Dnes Sobota - oblacno 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Elektromobily je možné na Vinohradech nabíjet z lamp veřejného osvětlení
Dobíjecí stanice v Moravské ulici. Foto: P2

Elektromobily je možné na Vinohradech nabíjet z lamp veřejného osvětlení

Řidiči elektromobilů mohou nově na Vinohradech nabíjet své vozy přímo z lamp veřejného osvětlení. V šesti ulicích bylo nainstalováno v pilotním projektu 13 dobíjecích stanic s celkem 25 místy. Novinářům dnes zařízení představili dosluhující pražský radní Jan Chabr (TOP 09) a zástupci radnice Prahy 2 a městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP). Do konce letošního roku mohou řidiči nabíjet vozy zdarma, poté budou platit podle příslušného ceníku Pražské energetiky.

Prvních 13 stanic s 25 dobíjecími body instalovala THMP na speciálně upravené stožáry veřejného osvětlení na Vinohradech, takzvané EVR lampy, v ulicích Moravská, Korunní, Chodská, Kladská, Slezská a Slovenská. „Po vyhodnocení tohoto pilotního projektu a také v závislosti na zájmu Pražanů a penetraci elektromobilů se bude plánovat rozmístění a zprovoznění dalších,“ řekl Chabr.

„V zavádění prvků Smart Cities byla Praha 2 vždy průkopníkem, společně s Pražskou energetikou jsme s budováním sítě na dobíjení elektromobilů začali už před lety. Rozvoj elektromobility nakonec ukázal, že je potřeba kapacitu dobíjecích stanic nadále navyšovat,“ sdělil místostarosta Prahy 2 pro oblast životního prostředí, výstavby a územního rozvoje Jan Recman (ODS).

„Těší mě, že současnou síť, kterou činí pět dobíjecích lamp a čtyři stanoviště rozšiřujeme dála. Věřím, že tento projekt bude mít úspěch a budeme v něm s THMP a dalšími partnery pokračovat a rozvíjet ho,“ podotkl radní Prahy 2 pro oblast dopravy a podpory podnikání Tomáš Halva (TOP 09).

„Přípravu stožárů na budoucí osazení nabíjecími stanicemi pro elektromobily realizuje THMP jako správce veřejného osvětlení souběžně v několika lokalitách. V letošním roce bude po Praze připraveno 55 EVR lamp. V příštím roce je jich v plánu 240, v následujících letech to budou násobky,“ uvedl Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP.

EVR lampy jsou již vybudované v lokalitách Prosek, Vokovice, Kamýk, Háje a  Černý Most. Aktuálně THMP a PREdistribuce připravují další v Kobylisích, Bohnicích, Dvorcích, ve Vršovicích, na Vinohradech a Velké Ohradě.

Pilotní nabíjecí stanice instalované na EVR lampách disponují výkonem až 2× 22 kW. Většina umožňuje současné nabíjení dvou vozidel, celkem je k dispozici 25 dobíjecích bodů. U deseti z třinácti stanic se ještě počítá s vyčleněním dvou parkovacích míst s tím, že vyhodnocení pilotní části pomůže najít optimální řešení pro další provoz.

V prosinci THMP umožní zájemcům nabíjet zdarma bez jakékoliv registrace, stačí připojit kabel do vozidla. Od 1. ledna 2023 bude možné nabíjet dvěma způsoby. Registrovat se a získat dobíjecí čip, který řidičům umožní za cenu garantovanou THMP využívat také nabíjecí stanice PREpoint a za standardní ceny i stanice dalších provozovatelů po celé Evropě.

Druhou možností bude jednorázové dobíjení bez registrace, a to přes QR kód. Veškeré informace najdou elektromobilisté na stránkách www.prahanabiji.cz.


Autor: puc

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru