dnes
Čtvrtek - obcasny-dest
20°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
18°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
18°C
Evakuační pravidla po chování v krytech? Na WC nemiř zbytečně, očistu zaměř na ochlupené části těla
Vstup do sprch podzemního krytu. Foto: Jan Puci

Evakuační pravidla po chování v krytech? Na WC nemiř zbytečně, očistu zaměř na ochlupené části těla

Určitě by každý dokázal vyjmenovat několik situací, do kterých by se nikdy ani v tom nejhorším snu nechtěl dostat. Na některých seznamech takových „nočních můr“ by možná bylo několik dní strávených ve společnosti stovek cizích lidí v evakuačním krytu. Jeden takový úkrytový řád, který popisuje, jakými pravidly se lidé musí řídit, je k vidění v pražském podzemním krytu Folimanka, který je každý měsíc minimálně jednou zpřístupněn veřejnosti. Za vstup se nic neplatí. 

Podzemní kryt Folimanka byl vybudován na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století. Byl veden v režimu přísně tajné. Kapacita krytu je 1300 ukrývaných osob. Ty by v případě potřeby mohly v krytu přežít po dobu 72 hodin. Kryt je v dobrém technickém stavu, vytápěný a v případě nebezpečí by mohl okamžitě sloužit svému původnímu účelu.

Nachází se zhruba 20 metrů pod zemí, nejníže položené místo je pod povrchem zhruba 25 metrů. V krytu se nachází toalety, studny, ošetřovny, prachové komory, asanační místnost, energetické centrum, spojovatelna a také provizorní márnice.

folimanka1-nahled Návštěvníci mohou procházet celým labyrintem rozlehlého krytu, který se svou rozlohou 1332 m² řadí k deseti největším v metropoli. Zdi chodeb oživuje fotografická výstava mapující existenci dalších pražských bunkrů.

Věcí a místností, které si lze v krytu prohlédnout, je spousta, ale za zmínku a prostudování stojí i cedule s nápisem Úkrytový řád. Na letitém dokumentu jsou podrobně popsána pravidla, jak by se lidí ukrytí v krytu měli chovat. Mezi povinnosti ukrývaných osob patří například nutnost šetřit vodou, jídlem, pitím, zbytečně nepoužívat sociální vybavení a zařízení krytu, udržovat čistotu a pořádek při osobní hygieně.

Podle řádu je nutné zdržovat se ve vykázaném prostoru, zbytečně nepřecházet, nehlučet a hlasitě nehovořit. Je nutné také dodržovat čas určený k pracovním úkonům, odpočinku a dodržovat stanovený režim života v úkrytu.

folimanka-4-nahled Ukrývané osoby jsou dle původního řádu povinny vykonávat pomocné práce, mezi které patří například ruční přečerpávání splašků – likvidace suchých záchodů.

Dochovaný původní řád také myslí na zdůraznění zásad speciální očisty při vstupu do úkrytu za předpokladu zamoření okolního prostředí. V takovém případě je potřeba provést speciální očistu z povrchu těla minimálně vlažnou vodou za použití saponátu a mýdel, s důrazem na oči, ochlupené části těla a průduchy vznikající pod oděvem.

Úkrytový řád také zeširoka popisuje vlivy na osoby při pobytu v úkrytu a jejich odstranění. Při pobytu v krytu mohou lidé trpět bolestmi v zádech, bolestmi údů a zdřevěněním celého těla. Proto je dobré pravidelně provádět v krytu jednoduché tělesné cviky, záklony, protahování rukou a nohou, otáčení trupem, hlavou a úklony trupu.

sprchy-kryt-folimanka-nahled Dle řádu není dobré provádět cviky, které by narušovaly čistotu ovzduší. Řád také varuje, že vlivy špatné atmosféry, omezené příděly vody, jednotvárnost jídla, špatné podmínky pro spánek a omezenost pohybu mohou vyvolat u jedinců různé psychické stavy a reakce.

Jak se s takovými krizovými okamžiky vypořádat? I na to se při sepsání úkrytového řádu před více než půlstoletím myslelo. Je prý potřeba vytvořit ukázněný kolektiv ukrývaných pro pomoc veliteli úkrytu v udržení kázně, znemožnit jednotlivcům jakékoli narušení klidu a pořádku.

Po přečtení úkrytového řádu nezbývá snad jen poděkovat osudu, že nebylo nutné takovou evakuaci a několikadenní trávení času pod zemí v krytu Folimanka s více než tisícovkou lidí zažít na vlastní kůži.

ukrytovy-rad


Praha 4: Dotace na využití srážkových vod

Dnes v 11:24

Radnice Prahy 4 vyhlásila druhou výzvu dotačního programu na podporu akumulace a využití srážkových vod pro rok 2020. Chce tak podpořit občany při pořízení retenčních nádob na podporu akumulace a lokálního využití srážkových vod.

Magistrát upravuje provoz

Včera v 19:55

V souvislosti s uvolňováním mimořádných opatření upravil Magistrát hl. m. Prahy provoz v budově Nové radnice.

Praha 13 odpustí podnikatelům místní poplatek z pobytu

Včera v 11:24

V souvislosti s uvolňováním opatření proti šíření onemocnění Covid-19 v České republice rozhodla Praha 13 na svém zasedání 1. června o prominutí místního poplatku z pobytu podnikatelským subjektům na území městské části Praha 13. Důvodem je zmírnění negativních dopadů koronavirové...

Praha vyhlásila výběrové řízení na ředitele nebo ředitelku magistrátu

Včera v 07:31

Primátor Zdeněk Hřib vyhlásil výběrové řízení na místo ředitele nebo ředitelky Magistrátu hl. m. Prahy.  Zájemci o tuto pozici se mohou přihlásit do 30. června.

Všeobecná fakultní nemocnice bude spolupracovat s mladými architekty

2. června 2020 v 10:07

Oživení čekáren, venkovních prostor i moderní řešení budov a celého komplexu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) je nově součástí výuky studentů mezinárodní vysoké školy architektury ARCHIP. Téma zdravotnických zařízení byla přitom dosud architekty velmi opomíjená. Mladí talenti by mohli...

Praha 11: Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci

2. června 2020 v 07:01

Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci ZMČ Praha 11 je veřejné a koná se dnes, v úterý 2. června od 17 hodin v zasedací místnosti „C“, v budově úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, Praha – Háje.

Praha 8: Přijďte naplánovat budoucnost Palmovky

1. června 2020 v 11:52

Diskuse s odborníky a procházky Prahou 8. Praha 8 zve na akce, ve kterých budou moci obyvatelé hlavního města ovlivnit podobu veřejných prostranství v pražské Libni.

Pražská zoo nevyčerpala denní návštěvnický limit

31. května 2020 v 17:05

Zatímco včera Zoo Praha dosáhla denního limitu návštěvníků už ve 13 hodin, dnes kvůli špatnému počasí byl o návštěvu zahrady podstatně menší zájem, takže se dostalo na všechny zájemce. V 17 hodin, jen 60 minut před zavírací dobou, hlásila zoo návštěvnost necelých 2500 lidí. Povolený limit je...

Zdravotníci, hasiči i policisté mají v červnu vstup do Zoo Praha za korunu

31. května 2020 ve 12:56

Od 1. do 30. června budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské zoologické zahrady za jednu korunu. Zahrada jim chce tímto způsobem poděkovat za nasazení v boji proti epidemii koronaviru.

Další články
Nahoru