Dnes Neděle - zatazeno 14°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 11°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Eliška Junková se stala in memoriam čestnou občankou Prahy 1
Eliška Junková uspěla v závodě Zbraslav - Jíloviště. Foto: archiv P1

Eliška Junková se stala in memoriam čestnou občankou Prahy 1

Starosta MČ Praha 1 Oldřich Lomecký slavnostně udělil dnes na Staroměstské radnici první dámě českého motorismu Elišce Junkové – Khásové čestné občanství in memoriam. „Eliška Junková patří k ženám, které by v historii České republiky neměly být zapomenuty,“ uvedl Lomecký k památce slavné závodnice. Cenu im memoriam převzal adoptivní syn závodkyně Vladimír Junek.

Narodila se v Olomouci, ale převážnou část života prožila v Praze. Okouzlující Eliška Junková patřila k závodnicím evropské elitní třídy. Poselství Elišky Junkové je věčně živé a její životní dráhu dosud žádná žena v historii Československého motorismu nezopakovala. Proháněla nejslavnější závodníky světa a získala řadu světových prvenství. V letošním roce uplynulo již 90 let od doby, kdy zvítězila v závodě Zbraslav – Jíloviště.

9. května 1926 na této trati s vozem Bugatti T 35 porazila dokonce i svého manžela a zajela absolutně nejrychlejší čas. V následujícím roce získala 1. místo ve Velké ceně Německa v Nürburgringu. V italském závodě Targa Florio, který se konal v květnu 1928 na Sicílii, dokázala na trati určenou výhradně mužům vybojovat 5. místo, zároveň získala cenu pro nezávislé jezdce a také první cenu dámskou.

Na okruhu v Nürburgringu 15. července 1928 zahynul tragicky její manžel Čeněk Junek a Eliška Junková ukončila závodní kariéru. Celý život se přátelila se slavným  konstruktérem a výrobcem sportovních a závodních automobilů Ettorem Bugatttim a přezdívka „královna volantu“ jí právem náleží.  

junek-lomecky-nahled

Ocenění předal Vladimíru Junkovi starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (vpravo). Zcela vlevo stojí mluvčí první městské části Veronika Blažková.

V roce 1930 se Eliška Junková – Khásová nastěhovala do podkrovního bytu v dnešní budově Velvyslanectví Švédska, kde žila až do své smrti v roce 1994. Na fasádě domu je připevněna pamětní deska, která ji dodnes připomíná.

Měla velký obchodní talent a Baťovu školu. Komunistický režim umožnil první výjezd až v roce 1964, v tomto roce jako jediná ženská závodnice získala členství ve výběrové organizaci CIAGP – Mezinárodním klubu bývalých závodníků F1.

Věnovala se otázkám rozvoje ženského motorismu v ČSR a později v ČR. Její umění žít, cílevědomost, píle, hlavně bojovnost a obchodní talent, to vše by mělo být živoucím a nezapomenutelným poselstvím dnešním generacím a sportovcům. První český automotoklub žen se stále hrdě hlásí k odkazu svojí zakladatelky Elišky Junkové.

img-1270-nahled

junek-nahled


Autor: red

Praha 2 předávala čestná občanství

22. února 2022 ve 22:27

Na Novoměstské radnici dnes starostka druhé městské části Alexandra Udženija (ODS) předala ocenění „Čestný občan Prahy 2” deseti osobnostem.

Další články
Nahoru