Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Knižní tipySeniorská Praha

Elpida vydává návod, jak v Česku dobře zestárnout

Jedenáct příběhů seniorů a jedenáct esejů. To je obsah knihy, kterou v těchto dnech vydává Elpida. Odráží dvacet let zkušeností této neziskové organizace s prací pro seniory.  

Polovina dětí narozená ve vyspělých zemích po roce 2000 má šanci dosáhnout stých narozenin. Už dnešní třicátníci můžou z poloviny počítat s tím, že se dožijí pětadevadesáti.

Co si ale s takovou porcí let počít? A co potřebujeme k tomu, abychom je dokázali prožít skutečně dobře? To byly otázky, které editora knihy Jiřího Hrabě, dlouholetého ředitele Elpidy, provázely, když na začátku loňského roku začal s kolegy dávat dohromady texty do knihy.

„Záhy jsem došel k tomu, že odpovědi na ně chci hledat blízko. Vlastně co nejblíž. A tak jsem oslovil své kolegy, aby se zamysleli nad jednotlivými tématy a zkusili s nimi oslovit své příbuzné, rodiče, prarodiče či blízké spolupracovníky v seniorském věku,” vzpomíná Hrabě.

Vznikla tak velmi osobní zpověď lidí, které se zamýšlejí nad tématy jako je bydlení, domácí péče, smrt či ztráta partnera. Kniha nemaluje realitu na růžovo, krize a starosti ke stáří patří, ale lze se na ně dobře připravit. Když začnete s přípravami včas.     

Na každý rozhovor navazuje esej uznávaného odborníka, který na téma ve svém textu nahlíží z celospolečenského pohledu. Můžete se tak těšit na eseje gerontologa Zdeňka Kalvacha, socioložky Lucie Vidovičové, nebo psychologa Martina Loučky.

„Všichni dohromady se shodneme na tom, že vlastně není úplně důležité, jak dlouhý život žijete. Mnohem důležitější je prožívat ho opravdově a naplněně. A na to určitě nemusíme čekat na stáří. Dobré je začít hned,” dodává Jiří Hrabě.

V autorském týmu, který k rozhovorům připravil tematické eseje, se sešli výrazné osobnosti z různých oborů – sociologové Lucie Vidovicová, Olga Starostová, Jaroslava Hasmanová Marhánková, Stanislav Biler, teolog Marek Orko Vácha, gerontolog Zdeněk Kalvach, psycholog Martin Loučka, odborník na dezinformace Jaroslav Valůch, ředitel domova Sue Ryder Matěj Lejsal, vedoucí vzdělávacího a kulturního centra Elpida Jan Bartoš a psycholožka a vedoucí Linky seniorů Kateřina Bohatá.   

Knihu je možné objednat zde.


Autor: TZ, red

Umění nemoci. Kniha pro ty, kteří chtějí být zdraví

Dnes v 11:32

Knížka Umění nemoci Jana Vojáčka, která vychází v nakladatelství CPress, navazuje na předcházející autorovy bestsellery Umění být zdráv a Rozhodni se být zdráv. Uzavírá tak cyklus, který je součástí člověkologie, nauky o zdraví v souvislostech. Díky tomuto přístupu se lidé mohou lépe orientovat ve...

Juan Goméz-Jurado: Pacient

Dnes v 06:29

Renomovaný neurochirurg David Evans má před sebou strašlivé rozhodnutí. Pokud jeho příští pacient odejde z operačního sálu živý, jeho malá dcerka Julia zemře rukou nebezpečného psychopata, který ji unesl a drží ji na neznámém místě.

Novinka od nakladatelství Knihy Dobrovský se jmenuje Vlci z Wall Street: Ian

21. března 2023 v 16:15

Ian Bradley je ukázkový příklad esa z Wall Streetu: nosí luxusní značkové obleky, má závratně vysoké příjmy a rohovou kancelář se skvělým výhledem na New York. Naplno pracuje a užívá si života plnými doušky. Ženy mu padají k nohám. Jenže teď se mu do cesty postaví jedna, která nejenže odolává jeho...

Místo návštěv doktora kopec smíchu od Knora. Vychází K(n)oření Miloše Knora

20. března 2023 v 08:46

I když to tak někdy nevypadá, jakýkoli den v jakémkoli roce může být plný smíchu. Důkazem jsou i glosy komika Miloše Knora, které dokážou zlepšit náladu od jara do zimy. Dá se doma vypěstovat ananas, aniž byste si přivodili smrtelné zranění? Jak vypadá hybridní hospodská hádka? A proč je Ježíšek...

Jason Rekulak: Skryté obrázky

18. března 2023 ve 12:04

Mallory Quinnová začíná v jednadvaceti nový život. Právě ji propustili z protidrogové léčebny a získá práci chůvy na bohatém předměstí New Jersey. Má se starat o pětiletého Teddyho, syna Teda a Caroline Maxwellových.

Sam Holland: Kopírák. Vychází nejděsivější krimi thriller roku

17. března 2023 v 07:53

Kopírák je název nejděsivějšího krimi thrilleru tohoto roku. Jeho autorkou je vystudovaná psycholožka a nyní již také úspěšná spisovatelka Sam Holland, kterou prý odjakživa fascinovaly temné a zvrácené příběhy sériových vrahů. Vydává nakladatelství Kalibr.

CPress vydává po úspěšném prvním díle Zahrady od Dany 2

16. března 2023 v 15:22

Živé ploty, trvalkové záhony, zídky, cestičky, zahradní domky či terasy. To všechno jsou témata, s nimiž se na Danu Makrlíkovou obracejí diváci jejích pořadů. Právě proto dala dohromady rádce, ve kterém najdete řešení nejčastějších problémů, které vás při tvorbě zahrad mohou potkat. Ryze praktické...

Yrsa Sigurdardóttir: Kořist

15. března 2023 v 09:34

V nehostinných podmínkách islandské ledové pustiny se ztratí čtyřčlenná skupinka turistů. Co je přimělo vyrazit za tak drsných podmínek zcela mimo civilizaci? A proč opustili bezpečí stanu takřka nazí? Záchranářka Johanna a její kolegové z pátracího týmu jsou povoláni do akce a narážejí na velice...

Vychází životopisný román o Mata Hari

15. března 2023 v 07:19

V edici Významné ženy nakladatelství Ikar právě vychází nový životopisný román Mata Hari – Vycházející slunce Paříže. Napsala jej Eva-Maria Bastová a přibližuje v něm osudy tajemstvím opředené tanečnice.

Román Letovisko zavede čtenáře na ostrov u anglického pobřeží

13. března 2023 v 07:09

S britskou autorkou Sarah Pearse,se čeští čtenáři setkali poprvé v loňském roce – díky jejímu psychothrilleru Sanatorium. Její nový román se jmenuje Letovisko a jeho děj se odehrává na ostrově u anglického pobřeží. I když toto idylické místo slibuje především odpočinek a relaxaci, proslýchá se, že...

Praha 4 podporuje plavání seniorů

11. března 2023 ve 13:02

Také v letošním roce bude Praha 4 přispívat seniorům nad 63 let a držitelům ZTP průkazu s trvalým bydlištěm v Praze 4 na plavenky. Zvýhodněné vstupné mohou držitelé plavenek uplatnit v Plaveckém stadionu Podolí až do 30. prosince.

Knižní novinka Santiago, má lásko mapuje slasti i strasti cesty do poutního místa

11. března 2023 v 10:47

Obuli boty a vyrazili na pouť do Santiaga de Compostela. Nejen, aby ověřili svou zdatnost a odhodlání, ale zejména pevnost svého vztahu. V knize Santiago, má lásko (nakladatelství Motto) stand up komička Adéla Elbel a její partner Michal Rožek mapují slasti i strasti cesty, jejímž výsledkem je...

Papírový palác: Emotivní příběh rozplétající tajemství, lži a milostný trojúhelník

11. března 2023 v 07:06

Je dokonalé červencové ráno v oblíbeném letovisku na mořském pobřeží, kde tráví šťastně vdaná matka tří dětí každý rok rodinnou dovolenou. Letos se ale přihodí něco, co ji přinutí zamyslet se nad tím, zda skutečně žije život, o jakém vždycky snila… Románový debut americké autorky Mirandy Cowley...

Další články
Nahoru