dnes
Pátek - jasno
2°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
2°C
pozítří
Neděle - snih
1°C
Evo, díky! Zpěvačka Pilarová předá technickému muzeu cenný dárek
Eva Pilarová přebírá platinovou desku Supraphonu v listopadu 1993. Foto: www.evapilarova.cz

Evo, díky! Zpěvačka Pilarová předá technickému muzeu cenný dárek

V pondělí 22. září navštíví Národní technické muzeum Eva Pilarová, aby při příležitosti probíhající výstavy Hudba ve spirále předala muzeu cenný dárek. Populární zpěvačka muzeu slavnostně věnuje platinovou desku, kterou obdržela v roce 1993 za úctyhodný počet 1 400 000 prodaných nosičů.

Zpěvačce byla udělena hudebním vydavatelstvím Supraphon souhrnně za všechna alba, která u něj vyšla. Deska tak představovala důležité ocenění její hudební kariéry.

Sbírky muzea obohatí předmět, který vedle spojení s významnou osobností české kultury ilustruje také proměny poměrů v domácím hudebním průmyslu. V současnosti, kdy stále klesají prodeje hudebních nosičů, je téměř jeden a půl milion již těžko představitelné číslo.

Výstava Hudba ve spirále, která v Národním technickém muzeu probíhá do konce října, je věnovaná vývoji domácího gramofonového průmyslu v letech 1890 – 2014. Hlavní akcent výstavy je kladen na individuální reprodukční stroje, tedy gramofony a fonografy, kterých je na výstavě k vidění na 80 kusů.

Dále výstava přibližuje technologický vývoj média, od nejstarších záznamů do cínové folie, voskových válečků a šelakových desek přes vinylové singly a dlouhohrající desky až k deskám s digitálním záznamem.


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru