dnes
Čtvrtek - polojasno
23°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
15°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
12°C
Epidemie spalniček v Praze pokračuje, nemocných nadále přibývá
Spalničky. Ilustrační foto: Danvasilis / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Epidemie spalniček v Praze pokračuje, nemocných nadále přibývá

V metropoli pokračuje epidemický výskyt  spalniček. Počet nemocných nadále průběžně roste. Kvůli horšící se situaci už dokonce zasedala pražská epidemiologická komise.

„V předminulém, 12. kalendářním týdnu letošního roku, jsme zaznamenali dokonce týdenní rekordní počet nových případů, rovných 20. V tom minulém, 13. týdnu, jde o dalších 9 nemocných,“ uvedla ředitelka protiepidemického odboru pražské hygieny Zdeňka Jágrová.

Jen od začátku letošního roku v metropoli evidují hygienici již 135 laboratorně potvrzených výskytů spalniček. Letos vykazované statistiky vysoce překračují nárůst případů v roce 2018, kdy se za celý loňský rok v Praze vyskytly 103 případy. „I s loňskem se tak v Praze dostáváme na varovných 238 hlášených onemocnění. Každý nový případ detailně šetříme a nařizujeme potřebná protiepidemická opatření,“ sdělila Jágrová.

Situace dosáhla úrovně, kdy již bylo nutné téma projednat na zasedání Epidemiologické komise hlavního města Prahy. Ta přijala doporučující usnesení k nutnosti očkování proti spalničkám zejména v řadách zaměstnanců pražských nemocnic a jiných zdravotnických a sociálních zařízení, kde riziko přenosu v tomto prostředí je významně vysoké, dále také například v řadách složek integrovaného záchranného systému a v rámci pracovišť krizového řízení nebo krizové připravenosti, neboť činnost těchto institucí, organizací a zařízení musí zůstat v případě rozsáhlé epidemie zachovaná.

„Epidemiologická komise se tak připojila k nařízení ministra zdravotnictví, který koncem února nařídil přímo řízeným nemocnicím zabezpečit dostatečnou proočkovanost proti spalničkám u zdravotnických pracovníků na odděleních typu urgentní příjmy, oddělení pediatrie, dermatovenerologie, infekční oddělení, a rovněž u dalších pracovníků, kteří s ohledem na specifika zdravotnických zařízení mohou představovat potenciální riziko či sami být ohrožení tímto vysoce infekčním onemocněním,“ připomněla Zdeňka Jágrová.

Spalničky jsou závažné infekční onemocnění, které se šíří vzdušnou cestou, nemocný je svému okolí infekční již čtyři dny před prvními příznaky onemocnění a dále dny po výsevu exantému. Protiepidemická opatření, která jsou nezbytná, zahrnují i domácí izolaci vnímavých osob, a to od 7. dne ode dne posledního kontaktu do 21. dne od posledního kontaktu s nemocným.


Praha 5 mění úřední hodiny podatelny

21. září 2020 ve 14:34

Od 22. září dochází ke změně úředních hodin na podatelně úřadu Prahy 5 na Nám. 14. října 1381/4 z důvodu přechodu na mimořádný režim.

Další články
Nahoru