Dnes Pondělí - jasno 33°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 24°C
Pondělí 27. 6. 2022
Svátek má Ladislav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Epidemie koronaviru v Praze už slábne, případů za týden ubylo o desetinu
Ilustrační foto: GHS Genetics

Epidemie koronaviru v Praze už slábne, případů za týden ubylo o desetinu

V Praze už epidemie koronaviru slábne. V úterý byl sice druhý nejvyšší denní přírůstek případů za dobu epidemie, proti předchozímu týdnu ale potvrzených nákaz ubylo zhruba o desetinu. Po předchozím nárůstu začala klesat také incidence, tedy počet případů za týden na 100 000 obyvatel. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Počet hospitalizovaných s covidem-19 v pražských nemocnicích se ale za poslední tři týdny zdvojnásobil.

Vyšší než úterních 7074 potvrzených případů v hlavním městě bylo jen 8839 nákaz ve středu 26. ledna. Ve všech dosavadních dnech tohoto týdne s výjimkou právě úterý byl přírůstek už nižší než o týden dřív. Za uplynulých sedm dní testy prokázaly 33 827 nákaz, o týden dřív jich bylo 37 600.

Vlna epidemie způsobená variantou omikron zasáhla metropoli nejdříve ze všech regionů, nyní už se podle očekávání přesouvá do jiných krajů. Incidence v Praze tak byla několik týdnů nejvyšší mezi kraji, podle dnešních čísel se ale před hlavní město dostaly Královéhradecký, Zlínský a Středočeský kraj. V metropoli zároveň už incidence klesá, dnešních 2534 případů za týden na 100 000 obyvatel je téměř o 300 méně než o týden dřív.

Pražské nemocnice se ve středu staraly o 328 lidí s covidem-19, z nich 52 přibylo za poslední den. Covidových pacientů je v nemocnicích v hlavním městě podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví zhruba dvojnásobný počet než před třemi týdny. Hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče za stejnou dobu přibylo asi o třetinu na 63 lidí.

Do Fakultní nemocnice v Motole přichází výrazná část z covidových pacientů s jinými problémy a až testy během hospitalizace u nich ukazují koronavirus, řekl dnes ředitel nemocnice Miloslav Ludvík v České televizi. Nemocnice v celé republice se podle něj snaží dohánět operace, které nemohly provádět v předchozích vlnách koronaviru, a při té příležitosti se ukazuje, že část pacientů je nakažená.

„My už v této chvíli se pohybujeme v něčem podobném, jako byly každoroční velké chřipkové epidemie, hlavně co se týče personálu. Tohle je situace, na kterou jsme relativně zvyklí," dodal.

V hlavním městě testy od počátku epidemie předloni v březnu potvrdily 409 747 případů koronaviru, 3333 lidí s covidem-19 zemřelo. Vakcín proti covidu-19 zdravotníci v metropoli rozdali víc než 3,1 milionu. Očkování je obvykle dvoudávkové a lidé si už mohou přijít i pro posilující dávku navíc.


Autor: ČTK

Očkovací centrum na Chodově ukončilo provoz

28. února 2022 ve 13:40

Očkovací centrum v pražské obchodním domě na Chodově po sedmi měsících ukončilo provoz. Poslední zájemce o vakcínu proti covidu-19 naočkovalo včera večer v 19 hodin, od dnešního dne je centrum uzavřeno. Informoval o tom na twitteru Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který centrum...

Další články
Nahoru