dnes
Sobota - prehanky-dest
9°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Pražská kultura

Eva Koťátková: Dvouhlavý životopisec a muzeum představ

Nový výstavní projekt Evy Koťátkové pro Prádelnu Bohnice nese název Dvouhlavý životopisec a muzeum představ. Soustřeďuje se na roli životopisu v díle duševně nemocných tvůrců, ať už na sebe bere podobu textu, obrazu či každodenní performance.   

Výtvarnice Eva Koťátková se ve své práci dlouhodobě věnuje institucionálním kontextům, které mají vliv na psychickou či tělesnou situaci jednotlivce a jeho sociální prostředí. Ať už se jedná o školu a vzdělávání nebo o psychiatrickou péči, autorka na ně reaguje s velkou empatií i kritičností. Zajímají ji zejména momenty každodennosti, možnosti a nemožnosti osobního prostoru, či fyzické limity kladené soubory pravidel spojených s výše zmiňovanými rámci. 

V připravované výstavě pro prostor pro aktuální umění Prádelna Bohnice se Koťátková zabývá tématem tzv. outsider art či umění art brut, ale také osobní a společenskou historií kreativity psychiatrických pacientů. Jejich rozmanité tvůrčí projevy komplexně interpretuje prostřednictvím výrazného sochařského, instalačního a kresebného jazyka, kterým poukazuje na příběhy a kontexty jednotlivých autorů. Součástí projektu je také sonda do archivu Psychiatrické nemocnice Bohnice, který Koťátková citlivě přetváří do podoby paralelních životopisů.

V průběhu výstavy budou v prostorách Prádelny Bohnice i v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice inscenovány živé obrazy, jejichž předlohou jsou vybrané motivy z děl art brutových tvůrců. Jejich svědky se budete moci stát každou druhou a čtvrtou neděli v měsíci mezi 15:00 a 16:00 hodinou.

Program živých obrazů:

Neděle 12. dubna

Létací stroj Gustava Mesmera

Rvačka Julese Doudina

Šaty Helene Reimann

Neděle 26. dubna

Ovlivňující stroj Jakoba Mohra

Situace Oswalda Tschirtnera

Neděle 10. května

Dívky na útěku Henryho Dargera

Druh Kathariny Detzel

Neděle 24. května

Samopoháněcí stroj Heinricha Antona Műllera

Rám zrcadla Josefa Hofera

Neděle 7. června

Vzduchochodec Josefa Forstera

Nedotýkati se Charlese Jauffreta

Neděle 28. června

Loď Black Snake Jamese Edwarda Deedse

Farma Jamese Castla

Prádelna Bohnice je multifunkční prostor, který vznikl v budově bývalé prádelny v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice. Prostor je zaměřený na aktuální formy vizuálního a živého umění, umožňující konfrontaci názorů a přístupů současných umělců. Cílem výstavního programu a specifických multižánrových projektů je skrze kvalitní obsah přispívat k postupnému otevírání bohnického areálu veřejnosti a upozorňovat na tuto problematiku v rámci širších kontextů.

Vernisáž výstavy: 7. 4. v 19 hodin

Otevírací doba: st, so, ne 14 – 19 hodin

kotatkova-bohnice-nahled

 


Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

Včera ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

Včera v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru