Dnes Sobota - obcasny-dest 7°C
Zítra Neděle - polojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Epidemie koronaviru v Praze už slábne, případů za týden ubylo o desetinu
Ilustrační foto: GHS Genetics

Epidemie koronaviru v Praze už slábne, případů za týden ubylo o desetinu

V Praze už epidemie koronaviru slábne. V úterý byl sice druhý nejvyšší denní přírůstek případů za dobu epidemie, proti předchozímu týdnu ale potvrzených nákaz ubylo zhruba o desetinu. Po předchozím nárůstu začala klesat také incidence, tedy počet případů za týden na 100 000 obyvatel. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Počet hospitalizovaných s covidem-19 v pražských nemocnicích se ale za poslední tři týdny zdvojnásobil.

Vyšší než úterních 7074 potvrzených případů v hlavním městě bylo jen 8839 nákaz ve středu 26. ledna. Ve všech dosavadních dnech tohoto týdne s výjimkou právě úterý byl přírůstek už nižší než o týden dřív. Za uplynulých sedm dní testy prokázaly 33 827 nákaz, o týden dřív jich bylo 37 600.

Vlna epidemie způsobená variantou omikron zasáhla metropoli nejdříve ze všech regionů, nyní už se podle očekávání přesouvá do jiných krajů. Incidence v Praze tak byla několik týdnů nejvyšší mezi kraji, podle dnešních čísel se ale před hlavní město dostaly Královéhradecký, Zlínský a Středočeský kraj. V metropoli zároveň už incidence klesá, dnešních 2534 případů za týden na 100 000 obyvatel je téměř o 300 méně než o týden dřív.

Pražské nemocnice se ve středu staraly o 328 lidí s covidem-19, z nich 52 přibylo za poslední den. Covidových pacientů je v nemocnicích v hlavním městě podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví zhruba dvojnásobný počet než před třemi týdny. Hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče za stejnou dobu přibylo asi o třetinu na 63 lidí.

Do Fakultní nemocnice v Motole přichází výrazná část z covidových pacientů s jinými problémy a až testy během hospitalizace u nich ukazují koronavirus, řekl dnes ředitel nemocnice Miloslav Ludvík v České televizi. Nemocnice v celé republice se podle něj snaží dohánět operace, které nemohly provádět v předchozích vlnách koronaviru, a při té příležitosti se ukazuje, že část pacientů je nakažená.

„My už v této chvíli se pohybujeme v něčem podobném, jako byly každoroční velké chřipkové epidemie, hlavně co se týče personálu. Tohle je situace, na kterou jsme relativně zvyklí," dodal.

V hlavním městě testy od počátku epidemie předloni v březnu potvrdily 409 747 případů koronaviru, 3333 lidí s covidem-19 zemřelo. Vakcín proti covidu-19 zdravotníci v metropoli rozdali víc než 3,1 milionu. Očkování je obvykle dvoudávkové a lidé si už mohou přijít i pro posilující dávku navíc.


Autor: ČTK

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Další články
Nahoru