dnes
Pátek - obcasny-dest
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - polojasno
5°C
Estébácké struktury, zaprděnost, častovali se poslanci. 17.  listopad zahrne i události roku 1939
Věnce před Hlávkovou kolejí, ve které bydlel nacisty zastřelený student Jan Opletal. Foto: Kychot / Wikimedia Commons

Estébácké struktury, zaprděnost, častovali se poslanci. 17. listopad zahrne i události roku 1939

Mezinárodní den studentstva a den boje za svobodu a demokracii. Takový rozšířený název v budoucnu zřejmě ponese státní svátek připadající  na 17. listopadu. Rozhodli o tom poslanci, návrh putuje do Senátu. Dlouhodobě o to usilovali pamětníci událostí roku 1939. Poslanci TOP 09 a ODS proti změně ostře vystoupili.

Návrh pocházel z dílny Heleny Válkové (ANO), v minulosti jej opakovaně předkládali poslanci KSČM. Rozšířený název nyní obsahuje jak události roku 1989, tak 1939 – krvavě potlačenou manifestaci ke vzniku Československa, oběti střelby dělníka Václava Sedláčka a studenta medicíny Jana Opletala, zatýkání vysokoškoláků, jejich převezení do koncentračního tábora Sachsenhausen, popravu devíti studentů-funkcionářů a uzavření českých vysokých škol.

Mezinárodní den studenstva byl vyhlášen v roce 1941 v Londýně při příležitosti druhého výročí těchto událostí. Stalo se tak na zasedání Mezinárodní studentské rady, kterého se zúčastnili delegáti z 26 zemí. Je to mimochodem jediný den mezinárodního významu, který má český původ.

Sněmovní přestřelka

Pro návrh, o který léta usilují pamětníci událostí z Českého svazu bojovníků za svobodu i mimo tuto organizaci, z kterých žijí již jen jednotlivci, zvedla ruku většina poslanců ČSSD, ANO, KSČM, Úsvitu, nezařazených a několik lidovců. Z přítomných 170 bylo 100 poslanců pro, 42 proti a 28 se hlasování zdrželo. Politici ODS a TOP 09 se proti výsledku hlasování ostře vymezili.

„Každý z nás, jak tu sedíme, ví, jak strašně důležité v politice i ve veřejném životě jsou symboly. Věděli to estébácké struktury, když si prosadily do služebního zákona, že ve vládě může sedět estébák. Padl jeden velký symbol. Vědí to komunistické struktury, když dnes dokázaly prohlasovat změnu státního svátku 17. listopadu do doby před rokem 1989. Už tady máme zase Mezinárodní den studentstva,“ řekl kupříkladu předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Já se naopak hluboce skláním před těmi, kdo se dokázali vymanit ze slupky zapšklosti, zaprděnosti popřevratové české politiky a dokázali vzdát hold i těm, kteří v roce 1939 na základě rozhodnutí z Londýna vzdali hold studentům, kteří byli vyloučeni z českých vysokých škol, a těm obětem, které přinesli. Nebyl to žádný komunistický svátek, byl to svátek mezinárodní, byl to den studentstva,“ řekl předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. S tím, že události 1989 v rozšířeném názvu zůstávají.

Nový významný den: narození Karla IV.

Poslanci návrh Válkové (která jej ve sněmovně předložila i samostatně) schválili coby pozměňovací návrh v rámci novely zákona o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a dnech pracovního klidu, kterou předložili poslanci v čele s Augustinem Karlem Andrlem Sylorem (Úsvit), kteří chtěli do kalendářů dostat nový významný den 31. srpen jako den sňatku Elišky Přemyslovny a Jana Lucemburského, z jejichž svazku vzešel syn Václav, pozdější český panovník Karel IV.

Nakonec ale sněmovna – na návrh Petra Bendla (ODS) – místo toho schválila významný den narození Karla IV. – 14. květen. Letos od jeho narození uplyne 700 let. V rámci návrhu prošel coby významný den také Mezinárodní den seniorů připadající na 1. října – ten navrhl předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.


Autor: Anna Skálová

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru