EU proplatila Praze v dotacích od roku 2007 do 2023 skoro 116 miliard korun
17. března 2024 07:02
V období 2007 až 2013 měla Praha smluvně přislíbené dotace ve výši 80,5 miliardy korun, proplacených z nich dostala 71 miliardy korun. Téměř čtvrtina z toho směřovala na dopravu, a to například rozvoj páteřní, příměstské a městské dopravní infrastruktury.
Nejvýznamnějším realizovaným projektem podle portálu DotaceEU bylo prodloužení trasy metra A v provozním úseku Dejvická-Motol. Stavba úseku metra stála téměř 9,6 miliardy korun. Evropská dotace z toho činila přes 8,1 miliardy korun, zbývající část šla z veřejných zdrojů ČR.
Po dopravní výstavbě dotace nejvíce směřovaly na rozvoj rovných pracovních příležitostí, politiku trhu práce a s tím spojenou administrativu. Nejvýznamnější v tomto ohledu byl projekt ,Vzdělávejte se pro růst! – pracovní příležitosti', jehož cílem bylo působit proti dlouhodobé nezaměstnanosti. Stál 10,6 miliardy korun, a jednalo se tak o nejnákladnější projekt v daném období v České republice.
V období 2014 až 2020 měla Praha přislíbených 52 miliard korun a EU jí proplatila 43 miliard korun. Nejvíce peněz bylo vyčleněných na výzkum, vývoj a vzdělávání, jednalo se o 15 miliard korun. Z Integrovaného regionálního operačního programu Praha získala 12 miliard korun. Největším projektem bylo zřízení Národního centra pro elektronické informační zdroje za miliardu korun, ze kterých téměř 754 milionů korun bylo z EU.
V aktuálním dotačním období Praze ke konci loňského roku zatím EU proplatila 1,5 miliardy korun z nasmlouvaných 14,5 miliardy. Nejvíc peněz je zatím přislíbených na program Jan Amos Komenský na rozvoj vzdělanosti a otevřené společnosti, a to šest miliard korun.
Evropská unie od roku 2007 do konce roku 2023 proplatila českým krajům dotace v hodnotě 1,26 bilionu korun. Smluvená částka na plánované projekty byla o 250 miliard vyšší. Nejvíce peněz putovalo do Středočeského kraje. Po něm následoval kraj Jihomoravský a Moravskoslezský. Nejméně peněz naopak čerpaly Karlovarský a Liberecký kraj.