Dnes Úterý - obcasny-dest 13°C
Zítra Středa - obcasny-dest 12°C
Úterý 27. 9. 2022
Svátek má Jonáš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Epidemie covidu v Praze dál slábne, aktuální přírůstek je nejnižší od prosince
Odběrové místo. Foto: GHS Genetics

Epidemie covidu v Praze dál slábne, aktuální přírůstek je nejnižší od prosince

Epidemie covidu v Praze dál slábne. Ve středu přibylo 732 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru, což je nejnižší středeční přírůstek od začátku prosince. Zdravotníci v Praze dosud podali přes 300 000 dávek očkování, z toho ukončené očkování druhou dávkou má přes 100 000 lidí. Vyplývá to zúdajůministerstva zdravotnictví.

Středeční počet potvrzených případů v hlavním městě je proti úterý o 26 menší a proti minulé středě o 48 nižší. Ze 732 středečních případů se 92 týkalo lidí starších 65 let. Epidemie zpomaluje v celém Česku. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale ve středu varoval před zhoršením v souvislosti s nadcházejícími velikonočními svátky.

Výrazně zpomalit epidemii a zmírnit zátěž nemocnic by mělo očkování, které v Česku začalo před třemi měsíci. Zdravotníci od té doby v Praze podali téměř 307 000 dávek vakcíny, z toho zhruba 7000 ve středu. Obě potřebné dávky zatím v metropoli dostalo přes 102 000 lidí. Praha má asi 1,3 milionu obyvatel.

Zemřelých s nákazou koronavirem je v hlavním městě od začátku epidemie 2444. Na středu zatím připadá pět obětí a na úterý 14. Tyto údaje ale obvykle při dalších aktualizacích rostou. Méně než deset zemřelých za den bylo v metropoli naposledy 24. února. V celé republice je v souvislosti s nemocí covid přes 26 500 mrtvých.

Od loňského března se v Praze novým koronavirem prokazatelně nakazilo více než 173 000 lidí, z toho přes 24 000 lidí bylo starších 65 let. Přes 156 000 nakažených se už z nemoci vyléčilo.

Více případů nákazy zaznamenal jen lidnatější Středočeský kraj, kde od začátku epidemie laboratoře potvrdily více než 217 000 případů. V Moravskoslezském kraji je sice celkový počet případů nižší, ale více případů než Praha má kraj mezi seniory nad 65 let.

V pražských nemocnicích je volných 15 procent standardních lůžek s kyslíkem, z toho pro pacienty s covidem je jich 147.

Pokud se podle ministra Blatného lidé o Velikonocích „utrhnou ze řetězu" a nebudou opatření dodržovat, hrozí, že se školy otevřou 12. dubna jen na týden, než se epidemie zase zhorší. Řekl to v reakci na porušování opatření s příchodem slunečného počasí, kdy lidé vyrazili do parků a na další veřejná místa, někteří nedodržovali rozestupy a neměli respirátory.

Pozornost budila opět hlavně pražská podskalská náplavka. Poslanec Marek Benda (ODS) to spojoval se zákazem cestování mezi okresy, protože lidé nemohou opustit Prahu. O umožnění cest Pražanů alespoň do středočeských okresů Praha-západ a Praha-východ žádali ministerstvo vnitra v minulých dnech zástupci hlavního města. To odmítlo s odvoláním na stanovisko právě ministra zdravotnictví.


Autor: ČTK

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru