Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 13°C
Sobota 25. 3. 2023
Svátek má Marián
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Setkání

Evropa v roce 2050 očima současné generace

22. 11. 2022
V úterý 22. listopadu se v prostorách Vlasteneckého sálu Univerzity Karlovy uskuteční závěrečná evropská konference spojená s vyhlášením výsledků mezinárodní výtvarné soutěže s názvem Evropa, ve které chci žít: Evropa v roce 2050. Panelisté se svých příspěvcích zaměří na zásadní výzvy v oblasti budoucnosti vzdělávání v širších  kontextech.    

Řeč bude například o roli umění ve společnosti nebo o tom, jak se daří Českou republiku reprezentovat ve světě v rámci předsednictví. Součástí programu je také vyhlášení výsledků výtvarné přehlídky Evropa 2050, přičemž ocenění bude předáno autorům z pěti evropských zemí, a to z České republiky, dále pak z Rumunska, Řecka, Slovenska, Španělska. Za realizací projektu stojí Česká centra, Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy a W&Art. 

Ambicí celodenní závěrečné konference, která se v prostorách Vlasteneckého sálu Univerzity Karlovy uskuteční poslední listopadový týden, je přiblížit pohled odborníků na aktuální evropská témata. Program je rozdělen do dvou bloků. V prvním bude řeč o roli občanské společnosti v současné i budoucí Evropě a o pohledu současné mladé generace na budoucí Evropu – Evropu za 30 let. 

V druhém bloku proběhne panelová diskuse týkající se regionální akce Evropa 2050 a jejího přínosu pro školství či vlivu umění v moderních pedagogických přístupech.  Součástí programu je vyhlášení evropské výtvarné přehlídky Evropa, ve které chci žít, která byla vyhlášena 21. 10. 2021 Univerzitou Karlovou, W&ART a Českými centry coby součást programů organizovaných v rámci českého předsednictví v Radě EU. 

S příspěvky na jednotlivá témata vystoupí například Radka Wildová, náměstkyně ministra pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu, Michal Nedělka, děkan Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, Ondřej Černý, generální ředitel Českých center. 

Program konference je zde: www.e2050.eu/e2050/

Budoucnost očima mladé generace 

Projekt Evropa 2050, který vrcholí evropskou konferencí „Evropa, ve které chci žít. Evropa v roce 2050“ je zaměřen na veřejnou diskusi mladé generace o aktuálních tématech napříč českou i evropskou společností. 

Navazující stejnojmenná výstava pak ukazuje, jak dnešní dospívající děti vidí svou budoucnost v roce 2050 či jaká je jejich vize budoucí Evropy.  Česká centra z pozice vyhlašovatele zajistila zahraniční rozměr projektu a současně jej zařadila do vlastní rozsáhlé programové nabídky, kterou připravila u příležitosti předsednictví.

„Chceme hovořit o budoucnosti, o Evropě. Jsme přesvědčeni, že nastupující generace má být u tohoto záměru. Hlavní témata projektu – udržitelnost, kreativita a inovace se objevují v úvahách mladých lidí opakovaně,“ říká Ondřej Černý, generální ředitel Českých center a dodává: „Projekt pomáhá zviditelnit tyto priority prostřednictvím tématu ‚budoucnost společné Evropy‘. Těší nás, že si na vernisáž přijedou převzít ocenění zahraniční autoři ze čtyř zemí Evropy, z Rumunska, Řecka, Slovenska, Španělska.“

Do projektu se aktivně zapojilo 11 Českých center v zahraničí: Athény, Berlín, Bratislava, Brusel, Bukurešť, Madrid, Mnichov, Varšava, Vídeň, Soul a Paříž. Díky tomu se podařilo oslovit zahraniční školy ze 17 zemí. Současně se v síti Českých center podařilo realizovat některé doprovodné akce např. týdenní kreativní audiovizuální kemp CreaThink Europe 2050, kde se studenti a studentky naučili pracovat s audiovizuálním formátem a výstupy mohli přihlásit do soutěže Evropa 2050.

České centrum Paříž představilo vybrané projekty mezinárodní výtvarné soutěže Evropa 2050 formou interaktivní výstavy v rámci projektu Evropa a mládež. Chystají se však další výstavy a představení projektu Evropa 2050 v prostorách Evropské komise v Madridu, v Českém domě Bratislava, v Českém centru Vídeň a Českém centru Paříž.


Autor: TZ, red

Setkání Priority Letňan

23. března 2023 ve 21:47

Praha 18 zve na setkání s názvem Priority Letňan. Uskuteční se ve středu 26. dubna od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Den plný Pokémonů podruhé na radnici

23. března 2023 v 10:35

Fanoušci Pokémonů se mohou těšit na druhý Pokémon den, který se koná v neděli 26. března v multifunkčním sále radnice od 10 do 18 hodin.

Setkání kultur 2023: Hudební večer v KD Kyje

22. března 2023 ve 21:43

Letošní ročník Setkání kultur 2023 přivítá v Kulturním domě v Kyjích hosta vystupující kapely Bachtale Apsa herečku a zpěvačku Barboru Hrzánovou, kapelu Devles a pěvecký soubor z Černého Mostu Romano Balvaj.

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

22. března 2023 v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Vtípečky se zelím a vodní dýmky

22. března 2023 v 08:59

Spojení humoru a vodních dýmek nabízí akce komediální skupiny Vtípečky se zelím, která se koná v sobotu 25. března od 20 hodin v pražském podniku Mopra Lounge & Bar. Do shisha baru zavítá celkem šest neokoukaných tváří českého stand upu – Lukáš Kaňka, Jiří Štraub, Zdeněk Hruška, Ondřej Cabal,...

Malí nakladatelé, velké knihy. Koná se třetí ročník festivalu KniŽižkov

21. března 2023 v 08:05

KC Vozovna pořádá v sobotu 25. března od 11 hodin třetí ročník festivalu KniŽižkov. Čtenáři si již potřetí zalistují beletrií i literaturou faktu, která hledá jiné cesty a nepluje s hlavním proudem a poslechnou si přitom současné tvůrce při autorských čteních a debatách. Nebudou chybět ani dvě...

Příběhy našich sousedů z Prahy 2

20. března 2023 v 08:47

Prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici.

Praha 9 připravuje Velikonoční potravinovou sousedskou sbírku

19. března 2023 v 10:17

Na úterý 4. dubna připravila radnice Prahy 9 Velikonoční potravinovou sbírku. Sbírat se budou trvanlivé potraviny a hygienické potřeby. Sbírka je určena pro seniory v nouzi, samoživitele a klienty Armády spásy.

Jožka Černý oslaví 81. narozeniny v Betlémské kapli

17. března 2023 v 06:31

Jožka Černý je zpěvákem, který zpívá melodie předávané z generace na generaci. Prodal přes milion hudebních nosičů. Některé písně se v jeho podání staly legendou – Za tú horú, za vysokú, Když sem šel z Hradišťa …. Kromě toho, že s cimbálovou muzikou nazpíval stovky písní, má v repertoáru...

Emilova jízda začne na Slunečním náměstí

16. března 2023 v 18:25

Emilova jízda, akce pořádaná Praga klubem na počest znalce a nejvýznačnějšího sběratele vozů značky Praga pana Emila Příhody v sobotu 15. dubna. Uvidíte pestrou skladbu veteránů, start a cíl je na Slunečním náměstí v Praze 13.

Praha 1: Vynášení Morany na Malé Straně

16. března 2023 v 11:51

Vynášení Morany se v Praze 1 koná v úterý 4. dubna od 9 hodin. Setkání bude u sídla Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan na Malostranském náměstí.

Setkání anglicky mluvících rodin v Praze 18

15. března 2023 v 17:08

Netradiční dětský den pro celou rodinu uspořádá v sobotu 15. dubna od 14 do 18 hodin mateřské centrum a dětský klub Letnice (Třinecká 650, Praha 18). „Přijďte se setkat s rodinami, sousedy v anglickém jazyce. Pro děti bude přichystané tvoření a zábavné úkoly. Den je otevřený úplně všem. Komunikace...

Festival Jeden svět 2023 začíná příští středu

15. března 2023 v 16:45

Už příští týden začíná jubilejní 25. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Letošní téma Cena bezpečí se promítne napříč celým programem. Festival představí 75 celovečerních dokumentů a 10 snímků ve virtuální realitě, nabídne debatní program s hosty...

Nordic walking v Praze 14

15. března 2023 ve 14:59

Dynamická chůze se speciálními sportovními holemi s Hanou Dvořákovou v pondělí 20. března.

Další články
Nahoru