dnes
Čtvrtek - skorojasno
23°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
15°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
12°C
Evakuační pravidla po chování v krytech? Na WC nemiř zbytečně, očistu zaměř na ochlupené části těla
Vstup do sprch podzemního krytu. Foto: Jan Puci

Evakuační pravidla po chování v krytech? Na WC nemiř zbytečně, očistu zaměř na ochlupené části těla

Určitě by každý dokázal vyjmenovat několik situací, do kterých by se nikdy ani v tom nejhorším snu nechtěl dostat. Na některých seznamech takových „nočních můr“ by možná bylo několik dní strávených ve společnosti stovek cizích lidí v evakuačním krytu. Jeden takový úkrytový řád, který popisuje, jakými pravidly se lidé musí řídit, je k vidění v pražském podzemním krytu Folimanka, který je každý měsíc minimálně jednou zpřístupněn veřejnosti. Za vstup se nic neplatí. 

Podzemní kryt Folimanka byl vybudován na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století. Byl veden v režimu přísně tajné. Kapacita krytu je 1300 ukrývaných osob. Ty by v případě potřeby mohly v krytu přežít po dobu 72 hodin. Kryt je v dobrém technickém stavu, vytápěný a v případě nebezpečí by mohl okamžitě sloužit svému původnímu účelu.

Nachází se zhruba 20 metrů pod zemí, nejníže položené místo je pod povrchem zhruba 25 metrů. V krytu se nachází toalety, studny, ošetřovny, prachové komory, asanační místnost, energetické centrum, spojovatelna a také provizorní márnice.

folimanka1-nahled Návštěvníci mohou procházet celým labyrintem rozlehlého krytu, který se svou rozlohou 1332 m² řadí k deseti největším v metropoli. Zdi chodeb oživuje fotografická výstava mapující existenci dalších pražských bunkrů.

Věcí a místností, které si lze v krytu prohlédnout, je spousta, ale za zmínku a prostudování stojí i cedule s nápisem Úkrytový řád. Na letitém dokumentu jsou podrobně popsána pravidla, jak by se lidí ukrytí v krytu měli chovat. Mezi povinnosti ukrývaných osob patří například nutnost šetřit vodou, jídlem, pitím, zbytečně nepoužívat sociální vybavení a zařízení krytu, udržovat čistotu a pořádek při osobní hygieně.

Podle řádu je nutné zdržovat se ve vykázaném prostoru, zbytečně nepřecházet, nehlučet a hlasitě nehovořit. Je nutné také dodržovat čas určený k pracovním úkonům, odpočinku a dodržovat stanovený režim života v úkrytu.

folimanka-4-nahled Ukrývané osoby jsou dle původního řádu povinny vykonávat pomocné práce, mezi které patří například ruční přečerpávání splašků – likvidace suchých záchodů.

Dochovaný původní řád také myslí na zdůraznění zásad speciální očisty při vstupu do úkrytu za předpokladu zamoření okolního prostředí. V takovém případě je potřeba provést speciální očistu z povrchu těla minimálně vlažnou vodou za použití saponátu a mýdel, s důrazem na oči, ochlupené části těla a průduchy vznikající pod oděvem.

Úkrytový řád také zeširoka popisuje vlivy na osoby při pobytu v úkrytu a jejich odstranění. Při pobytu v krytu mohou lidé trpět bolestmi v zádech, bolestmi údů a zdřevěněním celého těla. Proto je dobré pravidelně provádět v krytu jednoduché tělesné cviky, záklony, protahování rukou a nohou, otáčení trupem, hlavou a úklony trupu.

sprchy-kryt-folimanka-nahled Dle řádu není dobré provádět cviky, které by narušovaly čistotu ovzduší. Řád také varuje, že vlivy špatné atmosféry, omezené příděly vody, jednotvárnost jídla, špatné podmínky pro spánek a omezenost pohybu mohou vyvolat u jedinců různé psychické stavy a reakce.

Jak se s takovými krizovými okamžiky vypořádat? I na to se při sepsání úkrytového řádu před více než půlstoletím myslelo. Je prý potřeba vytvořit ukázněný kolektiv ukrývaných pro pomoc veliteli úkrytu v udržení kázně, znemožnit jednotlivcům jakékoli narušení klidu a pořádku.

Po přečtení úkrytového řádu nezbývá snad jen poděkovat osudu, že nebylo nutné takovou evakuaci a několikadenní trávení času pod zemí v krytu Folimanka s více než tisícovkou lidí zažít na vlastní kůži.

ukrytovy-rad


Praha 5 mění úřední hodiny podatelny

21. září 2020 ve 14:34

Od 22. září dochází ke změně úředních hodin na podatelně úřadu Prahy 5 na Nám. 14. října 1381/4 z důvodu přechodu na mimořádný režim.

Další články
Nahoru