dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - snih-dest
3°C
Epopej odletí do Tokia v únoru, z Japonska zamíří do Číny
Slovanskou epopej si lze do konce roku prohlédnout ve Veletržním paláci. Foto: archiv NG

Epopej odletí do Tokia v únoru, z Japonska zamíří do Číny

Cyklus obrazů Slovanská epopej od Alfonse Muchy do Tokia odletí v únoru příštího roku, výstava tam začne 7. března. Poté se přesune do Číny. Ve třech čínských muzeích zůstane do poloviny roku 2018. Galerie pracuje na definitivní verzi smlouvy o zapůjčení. Ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková to řekla na tiskové konferenci ve Veletržním paláci, kde je epopej do konce roku umístěna.

„Mezi naší a čínskou stranou ještě podrobné memorandum nevzniklo. Prozatím jsme podepsali jen stručnou formu dohody, která deklaruje zájem putovní výstavu uspořádat. Definitivní memorandum bude v průběhu několika měsíců," uvedla Juříková.

Praha také musí počkat na vývozní povolení, které v případě kulturní památky vydává ministerstvo kultury. „Ministerstvo kultury žádost o povolení vývozu Slovanské epopeje do zahraničí dostalo a vzneslo celou řadu doplňujících dotazů na Galerii hlavního města Prahy, neboť žádost dostatečně neprokázala odpovídající zabezpečení obrazů po celou dobu jejich vývozu," řekla ČTK mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

Některá vyjádření už MK obdrželo, stejně jako vyjádření od odpůrců vývozu. „Vyhodnocení všech obdržených materiálů si však vyžádají delší dobu a tu nyní lze zatím velmi těžko odhadnout. Pro náš odbor památkové péče je samozřejmě prioritou zajistit pro Slovanskou epopej odpovídající podmínky," říká ministerstvo.

Od března příštího roku bude dvacet Muchových rozměrných pláten umístěno v Tokiu. Podle galeristky a kurátorky Vlasty Čihákové Noshiro japonské muzeum očekává, že náklady budou vyšší než příjmy z výstavy.

„I kdyby bylo 3000 návštěvníků denně, tak budou v červených číslech. Japonci jsou připraveni na té výstavě tratit," uvedla. Letos v říjnu a listopadu se do Prahy přijedou na epopej podívat japonští novináři. Příští rok bude v Japonsku rokem české kultury u příležitosti 60 let od obnovení diplomatických vztahů obou zemí.

Po třech měsících v Japonsku by se epopej měla přesunout do Číny, podle Juříkové zatím nejsou termíny definitivní, protože není uzavřena konečná smlouva. Prozatím se počítá s tím, že od července do října 2017 by obrazy měly být vystaveny v muzeu v Nan-ťingu, poté do března 2018 v Kuang-tungu a nakonec v Chu-nanu.

Podle kurátora Národní galerie Tomáše Bergera jsou obrazy, které vznikaly v letech 1912 až 1926, ve výborném stavu. „Jsou jako včera namalované na to, co všechno zažily. Mucha je vytvořil s tím, že budou rolována," řekl. Současné podmínky a vystavování v muzeích jsou podle něj nejlepší zacházení od vzniku obrazů.

„Odchylky mezi vlhkostí a teplotou mezi jednotlivými muzei se pohybují v řádu jednoho nebo dvou stupňů Celsia," upřesnil Libor Veselý z firmy Kunsttrans, která bude přepravu obrazů do Asie zajišťovat. Pojistná hodnota obrazů je nejméně 10,8 milionu eur.

Přepravovat se budou navinuté na válcích s asi půlmetrovým průměrem, všechny obrazy navíc nesmí cestovat jedním letadlem. Váha jednoho plátna je asi 20 kilogramů.

Dílo bylo vystavováno už více než dvacetkrát v ČR i v cizině, poprvé v roce 1919 v Klementinu. Už v roce 1936 ale pražská městská rada nedoporučila epopej vůbec na výstavy zapůjčovat, protože vzhledem ke své technice a k obrovským rozměrům při převozu velmi trpí.

Anketa

Kde by bylo vhodnější postavit pavilon pro Slovanskou epopej?

V současnosti se proti postavili někteří odborníci a žádají ministerstvo kultury, aby obrazy, které jsou kulturní památkou, nemohly vycestovat. Dílo se za velké mediální pozornosti v roce 2012 přestěhovalo do Prahy z Moravského Krumlova, kde bylo desítky let vystaveno na tamním zámku. Plátna podle malířova odkazu patří Praze. Příbuzný malíře John Mucha s plánovaným turné nesouhlasí a podal kvůli tomu na Prahu žalobu. Přáním autora bylo, aby město epopeji vybudovalo samostatný výstavní pavilon, Praha chce do konce roku vybrat, kde by mohl stát.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru