Dnes Pátek - skorojasno 11°C
Zítra Sobota - polojasno 11°C
Pátek 22. 10. 2021
Svátek má Sabina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zpravodajství

Elektronický podpis nově na radnici Prahy 5

Praha 5 spustila od 1. prosince vydávání všech běžných typů certifikátů pro elektronickou komunikaci. Certifikáty si lze nově zařídit v úředních hodinách na pracovišti ověřování podpisů, listin a Czech POINT, které se nachází na ulici Štefánikova 13.

„Tato nová služba je kamínkem do mozaiky digitalizace chodu úřadu a elektronické komunikace mezi námi jako úřadem a občany Prahy 5. Digitálně přívětivý úřad je naší strategií a připravujeme další služby, o kterých budeme občany průběžně informovat. Právě současný nouzový stav, vyvolaný pandemií COVID-19, nás utvrzuje v nutnosti komunikovat v maximální míře elektronicky. Věříme, že tento i další připravované projekty občané uvítají a budou se službou spokojeni“, říká tajemnice úřadu Kateřina Černá.

Agendu v rámci úřadu má na starost „veřejná registrační autorita“ (VRA), která bude většinu běžně dostupných certifikátů vydávat. „Nejčastěji se s využitím podpisů občan setká při jednání s úřady, např. s Finančním úřadem nebo Českou správou sociálního zabezpečení. Dále při komunikaci se zdravotními pojišťovnami nebo při vystavení e-Receptu. Pro občany se elektronický podpis doporučuje, pro úředníky je naopak povinný. Platnost podpisu je uznávaná v rámci celé EU“, dodává Černá.

Elektronický podpis se vytváří pomocí „soukromého klíče“, který může být uložen buď v počítači, nebo ve fyzické podobě na čipové kartě nebo jako token. Tyto hardwarové nosiče bude možné na VRA zakoupit a používat mimo jiné při přihlášení do Portálu občana, na němž je k dispozici řada informačních systémů eGovernmentu.


Autor: TZ, red

Praha podpoří integraci mladých lidí z dětských domovů

20. října 2021 v 10:54

Rada hl. m. Prahy schválila finanční podporu projektu Patron – podpora sociální integrace dospívajících z dětských domovů organizace Liga otevřených mužů ve výši 199,8 tisíc korun. 

Další články
Nahoru