Dnes Úterý - jasno 15°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 25. 6. 2024
Svátek má Ivan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Knižní tipySeniorská Praha

Elpida vydává návod, jak v Česku dobře zestárnout

Jedenáct příběhů seniorů a jedenáct esejů. To je obsah knihy, kterou v těchto dnech vydává Elpida. Odráží dvacet let zkušeností této neziskové organizace s prací pro seniory.  

Polovina dětí narozená ve vyspělých zemích po roce 2000 má šanci dosáhnout stých narozenin. Už dnešní třicátníci můžou z poloviny počítat s tím, že se dožijí pětadevadesáti.

Co si ale s takovou porcí let počít? A co potřebujeme k tomu, abychom je dokázali prožít skutečně dobře? To byly otázky, které editora knihy Jiřího Hrabě, dlouholetého ředitele Elpidy, provázely, když na začátku loňského roku začal s kolegy dávat dohromady texty do knihy.

„Záhy jsem došel k tomu, že odpovědi na ně chci hledat blízko. Vlastně co nejblíž. A tak jsem oslovil své kolegy, aby se zamysleli nad jednotlivými tématy a zkusili s nimi oslovit své příbuzné, rodiče, prarodiče či blízké spolupracovníky v seniorském věku,” vzpomíná Hrabě.

Vznikla tak velmi osobní zpověď lidí, které se zamýšlejí nad tématy jako je bydlení, domácí péče, smrt či ztráta partnera. Kniha nemaluje realitu na růžovo, krize a starosti ke stáří patří, ale lze se na ně dobře připravit. Když začnete s přípravami včas.     

Na každý rozhovor navazuje esej uznávaného odborníka, který na téma ve svém textu nahlíží z celospolečenského pohledu. Můžete se tak těšit na eseje gerontologa Zdeňka Kalvacha, socioložky Lucie Vidovičové, nebo psychologa Martina Loučky.

„Všichni dohromady se shodneme na tom, že vlastně není úplně důležité, jak dlouhý život žijete. Mnohem důležitější je prožívat ho opravdově a naplněně. A na to určitě nemusíme čekat na stáří. Dobré je začít hned,” dodává Jiří Hrabě.

V autorském týmu, který k rozhovorům připravil tematické eseje, se sešli výrazné osobnosti z různých oborů – sociologové Lucie Vidovicová, Olga Starostová, Jaroslava Hasmanová Marhánková, Stanislav Biler, teolog Marek Orko Vácha, gerontolog Zdeněk Kalvach, psycholog Martin Loučka, odborník na dezinformace Jaroslav Valůch, ředitel domova Sue Ryder Matěj Lejsal, vedoucí vzdělávacího a kulturního centra Elpida Jan Bartoš a psycholožka a vedoucí Linky seniorů Kateřina Bohatá.   

Knihu je možné objednat zde.


Autor: TZ, red

Amerikánka. Kniha Davida Jařaba, film Viktora Tauše

Dnes v 11:07

Co vás dokáže udržet při životě, když proti vám stojí celý svět a vy jste ještě dítě? Ema Černá, hrdinka příběhu inspirovaného skutečnými osudy, v sobě dokáže najít sílu a vůli přežít. Nejpodstatnější je totiž věřit nejen v sebe sama, ale i v to, že o vás někdo stojí. I kdyby byl třeba až...

Aktivní senioři Prahy 15: Turistický výšlap

Dnes v 08:13

Výstup na bájnou horu Říp pro seniory Prahy 15 ve čtvrtek 27. června. Sraz je v 9 hodin u pokladny nádraží Hostivař.

Karla Kubíková: Dům na konci ulice

Včera v 07:02

Vdova a čerstvá důchodkyně Nina, která miluje literaturu a svého malého psa, žije poklidný život v domě po rodičích s bratrem Radkem, jemuž odmítá porozumět. Je matkou jediného syna, jenž už před lety odešel do Latinské Ameriky. S ním, jeho ženou a dcerou se vídá pouze přes Skype. Příběh o trpké...

Kateřina Surmanová: Tři sekery

23. června 2024 ve 20:18

Česká autorka Kateřina Surmanová přichází po úspěšných románech Šepot z lesa a Zvedá se vítr s dalším mysteriózním thrillerem. Jmenuje se Tři Sekery, podle názvu obce v Karlovarském kraji, kde se odehrává převážná část děje. Vychází v nakladatelství Kalibr.

Tom Hanks a jeho Biják: Jak se dělá velkofilm

22. června 2024 v 11:54

Zábavný i dojemný román z filmového světa v režii oscarového herce Toma Hankse. Úvodní scéna: Píše se rok 1947.

Jo Nesbo: Noční dům

21. června 2024 v 16:47

Nesbo v novém žánru! Thriller s hororovými prvky, který vás pohltí.

Lucie Hlavinková: Svátek hada

20. června 2024 v 09:40

Osudy uštknuté dobou. Příběh inspirovaný skutečným vyprávěním. Mrazivé ulice Moskvy, bezútěšný gulag, bojiště druhé světové války i poválečná Praha.   

Vzpomínka na vraha je strhující sondou do Švédska devadesátých let

19. června 2024 ve 13:12

V létě 1994 Švédsko sužované vlnou veder prožívá své fotbalové „Nagano“ a v zemi zároveň řádí masový vrah Mattias Flink. Mladá zardoušená žena však do vzorce jeho vraždění nezapadá, a velmi rychle se ukazuje, že není jedinou z obětí zavražděných stejným...

…a přeskočila jiskra

19. června 2024 ve 12:27

Spisovatelská stálice Halina Pawlowská poslala na pulty knihkupectví svoji novou povídkovou knihu …a přeskočila jiskra (nakladatelství Motto).

Dům se zvláštním určením v Hornomlýnské ulici bude moci mít noční službu

19. června 2024 v 09:41

V domě se zvláštním určením v Hornomlýnské ulici v Praze 4 bude moci fungovat noční terénní pečovatelská služba. V bytovém domě žijí lidé se zdravotním postižením a díky přispění hlavního města budou moci mít kvalitnější péči. Pražští radní v pondělí odsouhlasili poskytnutí finančních prostředků...

Eseje o vědomí nabídnou pět úhlů pohledu

18. června 2024 ve 14:25

Soubor Esejů o vědomí s podtitulem Směrem k umělé inteligenci editorů Vladimíra Maříka, Taťány Maříkové a Miroslava Svítka pokřtila na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. Kniha, která vyplňuje jistý dluh na českém knižním trhu, se...

Tim Voors: Nesamota. Putování po stezce Te Araroa napříč Novým Zélandem

18. června 2024 v 10:41

Přidejte se k vytrvalému poutníkovi Timu Voorsovi na jeho výpravné a dlouhé cestě po stezce Te Araroa Trail, která vás povede tři tisíce kilometrů a čtyři miliony kroků napříč drsnou přírodou Nového Zélandu.

Praha 14 zve na Den nejen pro seniory

17. června 2024 ve 20:37

Akce se v Praze 14 koná v sobotu 22. června od 14 hodin v H55.

Kniha Mazal tov! vyhrála Zlatou stuhu

14. června 2024 v 16:34

Zlatou stuhu v kategorii Literatura faktu pro děti a mládež ve výtvarné části získala kniha Mazal tov! Titul rabína Davida Maxy doplněný nádhernými ilustracemi Terezy Piskláčové přibližuje alespoň zlomek z ojedinělého příběhu starobylého židovského národa, který navzdory všem strastem a útrapám...

Další články
Nahoru