Dnes Čtvrtek - oblacno 28°C
Zítra Pátek - bourky 27°C
Čtvrtek 30. 6. 2022
Svátek má Šárka
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Energetická krize: Podle Bábka stát trestuhodně zaspal, předseda odborů si rýpnul i do „Zemanova“ kanálu
Plyn výrazně zdražuje pro firmy i domácnosti. Foto: Karel Netolický

Energetická krize: Podle Bábka stát trestuhodně zaspal, předseda odborů si rýpnul i do „Zemanova“ kanálu

Energetická krize tvrdě dopadá nejen na domácnosti, ale i na podnikatele a živnostníky. Stát, který tento trh reguluje, zaspal a dodavatelé energií informují odběratele, že dojde k razantní úpravě cen, tedy ke zdražení. V aktuálním komentáři se ožehavému tématu věnuje předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek.

„Snížení záloh za energie pomůže získat čas, ale ve skutečnosti je to jen odložení problému, který na odběratele, mezi nimiž jsou desítky tisíc podnikatelů, tvrdě dopadne o pár měsíců později. Stát ale nemá teď v ruce příliš nástrojů, jak energetickou krizi zastavit. Je třeba hledat řešení, které dalekosáhlé dopady alespoň zmírní,“ říká předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. 

Podle něho vláda se zpožděním reaguje nejen na krach Bohemia Energy, ale i na několikanásobné zdražení plynu. Přitom kvůli tomu se dostává do potíží řada podnikatelů a například sklárny již uzavírají celé provozy. 

Dosluhující kabinet navrhuje jako aktuální pomoc odběratelům daňové úlevy – snížení, či odpuštění DPH. „Podnikatelské odbory podporují snižování daní, problém je, že odpuštění DPH vůbec neřeší kritickou situaci podnikatelů, protože velké části z nich se tato úleva nedotkne. Navíc to vyžaduje nejen legislativní změny, které nelze udělat ze dne na den, ale i souhlas EU a to v horizontu příštích měsíců neočekávají ani ti největší eurooptimisté,“ pokračuje Bábek 

Podnikatelské odbory upozorňují, že energetická krize má několik na sebe navazujících příčin. Omezení dodávek plynu z Ruska zvýšilo poptávku. Díky zvýšené poptávce rostly ceny komodit na energetických burzách. Česko na takovou situaci podle odborů nebylo prakticky vůbec připraveno. Přestože měl stát dostatek informací o rostoucích cenách, přestože analytici vysílali varovné signály.

„Selhaly všechny regulační a kontrolní mechanizmy, které má stát k dispozici. Selhalo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Energetický regulační úřad, díky nedostatku kompetencí, ukázal svou zbytečnost. A to přesto, že stojí daňové poplatníky ročně 300 milionů korun,“ informovaly Podnikatelské odbory.

„Stát trestuhodně zaspal a vyjíždí k požáru téměř s křížkem po funuse. Je více než zřejmé, že ideální východisko ze současné krizi neexistuje a bude mít negativní dopad na rozpočet,“ říká Radomil Bábek. 

Podle něj je aktuálně důležitá pomoc poškozeným podnikatelům i občanům. Neméně důležité je i nalezení řešení, které v budoucnu zmírní jakýkoli dopad výkyvů energetického trhu na odběratele v zemi.

„Právě teď je čas na revizi Národního plánu obnovy. Místo nesmyslných miliard vyhozených za pochybné projekty typu kanál Dunaj-Odra-Labe, je třeba se znovu zamyslet, jak smysluplně využít sedm miliard Euro. Nabízí se, že by tahle půjčka mohla sloužit svému původnímu účelu. Tím je oživení a odolnost. Tedy to, co budou teď podnikatelé i občané nejvíce potřebovat,“ doplňuje předseda Podnikatelských odborů.


Autor: Karel Netolický

Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Vyjádření pražských politiků k napadení Ukrajiny

24. února 2022 v 16:21

Pražští zastupitelé dnes schválili okamžitý finanční dar ve výši 10 milionů korun humanitární organizaci Člověk v tísni na pomoc obyvatelům Ukrajiny, která se v noci na čtvrtek stala terčem ozbrojené invaze ze strany Ruska. Na potřebě pomoci Ukrajině a potřebě vyjádřit s ní solidaritu se shodují...

Udženija: Kvůli asociální a diskriminační politice se Pražané bojí o střechu nad hlavou

24. února 2022 v 11:36

„Adam Zábranský, pražský radní pro bydlení a transparentnost za Pirátskou stranu se v médiích rád chlubí, co všechno dělá pro to, aby Pražané měli dostupné bydlení. Realita je ale opačná. Kvůli nové strategii magistrátu musí nájemci místo smlouvy na dobu neurčitou každé dva roky čekat na...

Další články
Nahoru