Dnes Pátek - skorojasno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 14°C
Sobota 1. 10. 2022
Svátek má Igor
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zpravodajství

Evropské peníze podpoří digitalizaci, veřejný prostor, dopravu nebo sociální sektor

Vedení hlavního města se podařilo vyjednat státní příspěvek na projekty financované z Evropských strukturálních a investičních fondů. Pro Prahu v období 2021–2027 to bude znamenat příspěvek přinejmenším ve výši jedné miliardy korun ze státního rozpočtu. 

Česká vláda schválila pravidla spolufinancování Evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF) pro období 2021–2027. Původní návrh ministerstva financí nepočítal s příspěvkem ze státního rozpočtu na projekty hlavního města Prahy, městských částí a příspěvkových organizací realizovaných v rámci Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) a z Evropského sociálního fondu plus (ESF+). 

Na základě vyjednávání primátora Prahy Zdeňka Hřiba a náměstka primátora a radního pro oblast financí a rozpočtu Pavla Vyhnánka s ministryní financí Alenou Schillerovou a ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou schválená verze pravidel počítá s příspěvkem ze státního rozpočtu i pro projekty hlavního města Prahy.  V případě EFRR se bude jednat o 10 % a pro projekty ESF+ 15 %.

„Jednoznačně se jedná o dobrou zprávu pro Pražany. Podařilo se nám dosáhnout kompromisu a zvrátit původní návrh ministerstva financí, který z počátku vůbec nepočítal s podporou Prahy. Hlavní město se významně podílí na realizaci celostátních politik a priorit vymezených v operačních programech, ať už v oblasti životního prostředí, digitalizace, či sociálních služeb. Tento rok navíc i v důsledku poslaneckého návrhu daňového balíčku prohlasovaného ODS a ANO město přijde o 9,5 miliardy korun rozpočtových příjmů,” uvedl primátor Zdeněk Hřib.

Z Evropského fondu regionálního rozvoje bude v Praze posílena kybernetická bezpečnost a automatizace služeb veřejné správy.

Dojde k další investici do nízkoemisních a bezemisních elektrobusů a trolejbusů pro MHD či k revitalizaci a výstavbě parků, náměstí a zeleně v ulicích. Z Evropského sociálního fondu plus budou podpořeny oblasti vzdělávání, sociálního začleňování a zdraví.

Mimo jiného tento zdroj financí přispěje k rozvoji, zvýšení kvality a transformaci sociálních služeb, zkvalitnění práce s klienty a posílení jejich integrace do společnosti. Dále bude podporován vznik a rozvoj služeb na sociálně zdravotním pomezí, a to zejména v paliativní péči, oblasti duševních onemocnění a péči o dlouhodobě nemocné. Podpora bude směřovat i na projekty přispívající k reformě primární péče a ke zvyšování kvality postgraduálního vzdělávání zdravotnických pracovníků.


Autor: TZ, red

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru