Dnes Neděle - zatazeno 5°C
Zítra Pondělí - zatazeno 5°C
Neděle 23. 1. 2022
Svátek má Zdeněk
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Evropská komise podle Peksy odmítá Babišův výklad práva, dotace pro Česko jsou tak nadále ohroženy
Andrej Babiš. Foto: Jan Puci

Evropská komise podle Peksy odmítá Babišův výklad práva, dotace pro Česko jsou tak nadále ohroženy

Evropská komise na začátku října znovu před europoslanci výboru pro rozpočtovou kontrolu konstatovala, že je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů. Podle zástupců generálního ředitelství pro regionální politiku sice Česko nějaké nedostatky napravilo, ale nedostatečně. Podle europoslance Mikuláše Peksy jsou tak evropské dotace stále ohroženy, navíc podle něj nebyly zavedeny žádné řádné kontrolní mechanismy, které by zabránily budoucímu střetu zájmů.

„Komise jednoznačně potvrdila, že je pan Babiš ve střetu zájmů a to i v rámci interpretace českého zákona. Proto pozastavila veškeré platby pro Agrofert. Jsem rád, že nám dala Komise zapravdu v tom, že není možné, aby předseda vlády sám rozhodoval o dotacích pro svoje firmy,“ říká europoslanec Mikuláš Peksa.

„Komise také potvrdila, že další kontroly v Česku budou pokračovat dle jejího výkladu českého zákona o střetu zájmů,“ pokračoval europoslanec.

Generální ředitelství na opakované dotazy europoslanců odpovídalo pouze stručně. „Komise nicméně uvedla, že vylepšení představená vládou nestačí. Bohužel zástupci Komise nespecifikovali, jaká zlepšení byla provedena. Komise pouze konstatovala, že neexistuje záruka, že jsou opatření proti střetu zájmu dostatečná,“ přiblížil Peksa, který je sám součástí kontrolního výboru Evropského parlamentu.

České úřady podle něj minulý týden zmeškaly lhůtu, během které měly Evropské komisi představit sérii přijatých kroků, kterými řeší nedostatky v odhalování a potírání konfliktu zájmů.

Komise se Česku věnuje v návaznosti na audit firem okolo Agrofertu, který podle ní patří Babišovi. Zatím se také stále čeká na výsledky auditu zemědělských fondů. Právě Agrofert je největším příjemcem zemědělských dotací za roky 2018 a 2019.


Autor: Karel Netolický

Náměstek Hlubuček: Trolejbusy snižujeme emise v MHD a naplňujeme tak Klimatický plán Prahy

15. ledna 2022 v 15:59

Do Prahy se po více než půl století vrací trolejbusy, které na některých trasách nahradí autobusy s dieselovým pohonem. Podle náměstka primátora pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti Petra Hlubučka (STAN) jde o další z projektů na poli udržitelné...

Vedení Prahy 13 kritizuje zdražení svozu odpadu na sídlištích, obává se vzniku černých skládek

4. ledna 2022 v 16:55

Většině obyvatel hlavního města se od začátku letošního roku zvýšily ceny za svoz odpadu. Pražští zastupitelé totiž před Vánoci schválili vyhlášku s novým výpočtem cen, který je nutný kvůli novele odpadového zákona. Ceny se zvýšily nejvíce v případě velkých kontejnerů na sídlištích, kde to je...

Názor: Praha se střelila do nohy, už když chtěla zatočit s hazardem

16. prosince 2021 ve 13:16

Kdyby Praha lépe promýšlela svá vlastní pravidla a jejich reálné ekonomické dopady, nemusela by být situace s výpadkem daňových příjmů do pražského rozpočtu tak závažná. Jako ukázkový příklad toho může posloužit kritizovaná regulační vyhláška z dílny radní pro legislativu Hany Kordové Marvanové...

Vyšší cena za svoz odpadu se promítne do vzniku černých skládek, obává se Praha 5

16. prosince 2021 v 11:07

Za svoz odpadu si pravděpodobně v příštích měsících Pražené připlatí. Vedení hlavního města totiž plánuje od ledna příštího roku upravit ceny svozu. Obyvatelům sídlišť tento krok z peněženek může vytáhnout až 420 korun ročně navíc. Praha 5 upozorňuje, že kvůli tomu mohou vznikat v ulicích černé...

Další články
Nahoru