Dnes Čtvrtek - jasno 15°C
Zítra Pátek - polojasno 15°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Evropský unikát: V trojské botanické zahradě vyklíčila semena vzácné masožravky
Láčkovka uťatá. Foto(2x): BZHMP

Evropský unikát: V trojské botanické zahradě vyklíčila semena vzácné masožravky

V trojské botanické zahradě v Praze vyklíčila semena masožravé rostliny láčkovky uťaté. Tamním botanikům se jako prvním v Evropě podařilo vypěstovat semena tohoto druhu pomocí ručního opylování.
lackovka-rucni-opyleni

Ruční opylení láčkovky

Láčkovky jsou neobvyklé dvoudomostí, kdy je k jejich rozmnožení zapotřebí mít zároveň kvetoucí samčí i samičí rostlinu. To se v zázemí zahrady podařilo loni v květnu. Pomocí ručního opylování se pak zahradě jako první v Evropě podařilo vypěstovat semena tohoto v přírodě ohroženého druhu. O devět měsíců později se už zahrada může pochlubit potomstvem, které se má k světu.

Soubor masožravých rostlin patří k významným sbírkám Botanické zahrady hl. m. Prahy. Nápadné druhy láčkovek zaujmou nejen svými pastmi, ale i tím, že tvoří samčí a samičí jedince. Zahrada má ve sbírce sestavené páry u šesti druhů láčkovek.

„Jsme v Evropě pravděpodobně zcela první botanickou zahradou, které se podařilo láčkovku uťatou generativně rozmnožit. Pro naše zahradníky i kurátory to je velký úspěch, na který jsme opravdu hrdí. O to víc, že se jedná o tak atraktivní druh, jakým tato obří láčkovka bezesporu je,“ uvedl ředitel zahrady Bohumil Černý.

Láčkovka uťatá se ve volné přírodě vyskytuje již vzácně, je proto chráněná mezinárodní úmluvou CITES. V přirozeném prostředí roste na filipínském ostrově Mindanao.

„Tento druh je velmi nápadný. Má totiž jedny z největších pastí mezi masožravými rostlinami, mohou být i více než 40 centimetrů dlouhé. Snadno se od jiných druhů rozpozná podle svých rozšířených řapíků, které vypadají jako uťaté. Právě díky nim dostala své vědecké a české jméno,“ říká náměstek pro odbornou činnost botanické zahrady Vlastík Rybka.

Kolekce nížinných láčkovek v trojské botanické zahradě je i ve světovém měřítku opravdu jedinečná. Dvě rostliny druhu láčkovka uťatá do ní přibyly už v roce 2003. Od té doby
sice opakovaně kvetly, ale až vloni se povedlo, aby obě pohlaví vytvořila květenství současně, a bylo tedy možné provést přenos pylu ze samčí na samičí rostlinu.

lackovka

Láčkovky po vyklíčení

Po odkvětu v semenících uzrály desítky lehkých vřetenovitých semen a ty zahradníci vyseli. Díky jejich péči semínka vyklíčila a povedlo se tak rozšířit pěstovanou skupinu vzácného druhu o nové exempláře. Přebytky bude možné poskytnout dalším botanickým zahradám.

Trojská zahrada byla založena v roce 1969. Přes 20 let ji veřejnost mohla navštívit jen při dnech otevřených dveří. Celoročně přístupná je od srpna 1992. Jedná se o příspěvkovou organizaci hlavního města. V 90. letech do správy získala vinici sv. Kláry. V roce 2004 byl otevřen skleník Fata Morgana.

Zahrada je nařízením vlády od 18. prosince pro veřejnost uzavřena. Loni byla kvůli možnému šíření nákazy covidem-19 uzavřena několikrát.


Autor: red

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Praha 1 je podle Hlídače státu nejlépe hospodařící městská část

5. srpna 2022 v 07:53

První městská část má podle Hlídače státu nejlépe hospodařící radnici v celé Praze. Zároveň je zde také nejnižší riziko korupce.

Další články
Nahoru