dnes
Středa - polojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Evropská rarita: V Praze se po třiceti letech objevil prcek-okusovač, který je příbuzný slonů
Damani stepní ve své nové expozici v pavilonu Afrika zblízka. Autor: Petr Hamerník / Zoo Praha

Evropská rarita: V Praze se po třiceti letech objevil prcek-okusovač, který je příbuzný slonů

Nově mohou návštěvníci pražské zoo v expozici umístěné v pavilónu Afrika zblízka obdivovat trojici damanů stepních, které získala zahrada z německého Bernburgu. Jedná se o druh, který je v evropských chovech relativně řídce zastoupen – v současnosti ho chová jen patnáct zoologických zahrad.

Zajímavostí tohoto druhu je, že byť se jedná o zvíře menšího vzrůstu s váhou od 1,3 do 4,5 kilogramu, je nejbližším příbuzným největších suchozemských savců – slonů.

Damani stepní (Heterohyrax brucei) se v přirozeném prostředí vyskytují zejména ve východní Africe, izolované populace se pak nacházejí také v Angole a Kongu.

Tam zpravidla žijí ve skalnatém prostředí obklopeném porosty akácií, které tvoří základ jejich jídelníčku. V pražské zoo byl tento druh chován v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století. Tehdy se jednalo o skupinu jedinců dovezených z volné přírody.

Současnou tříčlennou skupinu damanů stepních, která je umístěna ve smíšené expozici s rodinou komby jižní, tvoří jeden tříletý samec a dvě dvouleté samice. Zvířata si na pobyt v nové expozici přivykají bez problémů.

„Jejich adaptace probíhá bez komplikací, již začali fungovat jako skupina a potvrdili, že patří mezi okusovače – za čtrnáct dní svého pobytu se jim podařilo okousat velkou část výzdoby obývané expozice,“ prozrazuje na své svěřence kurátor Pavel Brandl.

Velkou zajímavostí tohoto druhu je, že patří do starobylé skupiny převážně afrických druhů zvířat Afrotheria, kam patří také sloni. „Během oslav Mezinárodního dne slonů, které se konají v Zoo Praha již v pátek 12. srpna, můžete v pavilónu Afrika zblízka navštívit i nejbližší příbuzné našich oslavenců,“ dodává.


Další články
Nahoru