Dnes Úterý - snih 1°C
Zítra Středa - oblacno 0°C
Úterý 28. 11. 2023
Svátek má René
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Knižní tipySeniorská Praha

Elpida vydává návod, jak v Česku dobře zestárnout

Jedenáct příběhů seniorů a jedenáct esejů. To je obsah knihy, kterou v těchto dnech vydává Elpida. Odráží dvacet let zkušeností této neziskové organizace s prací pro seniory.  

Polovina dětí narozená ve vyspělých zemích po roce 2000 má šanci dosáhnout stých narozenin. Už dnešní třicátníci můžou z poloviny počítat s tím, že se dožijí pětadevadesáti.

Co si ale s takovou porcí let počít? A co potřebujeme k tomu, abychom je dokázali prožít skutečně dobře? To byly otázky, které editora knihy Jiřího Hrabě, dlouholetého ředitele Elpidy, provázely, když na začátku loňského roku začal s kolegy dávat dohromady texty do knihy.

„Záhy jsem došel k tomu, že odpovědi na ně chci hledat blízko. Vlastně co nejblíž. A tak jsem oslovil své kolegy, aby se zamysleli nad jednotlivými tématy a zkusili s nimi oslovit své příbuzné, rodiče, prarodiče či blízké spolupracovníky v seniorském věku,” vzpomíná Hrabě.

Vznikla tak velmi osobní zpověď lidí, které se zamýšlejí nad tématy jako je bydlení, domácí péče, smrt či ztráta partnera. Kniha nemaluje realitu na růžovo, krize a starosti ke stáří patří, ale lze se na ně dobře připravit. Když začnete s přípravami včas.     

Na každý rozhovor navazuje esej uznávaného odborníka, který na téma ve svém textu nahlíží z celospolečenského pohledu. Můžete se tak těšit na eseje gerontologa Zdeňka Kalvacha, socioložky Lucie Vidovičové, nebo psychologa Martina Loučky.

„Všichni dohromady se shodneme na tom, že vlastně není úplně důležité, jak dlouhý život žijete. Mnohem důležitější je prožívat ho opravdově a naplněně. A na to určitě nemusíme čekat na stáří. Dobré je začít hned,” dodává Jiří Hrabě.

V autorském týmu, který k rozhovorům připravil tematické eseje, se sešli výrazné osobnosti z různých oborů – sociologové Lucie Vidovicová, Olga Starostová, Jaroslava Hasmanová Marhánková, Stanislav Biler, teolog Marek Orko Vácha, gerontolog Zdeněk Kalvach, psycholog Martin Loučka, odborník na dezinformace Jaroslav Valůch, ředitel domova Sue Ryder Matěj Lejsal, vedoucí vzdělávacího a kulturního centra Elpida Jan Bartoš a psycholožka a vedoucí Linky seniorů Kateřina Bohatá.   

Knihu je možné objednat zde.


Autor: TZ, red

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Když fotbal spadne na dno...

23. listopadu 2023 v 07:19

Slavné disciplinární případy oblíbeného sportovního novináře Karla Felta nesou podtitul Když fotbal spadne až na dno. V knize jsou zaznamenány nejvýznamnější kauzy z historie československého a českého fotbalu od začátku minulého století až po současnost....

Detektivní román Lucie Bechynkové Neodpovídej

20. listopadu 2023 ve 12:28

Debutový detektivní román Neodpovídej zakladatelky podcastového fenoménu Opravdové zločiny Lucie Bechynkové se věnuje hodně aktuálním tématům, která se mohou dotknout kohokoliv. 

Josef Klíma: Milost, pane prezidente

19. listopadu 2023 v 19:18

Josef Klíma je známý investigativní novinář a úspěšný autor knih z žánru non-fiction i beletrie. V nejnovější knize Milost, pane prezidente vychází ze skutečných případů prezidentských milostí, které se mu zdály nejasné či někdy dokonce až prapodivné – a s těmi si podle svých vlastních slov...

Praha 1: Heidi Janků a Bohuš Matuš vystoupí v Malostranské besedě

19. listopadu 2023 v 07:05

Praha 1 zve na společenské odpoledne pod názvem Veselé Vánoce z cyklu Pohodové melodie pro starší a pokročilé. Uskuteční se v neděli 17. prosince od 15 hodin v sále Malostranské besedy.

Jan Drbohlav: Římská jízda

17. listopadu 2023 v 19:15

Král Karel IV. touží změnit svět, k tomu ale potřebuje korunu římského císaře. Boj o moc se ovšem nevede pouze mečem a schopný panovník musí umět válčit i na diplomatickém poli. Ve světě plném intrik to ovšem není snadné; o vládu bojují i zhrzení Wittelsbachové a Karlově korunovaci se ze všech sil...

Obědy pro seniory za šedesát korun

16. listopadu 2023 ve 12:00

K jídelnám, kam si mohou senioři z Prahy 6 zajít na dobrý a kvalitní oběd za 60 korun, nově přibyla Menza Kajetánka.

Dům vzpomínek pro seniory Prahy 9

14. listopadu 2023 v 08:36

Místostarostka Prahy 9 Kamila Matějková oslovila spolek Loutky v nemocnici, který chodí hrát dětem do nemocnic a seniorům do domovů nebo na geriatrii, aby kousek sváteční atmosféry přivezly seniorům městské části.

Srdce osmičky pomáhá seniorům, rodinám a klientům sociálních služeb

11. listopadu 2023 v 08:35

Projekt Srdce osmičky pro seniory, rodiny a klienty sociálních služeb v Praze 8 připravila místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková (ODS).

Zimní bál pro seniory Prahy 10

8. listopadu 2023 v 19:18

V pátek 24. listopadu se v KD Barikádníků uskuteční Zimní bál pro seniory Prahy 10. Vystoupí taneční orchestr Stanislava Douši, připravena jsou taneční vystoupení a tombola. Bál je určený pro seniory ve věku 60 let a více s trvalým bydlištěm na území desáté městské části. Dvě vstupenky na osobu je...

Gabriela Peacock: Mladší za 2 týdny

6. listopadu 2023 v 19:02

Známá nutriční specialistka českého původu Gabriela Peacock žije ve Velké Británii a mezi její klienty patří celá řada známých osobností, včetně členů britské královské rodiny.  

Senior akademie v Praze 9

4. listopadu 2023 v 10:04

Praha 9 od ledna příštího roku otevře radnice Senior akademii, cyklus vzdělávacích programů prevence kriminality zaměřený na informování dříve narozených, kteří patří ke zranitelnější části společnosti.

Další články
Nahoru