úhoře, ale také dvoumetrového sumce, metrové jesetery i ostatní méně známé tuzemské ryby.

Akvária v jednom z takzvaných „čapadel“ (prostory ve zdi náplavky, které původně sloužily většinou k uskladnění dřeva i ledu, a dnes jsou v některých z nich zázemí pro bary a další provozovny, pozn. aut.) doplní unikátní výstava „Když táhli lososi“, kterou Pražská paropavební společnost připravila ve spolupráci se známým zoologem Janem Andreskou. Lososí líheň doplní mimo sezónu dokument o tomto rybím druhu a také historie celého fenoménu.

U příležitosti otevření expozice vychází stejnojmenná publikace „Když táhli lososi“ a nejlepší staropražský recept na úpravu lososa se stane i součástí nově připravované publikace o Biomenu Barbary Myšičkové a mistra kuchaře Davida Šaška z malostranského hotelu Aria.

Součást interaktivního terminálu

capadlo-naplavka-nahled

Zde bude vchod do expozice s akvárii.

Výstava nebude před povodní uchráněna, ale naopak je počítáno s tím, ze může být zatopena, protože to rybám ani akváriím nevadí.

Expozice se stane součástí nového interaktivního terminálu pro odjezd linky do Zoo Praha a rodiče s dětmi i školní výpravy si ji budou moci prohlédnout před nastoupením na palubu lodě nebo po návratu ze zahrady do centra Prahy.

Praha jako jedna z mála světových metropolí disponuje unikátním spojení těchto dvou atrakcí: plavbou po řece z historického centra přímo do unikátní Zoologické zahrady v nádherné přírodě na okraji velkoměsta.

„Rádi bychom ve spolupráci s vedením pražské ZOO tento jedinečný způsob dopravy rozvíjeli a rybí výstava je prvním z celé řady plánovaných vylepšení,“ uvedl ředitel Pražské paroplavební společnosti Štěpán Rusňák.


Další články
Nahoru