Dnes Pátek - zatazeno 4°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 6°C
Pátek 28. 1. 2022
Svátek má Otýlie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Energetická krize: Podle Bábka stát trestuhodně zaspal, předseda odborů si rýpnul i do „Zemanova“ kanálu
Plyn výrazně zdražuje pro firmy i domácnosti. Foto: Karel Netolický

Energetická krize: Podle Bábka stát trestuhodně zaspal, předseda odborů si rýpnul i do „Zemanova“ kanálu

Energetická krize tvrdě dopadá nejen na domácnosti, ale i na podnikatele a živnostníky. Stát, který tento trh reguluje, zaspal a dodavatelé energií informují odběratele, že dojde k razantní úpravě cen, tedy ke zdražení. V aktuálním komentáři se ožehavému tématu věnuje předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek.

„Snížení záloh za energie pomůže získat čas, ale ve skutečnosti je to jen odložení problému, který na odběratele, mezi nimiž jsou desítky tisíc podnikatelů, tvrdě dopadne o pár měsíců později. Stát ale nemá teď v ruce příliš nástrojů, jak energetickou krizi zastavit. Je třeba hledat řešení, které dalekosáhlé dopady alespoň zmírní,“ říká předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. 

Podle něho vláda se zpožděním reaguje nejen na krach Bohemia Energy, ale i na několikanásobné zdražení plynu. Přitom kvůli tomu se dostává do potíží řada podnikatelů a například sklárny již uzavírají celé provozy. 

Dosluhující kabinet navrhuje jako aktuální pomoc odběratelům daňové úlevy – snížení, či odpuštění DPH. „Podnikatelské odbory podporují snižování daní, problém je, že odpuštění DPH vůbec neřeší kritickou situaci podnikatelů, protože velké části z nich se tato úleva nedotkne. Navíc to vyžaduje nejen legislativní změny, které nelze udělat ze dne na den, ale i souhlas EU a to v horizontu příštích měsíců neočekávají ani ti největší eurooptimisté,“ pokračuje Bábek 

Podnikatelské odbory upozorňují, že energetická krize má několik na sebe navazujících příčin. Omezení dodávek plynu z Ruska zvýšilo poptávku. Díky zvýšené poptávce rostly ceny komodit na energetických burzách. Česko na takovou situaci podle odborů nebylo prakticky vůbec připraveno. Přestože měl stát dostatek informací o rostoucích cenách, přestože analytici vysílali varovné signály.

„Selhaly všechny regulační a kontrolní mechanizmy, které má stát k dispozici. Selhalo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Energetický regulační úřad, díky nedostatku kompetencí, ukázal svou zbytečnost. A to přesto, že stojí daňové poplatníky ročně 300 milionů korun,“ informovaly Podnikatelské odbory.

„Stát trestuhodně zaspal a vyjíždí k požáru téměř s křížkem po funuse. Je více než zřejmé, že ideální východisko ze současné krizi neexistuje a bude mít negativní dopad na rozpočet,“ říká Radomil Bábek. 

Podle něj je aktuálně důležitá pomoc poškozeným podnikatelům i občanům. Neméně důležité je i nalezení řešení, které v budoucnu zmírní jakýkoli dopad výkyvů energetického trhu na odběratele v zemi.

„Právě teď je čas na revizi Národního plánu obnovy. Místo nesmyslných miliard vyhozených za pochybné projekty typu kanál Dunaj-Odra-Labe, je třeba se znovu zamyslet, jak smysluplně využít sedm miliard Euro. Nabízí se, že by tahle půjčka mohla sloužit svému původnímu účelu. Tím je oživení a odolnost. Tedy to, co budou teď podnikatelé i občané nejvíce potřebovat,“ doplňuje předseda Podnikatelských odborů.


Autor: Karel Netolický

Radní Zábranský: Praha se při zrušení stanovišť pro koňské povozy inspirovala v zahraničí

Včera v 17:53

„Pražští radní na konci loňského roku rozhodli o zrušení stanovišť pro koňské povozy na Staroměstském náměstí a ve Stromovce, a to od roku 2023. Praha se v této věci inspirovala u jiných zahraničních měst, jako je Paříž, Londýn, Oxford, Barcelona, Řím, Montreal či Chicago. Koňské povozy sice...

Prokop: Zastupitelé ANO prosadili diskusi s odborníky a chovateli koní na program zastupitelstva

Včera v 15:27

Podle zastupitelů hnutí ANO je nedávný zákaz provozu koňských spřežení v centru města velmi sporný, protože radní rozhodli pouze na základě pohledu jedné ze stran a nevyslechli si argumenty protistrany, pro kterou hovoří například pravidelné kontroly veterinární správy. V tiskovém prohlášení...

Náměstek Hlubuček: Trolejbusy snižujeme emise v MHD a naplňujeme tak Klimatický plán Prahy

15. ledna 2022 v 15:59

Do Prahy se po více než půl století vrací trolejbusy, které na některých trasách nahradí autobusy s dieselovým pohonem. Podle náměstka primátora pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti Petra Hlubučka (STAN) jde o další z projektů na poli udržitelné...

Vedení Prahy 13 kritizuje zdražení svozu odpadu na sídlištích, obává se vzniku černých skládek

4. ledna 2022 v 16:55

Většině obyvatel hlavního města se od začátku letošního roku zvýšily ceny za svoz odpadu. Pražští zastupitelé totiž před Vánoci schválili vyhlášku s novým výpočtem cen, který je nutný kvůli novele odpadového zákona. Ceny se zvýšily nejvíce v případě velkých kontejnerů na sídlištích, kde to je...

Další články
Nahoru