Dnes Úterý - obcasny-dest 5°C
Zítra Středa - zatazeno 5°C
Úterý 29. 11. 2022
Svátek má Zina
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Setkání

Evropa v roce 2050 očima současné generace

22. 11. 2022
V úterý 22. listopadu se v prostorách Vlasteneckého sálu Univerzity Karlovy uskuteční závěrečná evropská konference spojená s vyhlášením výsledků mezinárodní výtvarné soutěže s názvem Evropa, ve které chci žít: Evropa v roce 2050. Panelisté se svých příspěvcích zaměří na zásadní výzvy v oblasti budoucnosti vzdělávání v širších  kontextech.    

Řeč bude například o roli umění ve společnosti nebo o tom, jak se daří Českou republiku reprezentovat ve světě v rámci předsednictví. Součástí programu je také vyhlášení výsledků výtvarné přehlídky Evropa 2050, přičemž ocenění bude předáno autorům z pěti evropských zemí, a to z České republiky, dále pak z Rumunska, Řecka, Slovenska, Španělska. Za realizací projektu stojí Česká centra, Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy a W&Art. 

Ambicí celodenní závěrečné konference, která se v prostorách Vlasteneckého sálu Univerzity Karlovy uskuteční poslední listopadový týden, je přiblížit pohled odborníků na aktuální evropská témata. Program je rozdělen do dvou bloků. V prvním bude řeč o roli občanské společnosti v současné i budoucí Evropě a o pohledu současné mladé generace na budoucí Evropu – Evropu za 30 let. 

V druhém bloku proběhne panelová diskuse týkající se regionální akce Evropa 2050 a jejího přínosu pro školství či vlivu umění v moderních pedagogických přístupech.  Součástí programu je vyhlášení evropské výtvarné přehlídky Evropa, ve které chci žít, která byla vyhlášena 21. 10. 2021 Univerzitou Karlovou, W&ART a Českými centry coby součást programů organizovaných v rámci českého předsednictví v Radě EU. 

S příspěvky na jednotlivá témata vystoupí například Radka Wildová, náměstkyně ministra pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu, Michal Nedělka, děkan Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, Ondřej Černý, generální ředitel Českých center. 

Program konference je zde: www.e2050.eu/e2050/

Budoucnost očima mladé generace 

Projekt Evropa 2050, který vrcholí evropskou konferencí „Evropa, ve které chci žít. Evropa v roce 2050“ je zaměřen na veřejnou diskusi mladé generace o aktuálních tématech napříč českou i evropskou společností. 

Navazující stejnojmenná výstava pak ukazuje, jak dnešní dospívající děti vidí svou budoucnost v roce 2050 či jaká je jejich vize budoucí Evropy.  Česká centra z pozice vyhlašovatele zajistila zahraniční rozměr projektu a současně jej zařadila do vlastní rozsáhlé programové nabídky, kterou připravila u příležitosti předsednictví.

„Chceme hovořit o budoucnosti, o Evropě. Jsme přesvědčeni, že nastupující generace má být u tohoto záměru. Hlavní témata projektu – udržitelnost, kreativita a inovace se objevují v úvahách mladých lidí opakovaně,“ říká Ondřej Černý, generální ředitel Českých center a dodává: „Projekt pomáhá zviditelnit tyto priority prostřednictvím tématu ‚budoucnost společné Evropy‘. Těší nás, že si na vernisáž přijedou převzít ocenění zahraniční autoři ze čtyř zemí Evropy, z Rumunska, Řecka, Slovenska, Španělska.“

Do projektu se aktivně zapojilo 11 Českých center v zahraničí: Athény, Berlín, Bratislava, Brusel, Bukurešť, Madrid, Mnichov, Varšava, Vídeň, Soul a Paříž. Díky tomu se podařilo oslovit zahraniční školy ze 17 zemí. Současně se v síti Českých center podařilo realizovat některé doprovodné akce např. týdenní kreativní audiovizuální kemp CreaThink Europe 2050, kde se studenti a studentky naučili pracovat s audiovizuálním formátem a výstupy mohli přihlásit do soutěže Evropa 2050.

České centrum Paříž představilo vybrané projekty mezinárodní výtvarné soutěže Evropa 2050 formou interaktivní výstavy v rámci projektu Evropa a mládež. Chystají se však další výstavy a představení projektu Evropa 2050 v prostorách Evropské komise v Madridu, v Českém domě Bratislava, v Českém centru Vídeň a Českém centru Paříž.


Autor: TZ, red

Sousedské koledování v Centrálním parku

Včera ve 21:11

Praha 13 zve v neděli 4. prosince na Sousedské koledování, které bude spojeno se slavnostním rozsvícením betlému.

Giving Tuesday na náměstí Míru

Včera v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

Vánoční setkání se Sportovním klubem vozíčkářů v Praze 1

Včera v 09:28

V úterý 6. prosince se koná Vánoční setkání pro Sportovní klub vozíčkářů v Jindřišském dvorku.

Na Sofijském náměstí se rozsvítí strom, vystoupí Kamil Střihavka

27. listopadu 2022 v 08:16

V neděli 27. listopadu v 16 hodin bude na Sofijském náměstí program 1. adventní neděle.

Praha 5 rozsvítí vánoční strom na Tilleho náměstí

26. listopadu 2022 v 11:43

Praha 5 zve na slavnostní rozsvícení vánočního stromku na Barrandově, na Tilleho náměstí.

V Praze 6 se v neděli rozsvítí tři stromy

26. listopadu 2022 v 11:03

Praha 6 zve na další slavnostní rozsvícení vánočních stromků. Tři stromky se rozsvítí v neděli 27. listopadu.

Na Andělu se rozsvítí vánoční stromek

25. listopadu 2022 v 11:32

Praha 5 zve na slavnostní rozsvícení vánočního stromku před kostelem sv. Václava na Andělu.

Praha 6 zítra rozsvítí první dva stromky

25. listopadu 2022 v 10:52

Praha 6 zve na slavnostní rozsvícení vánočních stromků. První dva stromky se rozsvítí v sobotu 26. listopadu u KC Kaštan a ve Vokovicích.

Praha 1: Na Malostranském náměstí se rozsvítí stromek

25. listopadu 2022 v 09:20

Ve středu 30. listopadu se v 17 hodin na Malostranském náměstí rozsvítí stromek.

Rozsvícení vánočního stromku v Rajské zahradě

24. listopadu 2022 v 11:31

Radnice Prahy 14 zve děti i dospělé na slavnostní rozsvícení vánočního stromku do Rajské zahrady. Představitelé Prahy 14 ve středu 30. listopadu v 17:15 pronesou vánoční slovo a přivítají všechny na slavnosti. Ještě před tím uslyšíte koncert a děti se mohou těšit na...

Praha 1 zve na rozsvícení stromku na Betlémském náměstí

24. listopadu 2022 v 09:12

Na Betlémském náměstí se v úterý 29. listopadu rozsvítí stromek v 17 hodin.

Újezd rozsvítí vánoční osvětlení, nebude chybět fireshow

23. listopadu 2022 v 19:27

Pražská městská část Újezd nad Lesy se chystá na adventní čas. A předvánoční doba by nebyla kompletní bez rozsvícení stromečku. To se v Újezdě odehraje 27. listopadu od 17 hodin v parku před Masarykovou základní školou. A letos to bude ve velkém stylu: návštěvníci se mohou těšit na fireshow,...

Vánoce s Devítkou

23. listopadu 2022 v 16:03

Setkání v adventním čase připravila Praha 9 ve spolupráci s místními spolky, zájmovými organizacemi a školami. O adventní náladu například v parku Václavka se již tradičně stará Spolek za veselejší Střížkov.

U lavičky Spejbla a Hurvínka bude vánoční stromeček

23. listopadu 2022 ve 13:18

Ve čtvrtek 24. listopadu ve čtyři hodiny odpoledne se rozsvítí před divadlem, u lavičky Spejbla a Hurvínka vánoční stromeček.

Praha 1 rozsvítí stromek u radnice

23. listopadu 2022 v 09:05

V pondělí 28. listopadu se rozsvítí stromek před radnicí Prahy 1 ve Vodičkově ulici.

Další články
Nahoru