Dnes Středa - jasno -8°C
Zítra Čtvrtek - jasno -7°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Epidemie v Praze je na ústupu, počet lidí s covidem v nemocnicích ale dál roste
Zdravotníci během covidové pandemie. Foto: Alžběta Jungrová

Epidemie v Praze je na ústupu, počet lidí s covidem v nemocnicích ale dál roste

Epidemie covidu-19 v Praze druhý týden oslabuje. Za posledních sedm dní přibylo ve městě 20 379 nově potvrzených nákaz, zatímco o týden dřív odhalily testy zhruba 34 000 lidí pozitivních na koronavirus, o třetinu víc. Dál výrazně klesá i takzvaná incidence, tedy počet případů za týden na 100 000 obyvatel. Počet lidí s covidem v pražských nemocnicích i na jednotkách intenzivní péče ale dál roste. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Vlna epidemie způsobená variantou omikron zasáhla metropoli nejdříve ze všech regionů, minulý týden se podle očekávání začala přesouvat do jiných krajů.

Incidence v Praze tak byla několik týdnů nejvyšší mezi kraji, nyní jsou na tom lépe jen dva kraje – Zlínský a Karlovarský. K dnešku připadá v hlavním městě 1526 případů na 100 000 obyvatel, to je o tisíc méně než minulý pátek.

Pražské nemocnice se v polovině týdne staraly o 489 lidí s covidem, o 161 víc než ve stejný den minulého týdne. Na jednotkách intenzivní péče za stejnou dobu přibylo 24 pacientů, nyní je jich 87.

V Praze, kde žije zhruba 1,3 milionu lidí, od počátku epidemie předloni v březnu laboratoře potvrdily víc než 430 000 případů koronaviru, 3370 lidí s covidem zemřelo.

Vakcín proti covidu-19 zdravotníci v metropoli rozdali víc než 3,1 milionu. Očkování je obvykle dvoudávkové a lidé si už mohou přijít i pro posilující dávku navíc, v poslední době ale zájem citelně opadá.

Vysoké počty nakažených v předchozích týdnech způsobuje varianta omikron. Je výrazně nakažlivější než předchozí typy koronaviru, průběh covidu-19 je ale podle dosavadních zkušeností méně závažný. Počet hospitalizací přesto roste i v celostátním měřítku, nemocnice ale nejsou zatíženy zdaleka tolik jako v předchozích vlnách.

Stát postupně rozvolňuje zbývající protiepidemická opatření, lidé už nemusí při návštěvě restaurací, kadeřnictví, ubytovacích zařízení, bazénů, divadel, lyžařských areálů a dalších služeb prokazovat, že jsou očkováni nebo covid v posledním půlroce prodělali.

Příští týden skončí i testování ve školách a ve firmách, postupně se navyšuje limit účastníků hromadných akcí. Od března zůstanou povinné zřejmě už jen respirátory ve vnitřních prostorech.


Autor: ČTK

Praha 9: Ve svahu nad Pešlovou ulicí se budou kácet stromy

Včera v 15:00

Odbor životního prostředí radnice Prahy 9 informuje, že se od zítřka, 8. února, budou kácet stromy ve svahu nad ulicí Pešlova.

Další články
Nahoru