dnes
Pondělí - obcasny-dest
20°C
zítra
Úterý - oblacno
17°C
pozítří
Středa - polojasno
15°C
Eliška Junková se stala in memoriam čestnou občankou Prahy 1
Eliška Junková uspěla v závodě Zbraslav - Jíloviště. Foto: archiv P1

Eliška Junková se stala in memoriam čestnou občankou Prahy 1

Starosta MČ Praha 1 Oldřich Lomecký slavnostně udělil dnes na Staroměstské radnici první dámě českého motorismu Elišce Junkové – Khásové čestné občanství in memoriam. „Eliška Junková patří k ženám, které by v historii České republiky neměly být zapomenuty,“ uvedl Lomecký k památce slavné závodnice. Cenu im memoriam převzal adoptivní syn závodkyně Vladimír Junek.

Narodila se v Olomouci, ale převážnou část života prožila v Praze. Okouzlující Eliška Junková patřila k závodnicím evropské elitní třídy. Poselství Elišky Junkové je věčně živé a její životní dráhu dosud žádná žena v historii Československého motorismu nezopakovala. Proháněla nejslavnější závodníky světa a získala řadu světových prvenství. V letošním roce uplynulo již 90 let od doby, kdy zvítězila v závodě Zbraslav – Jíloviště.

9. května 1926 na této trati s vozem Bugatti T 35 porazila dokonce i svého manžela a zajela absolutně nejrychlejší čas. V následujícím roce získala 1. místo ve Velké ceně Německa v Nürburgringu. V italském závodě Targa Florio, který se konal v květnu 1928 na Sicílii, dokázala na trati určenou výhradně mužům vybojovat 5. místo, zároveň získala cenu pro nezávislé jezdce a také první cenu dámskou.

Na okruhu v Nürburgringu 15. července 1928 zahynul tragicky její manžel Čeněk Junek a Eliška Junková ukončila závodní kariéru. Celý život se přátelila se slavným  konstruktérem a výrobcem sportovních a závodních automobilů Ettorem Bugatttim a přezdívka „královna volantu“ jí právem náleží.  

junek-lomecky-nahled

Ocenění předal Vladimíru Junkovi starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (vpravo). Zcela vlevo stojí mluvčí první městské části Veronika Blažková.

V roce 1930 se Eliška Junková – Khásová nastěhovala do podkrovního bytu v dnešní budově Velvyslanectví Švédska, kde žila až do své smrti v roce 1994. Na fasádě domu je připevněna pamětní deska, která ji dodnes připomíná.

Měla velký obchodní talent a Baťovu školu. Komunistický režim umožnil první výjezd až v roce 1964, v tomto roce jako jediná ženská závodnice získala členství ve výběrové organizaci CIAGP – Mezinárodním klubu bývalých závodníků F1.

Věnovala se otázkám rozvoje ženského motorismu v ČSR a později v ČR. Její umění žít, cílevědomost, píle, hlavně bojovnost a obchodní talent, to vše by mělo být živoucím a nezapomenutelným poselstvím dnešním generacím a sportovcům. První český automotoklub žen se stále hrdě hlásí k odkazu svojí zakladatelky Elišky Junkové.

img-1270-nahled

junek-nahled


Mistr uměleckého řemesla Antonín Hepnar obdržel Cenu Prahy 1

21. prosince 2017 ve 22:00

Český designér, výtvarný umělec, sochař, interiérový architekt a dřevosoustružník Antonín Hepnar obdržel ve středu 20. prosince Cenu Prahy 1. Nejen cenu, ale i skleněnou plaketu a šek na 50 000 korun mu předal starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

Čestnými občany Prahy by mohli být Zátopková, Capalbo a in memoriam Wagner

31. května 2016 v 15:40

Čestnými občany Prahy by mohli být olympijská vítězka v hodu oštěpem Dana Zátopková a zakladatel pražského maratonu Carlo Capalbo. Návrhy na udělení čestných občanství dnes schválila městská rada, potvrdit je ještě musí zastupitelstvo. Stříbrnou medaili za zásluhy radní navrhli udělit in memoriam...

Další články
Nahoru