Dnes Neděle - zatazeno 13°C
Zítra Pondělí - polojasno 15°C
Neděle 17. 10. 2021
Svátek má Hedvika
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Evropská komise podle Peksy odmítá Babišův výklad práva, dotace pro Česko jsou tak nadále ohroženy
Andrej Babiš. Foto: Jan Puci

Evropská komise podle Peksy odmítá Babišův výklad práva, dotace pro Česko jsou tak nadále ohroženy

Evropská komise na začátku října znovu před europoslanci výboru pro rozpočtovou kontrolu konstatovala, že je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů. Podle zástupců generálního ředitelství pro regionální politiku sice Česko nějaké nedostatky napravilo, ale nedostatečně. Podle europoslance Mikuláše Peksy jsou tak evropské dotace stále ohroženy, navíc podle něj nebyly zavedeny žádné řádné kontrolní mechanismy, které by zabránily budoucímu střetu zájmů.

„Komise jednoznačně potvrdila, že je pan Babiš ve střetu zájmů a to i v rámci interpretace českého zákona. Proto pozastavila veškeré platby pro Agrofert. Jsem rád, že nám dala Komise zapravdu v tom, že není možné, aby předseda vlády sám rozhodoval o dotacích pro svoje firmy,“ říká europoslanec Mikuláš Peksa.

„Komise také potvrdila, že další kontroly v Česku budou pokračovat dle jejího výkladu českého zákona o střetu zájmů,“ pokračoval europoslanec.

Generální ředitelství na opakované dotazy europoslanců odpovídalo pouze stručně. „Komise nicméně uvedla, že vylepšení představená vládou nestačí. Bohužel zástupci Komise nespecifikovali, jaká zlepšení byla provedena. Komise pouze konstatovala, že neexistuje záruka, že jsou opatření proti střetu zájmu dostatečná,“ přiblížil Peksa, který je sám součástí kontrolního výboru Evropského parlamentu.

České úřady podle něj minulý týden zmeškaly lhůtu, během které měly Evropské komisi představit sérii přijatých kroků, kterými řeší nedostatky v odhalování a potírání konfliktu zájmů.

Komise se Česku věnuje v návaznosti na audit firem okolo Agrofertu, který podle ní patří Babišovi. Zatím se také stále čeká na výsledky auditu zemědělských fondů. Právě Agrofert je největším příjemcem zemědělských dotací za roky 2018 a 2019.


Autor: Karel Netolický

Pražská ODS navrhne zřízení nové funkce koordinátora dopravních staveb a uzavírek

30. srpna 2021 v 16:00

Pražská ODS kritizuje údajnou nekoordinovanost dopravních uzavírek v hlavním městě. Navrhne proto na jednání pražského zastupitelstva zřízení koordinátora, který bude mít za úkol zlepšit plánování dopravních staveb a uzavírek a zprůjezdnit Prahu. Opoziční strana to uvedla v tiskovém prohlášení....

Další články
Nahoru