dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
10°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
10°C
Evropským Městem bez sazí byl vyhlášen švýcarský Curych, Praha je slabší průměr
Ne vždy se v Praze dýchá dobře. Ilustrační foto: archiv Auto*Mat

Evropským Městem bez sazí byl vyhlášen švýcarský Curych, Praha je slabší průměr

Město Curych se stalo vítězem evropského žebříčku „Města bez sazí“, který zhodnotil 23 významných evropských měst z hlediska jejich úsilí o zlepšení kvality ovzduší. Žebříček „Města bez sazí“ připravila německá ekologická organizace BUND za podpory členských organizací evropské platformy neziskových organizací. Další nejlépe hodnocená města jsou dánská Kodaň, rakouská Vídeň a švédský Stockholm. Praha v hodnocení obsadila 15. až 17. místo. Vůbec nejhůře byl hodnocen Lucemburk, následován Lisabonem.

Žebříček „Města bez sazí“ hodnotil 23 evropských měst podle devíti kritérií týkajících se dopravy jako podpora udržitelné dopravy, management dopravy, veřejné zakázky nebo ekonomické nástroje, jako je mýtné nebo parkování. Hodnocení bralo také v úvahu, jak jsou města úspěšná ve snižování znečištění měřeném na městských dopravních monitorovacích stanicích, příprava či zavádění nízkoemisních zón nebo regulace stavební mechanizace.

Hodnocení se soustředilo na opatření, která byla zavedená v posledních pěti letech nebo byla zahrnuta do plánů pro zlepšování kvality ovzduší a jsou nyní zaváděna.

„Praha byla hodnocena ve většině kritérií průměrně. Velmi dobře byla hodnocena MHD. Naopak velmi špatně bylo hodnoceno to, že hlavní město nemá žádná opatření týkající se emisí ze stavební mechanizace,“ uvedl Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.


Další články
Nahoru