Dnes Úterý - snih 1°C
Zítra Středa - polojasno 0°C
Úterý 28. 11. 2023
Svátek má René
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Emil Kolben se stal čestným občanem Prahy 10 in memoriam
Miroslav Jiřík, předseda spolku Kolbenova vila, za ním podobizna Emila Kolbena. Foto: P10

Emil Kolben se stal čestným občanem Prahy 10 in memoriam

Vynálezce, průmyslník, podnikatel a vizionář Emil Kolben je novým čestným občanem Prahy 10. Vyznamenání z rukou starosty Desítky Martina Valoviče převzali in memoriam zástupci zapsaného spolku Kolbenova vila. V průběhu úterního slavnostního aktu ve Vršovickém zámečku zazněla i zdravice od manželky Kolbenova vnuka Andreé Kolbenové z Mnichova. Informoval o tom mluvčí desáté městské části Jan Hamrník.

Emil Kolben žil na území Prahy 10, ve vile v Hradešínské ulici. Patřil mezi nejvýznamnější elektrotechniky a podnikatele ve střední Evropě, byl zakladatelem továrny Kolben a spol., generálním ředitelem a hlavním akcionářem Českomoravské – Kolben – Daněk (ČKD).

Pět let strávil v USA, kde se stal mimo jiné spolupracovníkem Thomase Alvy Edisona. Pod Kolbenovým vedením se v roce 1891 uskutečnil experiment s přenosem třífázového proudu na tehdy největší vzdálenost.  

„Velmi si vážím vaší snahy a odhodlání vrátit našeho dědečka mezi významné osobnosti našich i světových dějin, po bok Edisona, Tesly, Křižíka, Bati a dalších,“ řekla Andreé Kolbenová.

„Pane Emile Kolbene, vítáme vás do galerie čestných občanů Prahy 10. Budete ji sdílet s takovými osobnostmi, jako byli Karel Čapek, Jan Kotěra, Jiří Kolář a další. Věřím tomu, že se stanete ozdobou této galerie a budete nám všem připomínat, jak je důležité být důsledný a poctivý ve svých věcech,“ uvedl Valovič.

„Emil Kolben byl strůjcem velkolepého podnikání, které ovlivnilo hospodářský vývoj v českých zemích na celá desetiletí. Značku ČKD nebo výraz ,jdu do kolbenky´zná u nás snad každý. Přesto o samotném Kolbenovi nevíme skoro nic. Jeho jméno nebylo připomínáno, jeho význam byl zapomenut. Fašismu vadil jako Žid, komunismu jako podnikatel,“ připomněl Miroslav Jiřík, předseda spolku Kolbenova vila, že Emil Kolben byl se svou rodinou deportován do koncentračního tábora Terezín, kde roku 1943 ve věku osmdesáti let zemřel.

Zapsaný spolek Kolbenova vila se aktivně věnuje připomínání Kolbenova odkazu a je v kontaktu s jeho pozůstalými, již ho také pověřili převzetím čestného občanství. Ve vile v Hradešínské ulici spolek letos pořádá zážitkovou výstavu u příležitosti 160 let od narození technického génia a do budoucna ji chce veřejnosti zpřístupnit trvale – coby vzdělávací a inovační centrum. 

„Příběh Emila Kolbena je jedinečný. Kdo o sobě může prohlásit, že úzce spolupracoval jak s Edisonem, tak Teslou? Když tedy někdo o Emilu Kolbenovi hovoří jako o českém Elonu Muskovi, je takový příměr zcela na místě. Udělení čestného občanství proto vnímám i jako skvělou příležitost zvýšit povědomí široké veřejnosti o osobnosti, jež snese srovnání s těmi nejvýznamnějšími vynálezci na světě,“ řekl Pavel Šutka (ODS), místostarosta MČ Praha 10 pro oblast kultury.


Autor: puc

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

Včera ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

Včera ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru