Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - oblacno -1°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Emil Kolben se stal čestným občanem Prahy 10 in memoriam
Miroslav Jiřík, předseda spolku Kolbenova vila, za ním podobizna Emila Kolbena. Foto: P10

Emil Kolben se stal čestným občanem Prahy 10 in memoriam

Vynálezce, průmyslník, podnikatel a vizionář Emil Kolben je novým čestným občanem Prahy 10. Vyznamenání z rukou starosty Desítky Martina Valoviče převzali in memoriam zástupci zapsaného spolku Kolbenova vila. V průběhu úterního slavnostního aktu ve Vršovickém zámečku zazněla i zdravice od manželky Kolbenova vnuka Andreé Kolbenové z Mnichova. Informoval o tom mluvčí desáté městské části Jan Hamrník.

Emil Kolben žil na území Prahy 10, ve vile v Hradešínské ulici. Patřil mezi nejvýznamnější elektrotechniky a podnikatele ve střední Evropě, byl zakladatelem továrny Kolben a spol., generálním ředitelem a hlavním akcionářem Českomoravské – Kolben – Daněk (ČKD).

Pět let strávil v USA, kde se stal mimo jiné spolupracovníkem Thomase Alvy Edisona. Pod Kolbenovým vedením se v roce 1891 uskutečnil experiment s přenosem třífázového proudu na tehdy největší vzdálenost.  

„Velmi si vážím vaší snahy a odhodlání vrátit našeho dědečka mezi významné osobnosti našich i světových dějin, po bok Edisona, Tesly, Křižíka, Bati a dalších,“ řekla Andreé Kolbenová.

„Pane Emile Kolbene, vítáme vás do galerie čestných občanů Prahy 10. Budete ji sdílet s takovými osobnostmi, jako byli Karel Čapek, Jan Kotěra, Jiří Kolář a další. Věřím tomu, že se stanete ozdobou této galerie a budete nám všem připomínat, jak je důležité být důsledný a poctivý ve svých věcech,“ uvedl Valovič.

„Emil Kolben byl strůjcem velkolepého podnikání, které ovlivnilo hospodářský vývoj v českých zemích na celá desetiletí. Značku ČKD nebo výraz ,jdu do kolbenky´zná u nás snad každý. Přesto o samotném Kolbenovi nevíme skoro nic. Jeho jméno nebylo připomínáno, jeho význam byl zapomenut. Fašismu vadil jako Žid, komunismu jako podnikatel,“ připomněl Miroslav Jiřík, předseda spolku Kolbenova vila, že Emil Kolben byl se svou rodinou deportován do koncentračního tábora Terezín, kde roku 1943 ve věku osmdesáti let zemřel.

Zapsaný spolek Kolbenova vila se aktivně věnuje připomínání Kolbenova odkazu a je v kontaktu s jeho pozůstalými, již ho také pověřili převzetím čestného občanství. Ve vile v Hradešínské ulici spolek letos pořádá zážitkovou výstavu u příležitosti 160 let od narození technického génia a do budoucna ji chce veřejnosti zpřístupnit trvale – coby vzdělávací a inovační centrum. 

„Příběh Emila Kolbena je jedinečný. Kdo o sobě může prohlásit, že úzce spolupracoval jak s Edisonem, tak Teslou? Když tedy někdo o Emilu Kolbenovi hovoří jako o českém Elonu Muskovi, je takový příměr zcela na místě. Udělení čestného občanství proto vnímám i jako skvělou příležitost zvýšit povědomí široké veřejnosti o osobnosti, jež snese srovnání s těmi nejvýznamnějšími vynálezci na světě,“ řekl Pavel Šutka (ODS), místostarosta MČ Praha 10 pro oblast kultury.


Autor: puc

Praha 7 opravuje školní střechy

Dnes v 09:21

Praha 7 dokončila rozsáhlou rekonstrukci střechy ZŠ Fr. Plamínkové. Kompletní renovací prošla střecha hlavní budovy a proběhly také úpravy střechy přístavby, kde je umístěna jídelna. 

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

Včera v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

Včera v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

Včera v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

3. února 2023 v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

2. února 2023 ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru