
Eva (65): Potíže s dýcháním začaly před dvaceti lety, časem se stal i kopeček nepřekonatelnou horou
25. února 2021 13:33
S astmatem se léčila na plicním oddělení a její zdravotní stav se na čas zlepšil. Cvičila jógu, hrála tenis a chodila do divadla nebo na koncerty. „Musela jsem ale více odpočívat a celkově se šetřit, hlavně při sportu,“ vzpomíná Eva, která pracovala v bankovnictví.
Odpočinek a léčba astmatu jí ale poskytly úlevu jen na pár let. Začala se potýkat s pískáním na hrudníku, zadýcháváním při námaze a dráždivým kašlem. Ani změna léků jí neulevila a zdravotní stav se postupně zhoršoval.
V roce 2009 už bez neustálého zastavování nemohla vyjít ani do mírného kopečku. Po podrobném vyšetření jí lékaři následně diagnostikovali intersticiální plicní proces.
„Pneumologové mě odeslali na plicní kliniku, kde mě od roku 2018 léčí úžasná plicní lékařka, která se intenzivně věnuje zlepšení mého zdravotního stavu,“ popisuje svou cestu k léčbě Eva, kterou lékaři rovněž zahrnuli do výzkumné studie.
„Moderní léčba mi výrazně ulevila od potíží a umožnila mi znovu dělat aktivity, které mě baví. Stále se ale samozřejmě musím šetřit. Naštěstí mám velkou podporu v rodině, která mi pomáhá s domácími pracemi a podporuje mě v mých koníčcích,“ říká vděčně seniorka, která nyní studuje univerzitu třetího věku.
Psychickou vzpruhou je pro ni i setkávání s dalšími pacienty. Pod vedením lékařky se nemocní společně učí speciální rehabilitační cviky nebo dostávají informace o vhodné výživě. To, že se kvůli koronavirové pandemii nyní vidí pouze online, jí nevadí.
„Setkání s ostatními pacienty mi ukázalo nový úhel pohledu na mou životní situaci a dodalo pocit jistoty. Nemoc mi utřídila žebříček hodnot. Vážím si teď běžných chvil a raduji se i z drobností. Věřím, že kvalitní lékařská péče, včasné nasazení léčby a samozřejmě také aktivní spoluúčast pacienta dělá zázraky,“ uzavírá.