dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Evropskou ulici lemují čínské vlajky. Snad nebudou mávátka pro soudruhy, bojí se starosta
Čínská vlajka. Ilustrační foto: freeimages

Evropskou ulici lemují čínské vlajky. Snad nebudou mávátka pro soudruhy, bojí se starosta

Čínský prezident Si Ťin-pching, který za týden přiletí na oficiální návštěvu České republiky, se o velikonočním pondělí dočká v Praze vřelého přivítání hned po svém odpoledním příletu. Několik kilometrů dlouhou Evropskou ulici, po které pojede čínská delegace z ruzyňského letiště Václava Havla, totiž „vyzdobily“ česko-čínské zástavy. K vidění jsou i billboardy vítající prezidenta asijské země. Starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09), po jejímž území Evropská vede, to vybudilo k nezvykle ostré reakci. „Lezeme do čínské zadnice,“ vzkázal.

„Uvedená komunikace je ve správě hlavního města Prahy, která danou ,výzdobu´ umisťuje bez našeho vědomí prostřednictvím firmy Eltodo," uvedla radnice šesté městské části v tiskovém prohlášení.

„Chápu, že státní návštěvě se sluší připravit přivítání se všemi poctami, které předepisuje protokol a dobré způsoby. Lézt ale někomu do zadnice tím, že po městě vyvěšuji vlaječky jeho země, mi přijde přes čáru, zvláště pak v případě, že se jedná o stát, se kterým nemá Česká republika žádný bližší vztah,“ uvedl starosta Prahy 6 Oldřich Kolář. Jeho celé prohlášení jsme publikovali zde.

china-nahled

Foto: Robert Pecka

O schválení umístění reklamy na sloupech veřejného osvětlení v Evropské ulici požádala čínská ambasáda. Magistrát souhlasil, na samotné akci se nepodílí. „Výzdobu“ sloupů údajně financuje Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce. Jejím prezidentem je Jaroslav Tvrdík, exministr obrany vlády Miloše Zemana. Tvrdík se v současnosti podílí na čínských investicích v Česku, které zahrnovala například koupě většinového podílu ve fotbalové Slavii čínskou společnosti CEFC.

„Umístění reklamy by mělo v podstatě kopírovat trasu směřující z letiště na Hrad. Podle mých informací měla být reklama instalována v období návštěvy čínského prezidenta, tedy od 28. do 30. března, ale kvůli státním svátkům umístila společnost Eltodo reklamu již dnes," vysvětlil pro ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Za minulého režimu byla Evropská ulice, která se tehdy jmenovala Leninova, při návštěvách sovětských vůdců vždy vyzdobena československými a sovětskými vlajkami.


Další články
Nahoru