dnes
Pátek - zatazeno
17°C
zítra
Sobota - zatazeno
16°C
pozítří
Neděle - polojasno
18°C
Evergreen politiků: Výstaviště Praha čeká přeměna. Oprav se prý dočkají stavby i cesty, vzniknou hřiště
Výstaviště Praha čekají změny, slibují už generace politiků. Jak dopadnou současné plány? Foto: archiv

Evergreen politiků: Výstaviště Praha čeká přeměna. Oprav se prý dočkají stavby i cesty, vzniknou hřiště

Vedení městské společnosti Výstaviště Praha opraví areál na Praze 7, místní restaurace, divadla nebo povrchy cest. Vyměněno bude veřejné osvětlení, vybudovány elektrické přípojky a opravena Bruselská brána. Náklady jsou asi 150 milionů korun. Upravena bude i zeleň. Novinářům to dnes řekli náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) a předseda představenstva Výstaviště Praha Tomáš Hübl. Připravována je stavba repliky vyhořelého křídla Průmyslového paláce.

„Chceme, aby se celý areál stal součástí přirozeného uvažování Pražanů o trávení volného času, aby sem chodili pravidelně a ne jednorázově," řekl Vyhnánek. Rekonstrukce má areál zapojit do kontextu širší oblasti, tedy Stromovky a Trojské kotliny se zoo a botanickou zahradou.

Společnost již zmodernizovala Maroldovo panorama bitvy u Lipan. „Je to fascinující obraz, na který se nikdo nechodil dívat," řekl Hübl. Vyčištěn byl prostor u obrazu, firma vytvořila nové propagační materiály a k obrazům bylo namluveno průvodní slovo. Za první měsíc od otevření obraz podle Hübla shlédlo 1350 lidí, přičemž loni to bylo za celý rok asi 2600 návštěvníků.

Před dvěma týdny byla u místního bazénu zprovozněna lezecká stěna. Přes prázdniny pak chce firma nechat otevřený i bazén a nabídnout lidem obě možnosti sportovního vyžití naráz. V minulosti byl bazén v létě zavřený. Těsně před dokončením je oprava restaurace Pražan, kde by měl být minipivovar.

Ve spodní části areálu vznikne relaxační zóna, postaví se další hřiště pro děti, fitness hřiště a samoobslužé grily. Všechna hřiště budou k dispozici zdarma, za použití grilů lidé zaplatí. Zmizí zbytky nebo základy již neexistujících staveb. Staví se také nová brána do Stromovky a zlepší se průchodnost areálu. Na místě bývalého občerstvení u Bruselské brány bude nový gastropavilon.

Opraveny a sjednoceny budou povrchy cest a zrekonstruována Bruselská cesta. „Cílem je udělat z toho kultivovaný prostor, který bude sloužit pro outdoorové aktivity," řekl Hübl. Doplněno bude veřejné osvětlení a vzniknou podzemní šachty pro lepší připojení k elektrickému proudu.

Opravy se dočkají také stavby. Zrekonstruovány budou Křižíkovy pavilony, které bude Výstaviště využívat pro pořádání výstav při rekonstrukci Průmyslového paláce. Opraví se i fontána.

Do podoby multifunkčního sálu firma přebuduje divadlo Spirála, které je od roku 2002 zavřené. „Když vše dobře dopadne, tak jaro 2021 je datum očekávaného otevření Spirály," řekl Hübl. Vznikne retenční nádrž na vodu a firma již vyčistila studně a bude zalévat vodou z nich. Dosud používala pitnou vodu.

V budoucnu plánuje vedení Výstaviště také opravy před Průmyslovým palácem směrem do Holešovic. Kdy se tady práce uskuteční, zatím není jasné. Nicméně vznikne nová brána. Na její podobu minulé vedení Prahy vypsalo architektonickou soutěž, ale vítěz nakonec nebyl vybrán.

Praha již několik let chystá dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce. V současné době běží stavební řízení. Pokud vše půjde bez problémů, mohly by práce začít v červenci příštího roku.

Výstaviště u Stromovky vzniklo v roce 1891 při příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Velké škody v areálu napáchala povodeň v roce 2002.


Praha chystá rozšíření svozu bioodpadu rostlinného původu

14. října 2019 ve 20:22

Praha rozšiřuje možnosti svozu bioodpadu rostlinného původu. Ten tvoří v současné době až 40 procent směsného komunálního odpadu v metropoli. Vedení hlavního města chce bioodpad separovat a dále jej využívat pro výrobu bioplynu nebo kompostu. Rada hl. m. Prahy na dnešním zasedání souhlasila se...

Policie nachystala bezpečnostní opatření na fotbal se Severním Irskem

14. října 2019 v 09:04

Pražská policie přichystala v souvislosti s dnešním fotbalovým utkáním mezi mužstvy reprezentace České republiky a Severního Irska bezpečnostní opatření.

Komise vybírá vítězný projekt Nového domova

13. října 2019 v 11:02

Výstavba moderního pobytového domu pro seniory a lidi s Alzheimerovou chorobou s kapacitou 100 lůžek by mohla začít už v roce 2021. Poskytovat bude nepřetržitou 24hodinovou péči.

Další články
Nahoru