dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C

EMS: Praha utratí za Lítačku zbytečně 800 milionů. Nesmysl, reaguje primátorka

Hlavní město utratí za Lítačku jen v letošním roce nejméně 80 miliónů korun, během příštích deseti pak minimálně 800 milionů. Tvrdí to firma EMS, která vlastní Opencard. Náklady na nástupkyni Opancard podle EMS dosáhly již téměř 200 milionů, tolik totiž stálo fungování Operátora ICT za roky 2014 a 2015. Primátorka Adriana Krnáčová takové kalkulace opakovaně odmítá.

„Naše společnost Praze opakovaně nabídla možnost, kdy metropole nemusela za Opencard platit ani korunu a navíc ještě mohla profitovat z budoucích komerčních příjmů. Pokud tedy současné vedení města argumentuje tím, že Lítačka je pro Prahu výhodnější, je to lež,“ uvedl Martin Opatrný, mediální zástupce EMS.

Náklady na Lítačku původně vedení města uvádělo kolem 10 milionů korun, připomněl Opatrný. Ředitel městské firmy Operátor ICT Václav Strnad však nedávno před soudem připustil, že náklady budou kolem 80 až 100 milionů korun ročně.

Primátorka Krnáčová minulý týden pro ČTK uvedla, že částka 80 milionů je zcela nesmyslná a mimo realitu. „Jsou v ní zahrnuty třeba i náklady na výměnu 600 000 karet, kterým letos končí platnost a vyměnit se musí. Je to několik desítek milionů, které by Praha musela zaplatit tak jako tak," uvedla.

„Nikdo nemluvil o ročních nákladech deset milionů, to je záměrně zkreslené číslo. Vždy se hovořilo, že pořizovací náklady nepřesáhnou deset milionů, a to jsme dodrželi," řekla. Jakoukoliv jinou kalkulaci podle ní není možné udělat, dokud neskončí pilotní provoz karty.

Opatrný připomněl, že Lítačka je plagiátem Opencard a byla vytvořena na základě zneužití know-how společnosti EMS. „Z uvedeného důvodu jsme podali příslušnou žalobu a je tak velmi pravděpodobné, že Praha bude muset vedle nákladů na Lítačku zároveň hradit škody z porušení licenčních smluv a autorského zákona. EMS je zároveň nucena uplatňovat také nároky ve výši 638 milionů korun (bez úroků) za porušení smluv a neuhrazené služby,“ dodal mluvčí EMS..


Další krátké zprávy
Nahoru