dnes
Čtvrtek - polojasno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Evropa slaví státní svátek, Praha se naplní turisty
Na Karlově mostě sice mají někdy převahu ptáci, ale o svátcích bude památka praskat ve švech pod náporem turistů. Foto: Jan Puci

Evropa slaví státní svátek, Praha se naplní turisty

Do hlavního města se po následující víkendy a svátky 1. a 8. května chystá podle Pražské informační služby (PIS) na každý z nich přes 200 000 turistů. Nejvíce jich zřejmě přijede z Německa, České republiky a Ruska.

Prahu loni navštívilo zhruba 5,5 milionu turistů. Většinu tvořili cizinci, kterých přijelo skoro pět milionů. Nejvíce turistů přijelo z Německa, přesně 633 741. Na druhém místě jsou Rusové, kterých přijelo 516 555, a na třetím Američané, kterých přijelo 339 355. V průměru v hlavním městě návštěvníci strávili 2,6 noci.

Největší nápor turistů by měl podle PIS dorazit od čtvrtka 1. května, v tento den je svátek totiž držen v řadě zemí. „Květen patří dlouhodobě k velmi oblíbeným měsícům. Je to čtvrtý turisticky nejvytíženější měsíc v roce, k čemuž přispívá zejména fakt, že téměř v celé Evropě je 1. máj státním svátkem," uvedla ředitelka PIS Nora Dolanská.

Nejvíce do Prahy přijíždějí v květnu turisté z Německa, na druhé příčce jsou Češi a třetí patří Rusům. Praha je oblíbeným turistickým cílem rovněž pro Američany, Francouze a Brity. Pro turisty z Asie je květen začátkem turistické sezony.

„Přestože je Praha u ruských turistů nejoblíbenější evropskou destinací, uplynulé týdny prokázaly pokles poptávky po cestách do zahraničí. Příčinou je zejména destabilizace ruské ekonomiky a vývoj kurzu rublu. Část Rusů proto přehodnotila své plány na dovolenou a svátky raději stráví doma," sdělila Dolanská.

Svátek slaví téměř všechny evropské země – výjimkou je například Nizozemsko, kde slaví až 5. května Den osvobození. Jinak svátky slaví Rusko, kde je volno od 1. do 4. května a následně od 9. do 11. května. Svátky drží také v Asii, kde 1. a 2. května mají v Číně Svátek práce, Japonci oslavují 3. května Den ústavy, následuje Den zeleně, který připadá na 4. května, a 5. května je svátkem dětí, který drží ve stejný den i Jižní Korea.


Další články
Nahoru