Dnes Sobota - obcasny-dest 22°C
Zítra Neděle - skorojasno 29°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Evropská komise podle Peksy odmítá Babišův výklad práva, dotace pro Česko jsou tak nadále ohroženy
Andrej Babiš. Foto: Jan Puci

Evropská komise podle Peksy odmítá Babišův výklad práva, dotace pro Česko jsou tak nadále ohroženy

Evropská komise na začátku října znovu před europoslanci výboru pro rozpočtovou kontrolu konstatovala, že je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů. Podle zástupců generálního ředitelství pro regionální politiku sice Česko nějaké nedostatky napravilo, ale nedostatečně. Podle europoslance Mikuláše Peksy jsou tak evropské dotace stále ohroženy, navíc podle něj nebyly zavedeny žádné řádné kontrolní mechanismy, které by zabránily budoucímu střetu zájmů.

„Komise jednoznačně potvrdila, že je pan Babiš ve střetu zájmů a to i v rámci interpretace českého zákona. Proto pozastavila veškeré platby pro Agrofert. Jsem rád, že nám dala Komise zapravdu v tom, že není možné, aby předseda vlády sám rozhodoval o dotacích pro svoje firmy,“ říká europoslanec Mikuláš Peksa.

„Komise také potvrdila, že další kontroly v Česku budou pokračovat dle jejího výkladu českého zákona o střetu zájmů,“ pokračoval europoslanec.

Generální ředitelství na opakované dotazy europoslanců odpovídalo pouze stručně. „Komise nicméně uvedla, že vylepšení představená vládou nestačí. Bohužel zástupci Komise nespecifikovali, jaká zlepšení byla provedena. Komise pouze konstatovala, že neexistuje záruka, že jsou opatření proti střetu zájmu dostatečná,“ přiblížil Peksa, který je sám součástí kontrolního výboru Evropského parlamentu.

České úřady podle něj minulý týden zmeškaly lhůtu, během které měly Evropské komisi představit sérii přijatých kroků, kterými řeší nedostatky v odhalování a potírání konfliktu zájmů.

Komise se Česku věnuje v návaznosti na audit firem okolo Agrofertu, který podle ní patří Babišovi. Zatím se také stále čeká na výsledky auditu zemědělských fondů. Právě Agrofert je největším příjemcem zemědělských dotací za roky 2018 a 2019.


Autor: Karel Netolický

Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Vyjádření pražských politiků k napadení Ukrajiny

24. února 2022 v 16:21

Pražští zastupitelé dnes schválili okamžitý finanční dar ve výši 10 milionů korun humanitární organizaci Člověk v tísni na pomoc obyvatelům Ukrajiny, která se v noci na čtvrtek stala terčem ozbrojené invaze ze strany Ruska. Na potřebě pomoci Ukrajině a potřebě vyjádřit s ní solidaritu se shodují...

Udženija: Kvůli asociální a diskriminační politice se Pražané bojí o střechu nad hlavou

24. února 2022 v 11:36

„Adam Zábranský, pražský radní pro bydlení a transparentnost za Pirátskou stranu se v médiích rád chlubí, co všechno dělá pro to, aby Pražané měli dostupné bydlení. Realita je ale opačná. Kvůli nové strategii magistrátu musí nájemci místo smlouvy na dobu neurčitou každé dva roky čekat na...

Další články
Nahoru