Dnes Úterý - snih 0°C
Zítra Středa - prehanky-snih 1°C
Úterý 26. 1. 2021
Svátek má Zora
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zpravodajství

Elektronický podpis nově na radnici Prahy 5

Praha 5 spustila od 1. prosince vydávání všech běžných typů certifikátů pro elektronickou komunikaci. Certifikáty si lze nově zařídit v úředních hodinách na pracovišti ověřování podpisů, listin a Czech POINT, které se nachází na ulici Štefánikova 13.

„Tato nová služba je kamínkem do mozaiky digitalizace chodu úřadu a elektronické komunikace mezi námi jako úřadem a občany Prahy 5. Digitálně přívětivý úřad je naší strategií a připravujeme další služby, o kterých budeme občany průběžně informovat. Právě současný nouzový stav, vyvolaný pandemií COVID-19, nás utvrzuje v nutnosti komunikovat v maximální míře elektronicky. Věříme, že tento i další připravované projekty občané uvítají a budou se službou spokojeni“, říká tajemnice úřadu Kateřina Černá.

Agendu v rámci úřadu má na starost „veřejná registrační autorita“ (VRA), která bude většinu běžně dostupných certifikátů vydávat. „Nejčastěji se s využitím podpisů občan setká při jednání s úřady, např. s Finančním úřadem nebo Českou správou sociálního zabezpečení. Dále při komunikaci se zdravotními pojišťovnami nebo při vystavení e-Receptu. Pro občany se elektronický podpis doporučuje, pro úředníky je naopak povinný. Platnost podpisu je uznávaná v rámci celé EU“, dodává Černá.

Elektronický podpis se vytváří pomocí „soukromého klíče“, který může být uložen buď v počítači, nebo ve fyzické podobě na čipové kartě nebo jako token. Tyto hardwarové nosiče bude možné na VRA zakoupit a používat mimo jiné při přihlášení do Portálu občana, na němž je k dispozici řada informačních systémů eGovernmentu.


Tři významné vzpomínkové akce připomenou Den památky obětí holocaustu

Dnes v 16:12

Vzhledem k aktuální nepříznivé epidemiologické situaci a s ohledem na krizové opatření Vlády ČR proběhnou zítra akce v online prostoru.

Přihlaste svůj nápad do soutěže Adapterra Awards

Dnes v 15:35

Třetí ročník soutěže Adapterra Awards odstartoval a až do konce letošního března mohou lidé na webuwww.adapterraawards.cz přihlašovat již hotové projekty, které pomáhají zvládat dopady klimatické krize.

Zítra zasedne Zastupitelstvo městské části Praha 5

Včera v 16:40

Zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5 se koná 26. ledna od 9 hodin a bude online.

Tragédie v Uhříněvsi, vlak tam na přejezdu srazil člověka

Včera v 11:55

Na železničním přejezdu v Uhříněvsi srazil včera krátce podevatenácté hodině rychlík člověka. Signalizační zařízení bylo údajně v provozu.

Hořel částečně devastovaný byt

22. ledna 2021 ve 14:40

Hodinu a dvanáct minut po dnešní půlnoci zasahovali profesionální a dobrovolní hasiči u požáru bytu obytného domu v suchdolské ulici K Háji.

Další články
Nahoru