dnes
Středa - oblacno
10°C
zítra
Čtvrtek - prehanky-dest
13°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
13°C
Lifestyle / Zdraví

Elektrokola zažívají poslední dobou boom

Zájem o elektrokola roste. Oblibu získává tento dopravní prostředek doplněný o elektrický pohon zaslouženě. Na e-kolech snadněji a pohodlněji zdoláte náročnější terény a z jízdy se tak můžete radovat, ať je vaším cílem obchodní schůzka, horský vrchol nebo jen sladký domov po náročném pracovním dni. Proč byste si měli elektrokolo pořídit také a na co si dát při nákupu pozor?

„Prodej elektrokol se v České republice za poslední dva roky téměř ztrojnásobil. Ročně jich prodáme v řádech stovek kusů. A i jejich cena je poměrně příznivá. Kvalitní model můžete získat již v hodnotě kolem třiceti tisíc korun,“ říká marketingový ředitel Hervis Sport Jan Štádler.

Dle jeho zkušeností se zákazníci pro nákup elektrokola rozhodnou zejména kvůli možnosti dojet bez velké námahy do větších vzdáleností, lehčího překonávání kopcovitého terénu či ekologické jízdě po městě bez propoceného oblečení.

Výhody elektrokola při projíždění ucpanými metropolemi již dávno objevili i naši evropští sousedé. Na příklad v kopcovitých městech, jakými jsou Lisabon nebo Stuttgart používá kola na elektrický pohon většina obyvatel. Ještě markantnější je nárůst prodejů e-kol v hornatých oblastech. Až 70 % všech cyklistů si ke zdolávaní horského převýšení zvolí elektrokolo.

„Při výběru elektrokola si pečlivě promyslete, jaký typ je pro vás nejideálnější. Pokud jsou cíle vašich cest náročné kopcovité terény, doporučoval bych elektrokola se středovým pohonem. Pro ty, kteří budou jezdit převážně ve městech, je ideální model s předním pohonem. V nabídce jsou také elektrokola městská, silniční, horská a treková – poslední dvě jmenovaná patří k nejžádanějším,“ radí zkušený nákupčí kol Martin Kvapil.

Zároveň nabádá majitele elektrokol k pravidelné údržbě, která by se, zvláště pokud na kole delší dobu nejezdíte, měla skládat z občasného nabití baterie (ideálně tak jednou za dva měsíce) a předsezónní kontrole v odborném servisu. Důležité je hlavně správné seřízení brzd, na elektrokolech se nejčastěji používají kotoučové hydraulické brzdy.

Na nabíjení baterie byste ostatně neměli zapomenout po každé jízdě. Netřeba příliš zdůrazňovat, že existují příjemnější situace než zůstat uprostřed táhlého kopce bez elektrického pohonu. V cestě můžete samozřejmě pokračovat i bez funkční baterie, ale vzhledem k tomu, že je elektrokolo znatelně těžší než to klasické, nebude jízda v kopcovitých terénech úplně příjemná. Je potřeba mít také na paměti, že baterie se nevybíjí stejně – déle vydrží lehké cyklistce na stezce podél řeky než stokilovému jezdci v horském terénu ve větrném počasí.

Pokud tedy dopředu neznáte délku a dobu trvání vašeho výletu, doporučujeme vzít si s sebou nabíječku nebo náhradní baterku – ta však váží zpravidla kolem tří kil, takže se na zádech pronese. Naštěstí v Čechách i v zahraničí přibývá stále více míst, kde si můžete své kolo zdarma nabít. Baterie se vyndává pomocí speciálního klíče, takže k nabíječce stačí připojit pouze baterii, a ne celé kolo.

V ideálním případě se nabíjecí stojany (označené oranžovou značkou Dobíjení elektrokol) nachází v blízkosti hotelů, restaurací či kempů. V současnosti je jich je přes šest set (nejvíce na jihu Čech) a jejich počet stále narůstá. Vy se posilňujete na další cestu a svoji energii dostává i vaše jednostopé vozidlo.

Rychlost elektrokola je omezena na 25 km/h. Po jejím dosažení se elektromotor odpojí a vy šlapete dál jako na normálním kole. Pokud tedy toužíte po větší rychlosti, záleží už jen na síle vašich nohou a fyzické zdatnosti.  Kdo by chtěl na kole spálit i nějakou tu kalorii, navolí si na řídítkách eko modus. Ten jezdci při jízdě jen lehce pomáhá. Na výběr máte z možností eko, tour, e-MTB a turbo. Mnohá elektrokola již mají možnost walk asistent, což využijete při tlačení kola.

KTM Elopeak M29 je silný e-bike ideální pro relaxaci během jízdy na kole. Je vybaven výkonným motorem Bosch a LCD displejem, který umožňuje snadné a rychlé ovládání, nezbytné pro potěšení z jízdy. Využijte výhodnou nabídku v prodejnách Hervis, kdy je jeho cena snížena z 69 999 na 52 999 korun.

elektorkolo-2  

https://www.hervis.cz/store/Vybaven%C3%AD/J%C3%ADzdn%C3%AD-kola/Elektrokola/Elopeak-M29/p/COLOR-2332939

Trendy retro městské elektrokolo E-Pic Nic s motorem Bosh Active+ o výkonu 250W. Kolo je osazeno kvalitními a spolehlivými komponenty. Díky elektrokolu se pohodlně dostanete do práce nebo si můžete vyjet jen tak do města. Cena je 39 999 korun, Hervis.

elektorkolo-3

https://www.hervis.cz/store/Vybaven%C3%AD/J%C3%ADzdn%C3%AD-kola/Elektrokola/Cygnus/E-Pic-Nic/p/COLOR-2408802

S horským elektrokolem E-Tec Evo by podle výrobce mělo být zdolávání obtížných přírodních terénů hračka. K zakoupení v Hervis Sportu za sníženou cenu 54 999 korun.

elektorkolo-1

https://www.hervis.cz/store/Vybaven%C3%AD/J%C3%ADzdn%C3%AD-kola/Elektrokola/X-Fact/E-Tec-Evo-27%2C5/p/COLOR-2503633


Bulovka pomáhá maminkám po porodu

17. října 2020 v 07:08

Porodnice Nemocnice Na Bulovce se zapojila do inovativního programu včasného zachycení psychosociálního stresu a duševních poruch u maminek po porodu.

Sladké děti: Praha 15 podpořila vydání knihy

14. října 2020 v 09:32

V rámci letošních Dnů Prahy 15 přispívali občané na vydání 3. dílu knihy s názvem Naděje nikdy nekončí.

Pražští záchranáři se začali dobrovolně očkovat proti chřipce

13. října 2020 v 08:21

Lékaři Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy začali očkovat své kolegyně a kolegy proti chřipce. Záchranka zajistila vakcíny pro všechny zaměstnance, kteří o dobrovolné očkování projevili zájem. Cílem je zachovat akceschopnost v poskytování péče pacientům v době pandemie covid-19 i při...

Další články
Nahoru