dnes
Čtvrtek - prehanky-dest
7°C
zítra
Pátek - oblacno
5°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Evropské volby v Praze vyhrála jednoznačně TOP 09, ODS propadla. Účast byla slabá
Karel Schwarzenberg má důvod k radosti, jeho TOP 09 v evropských volbách uspěla. Foto: Karel Kreml / top09.cz

Evropské volby v Praze vyhrála jednoznačně TOP 09, ODS propadla. Účast byla slabá

Evropské volby v Praze jednoznačně vyhrála TOP 09 před hnutím ANO a ČSSD. Pětiprocentní hranici v metropoli překonalo ještě šest dalších politických uskupení včetně Strany zelených a České pirátské strany, které se na celostátní úrovni do Evropského parlamentu nedostaly. Vyplývá to z volebních výsledků, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

TOP 09 získala v Praze 26,96 procenta hlasů, hnutí ANO mělo při své eurovolební premiéře podporu 14,47 procenta voličů. Nikdo další se už nedostal přes deset procent včetně sociálních demokratů, jejichž volební zisk v metropoli činil 9,99 procenta.

Za čtvrtou ODS skončila Strana svobodných občanů. Před aktuální parlamentní strany KSČM a KDU-ČSL se v metropoli dostaly Strana zelených a Česká pirátská strana.

Před pěti lety zvítězila v eurovolbách v Praze ODS se ziskem 40,29 procenta hlasů. Druzí sociální demokraté dostali 14,84 procenta a třetí komunisté 9,14 procenta hlasů. V Praze tehdy uspěla ještě Evropská demokratická strana s 6,93 procenta.

TOP 09 v Praze ještě posílila svou pozici ve srovnání s loňskými sněmovními volbami, tehdy zvítězila se ziskem 23,03 procenta hlasů.Hnutí ANO si o dvě procenta pohoršilo. Sociální demokraté sice uhájili třetí příčku, ale jejich volební zisk byl o čtyři procenta nižší.

K eurovolbám přišlo v hlavním městě 25,82 procenta voličů. Před pěti lety činila účast 35,73 procenta.


Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru