
Eliška Junková se stala in memoriam čestnou občankou Prahy 1
28. června 2016 18:54
Narodila se v Olomouci, ale převážnou část života prožila v Praze. Okouzlující Eliška Junková patřila k závodnicím evropské elitní třídy. Poselství Elišky Junkové je věčně živé a její životní dráhu dosud žádná žena v historii Československého motorismu nezopakovala. Proháněla nejslavnější závodníky světa a získala řadu světových prvenství. V letošním roce uplynulo již 90 let od doby, kdy zvítězila v závodě Zbraslav – Jíloviště.
9. května 1926 na této trati s vozem Bugatti T 35 porazila dokonce i svého manžela a zajela absolutně nejrychlejší čas. V následujícím roce získala 1. místo ve Velké ceně Německa v Nürburgringu. V italském závodě Targa Florio, který se konal v květnu 1928 na Sicílii, dokázala na trati určenou výhradně mužům vybojovat 5. místo, zároveň získala cenu pro nezávislé jezdce a také první cenu dámskou.
Na okruhu v Nürburgringu 15. července 1928 zahynul tragicky její manžel Čeněk Junek a Eliška Junková ukončila závodní kariéru. Celý život se přátelila se slavným konstruktérem a výrobcem sportovních a závodních automobilů Ettorem Bugatttim a přezdívka „královna volantu“ jí právem náleží.

Ocenění předal Vladimíru Junkovi starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (vpravo). Zcela vlevo stojí mluvčí první městské části Veronika Blažková.
V roce 1930 se Eliška Junková – Khásová nastěhovala do podkrovního bytu v dnešní budově Velvyslanectví Švédska, kde žila až do své smrti v roce 1994. Na fasádě domu je připevněna pamětní deska, která ji dodnes připomíná.
Měla velký obchodní talent a Baťovu školu. Komunistický režim umožnil první výjezd až v roce 1964, v tomto roce jako jediná ženská závodnice získala členství ve výběrové organizaci CIAGP – Mezinárodním klubu bývalých závodníků F1.
Věnovala se otázkám rozvoje ženského motorismu v ČSR a později v ČR. Její umění žít, cílevědomost, píle, hlavně bojovnost a obchodní talent, to vše by mělo být živoucím a nezapomenutelným poselstvím dnešním generacím a sportovcům. První český automotoklub žen se stále hrdě hlásí k odkazu svojí zakladatelky Elišky Junkové.