dnes
Pondělí - zatazeno
23°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
14°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
16°C
EIGA-SAI 2017: Začíná desátý ročník festivalu japonského filmu a kultury
Půjčovna koček. Snímek OGIGAMI Naoko uvidíte při zahájení festivalu. Foto: eigasai.cz

EIGA-SAI 2017: Začíná desátý ročník festivalu japonského filmu a kultury

Ve čtvrtek 16. února bude v kině Lucerna slavnostně zahájen jubilejní desátý ročník festivalu japonského filmu a kultury EIGA-SAI 2017 a spolu s ním začíná i Rok japonské kultury v ČR. Ten je – obdobně jako paralelní Rok české kultury v Japonsku – připomínkou 60. výročí obnovení diplomatických vztahů mezi našimi zeměmi. Pražská část festivalu EIGA-SAI 2017 potrvá až do 22. února.

Pod titulem „Jak se smějí Japonci“představí festival snímky nejrůznějších žánrů, jež všechny spojuje pro Japonsko typický vztah k humoru. I letos doplní festivalové projekce bohatý doprovodný program.

Zejména o víkendu 18. – 19. února se návštěvníci mohou těšit na představení tradičních frašek kjógen, hudební happening s bubny taiko, ale i na přednášky, dílny pro celou rodinu nebo sympozium o žánrech manga a anime. Desetiletí existence festivalu připomene retrospektivní výstava plakátů v kavárně Lucerna.

Stejně jako například vztah ke smrti či jídlu, jimiž se zabývaly poslední dva ročníky festivalu, i vztah Japonců k humoru je velmi specifický.

Ve filmové tvorbě nalezneme specifický typ humoru často mimo vyloženě komický žánr. V některých historických snímcích či v těch nejlepších japonských hororech – podobně jako tomu bylo a je i ve strašidelných příbězích dávných i soudobých japonských vypravěčů. Některé z těchto aspektů našly své vyjádření i v letošní festivalové dramaturgii: Zmiňovanou roli válečné cenzury a její nečekaně komické důsledky originálním způsobem pojímá artový snímek Vysoká škola smíchu (Warai no daigaku), mrazivý humor čiší z jinak hororového snímku Příčesky (Exte) či sarkastického Zrození patriarchy (Kyōso tanjō).

Humor jakožto forma vladařského charismatu je působivě vykreslen v historickém velkofilmu Plovoucí hrad (Nobō no shiro).

Snímek Vypravěči (Rakugo monogatari) s ironickým nadhledem zachycuje počátek profesionální dráhy jednoho vyloženě beznadějného adepta tradičního zábavního řemesla.

Chybět nebudou ani dvě největší ikony japonské zábavy – kontroverzní Kitano Takeshi a idylický Tora-san, hrdina čtyřicetiosmidílné série Chlapi to maj těžký (Otoko wa tsurai yo).

Vstupenky i zvýhodněné permanentky na všechny festivalové akce jsou již v prodeji v pokladně kina Lucerna i na internetu (www.eigasai.cz).


Máte Nápad pro Šestku? Pošlete jej na radnici, termín pro odevzdání se prodlužuje

Dnes ve 12:36

Od 15. dubna do 12. června mohou zájemci podávat své návrhy a nápady, jak vylepšit veřejný prostor na území Prahy 6. Realizace projektů je plánována na rok 2020. V rozpočtu bude na projekt vyčleněno pět milionů korun, z nichž tři jsou určené na takzvané velké projekty s cenou od 400 tisíc do...

Zvířecí útulky v Troji a Dolních Měcholupech dočkají nového vybavení

25. května 2019 v 15:07

Na modernizaci a nákup nového potřebného vybavení útulků pro opuštěná zvířata, které provozuje pražská městská policie, budou využity finanční dary a dědictví uložené ve speciálním fondu. Po necelých dvou letech se v tomto fondu sešlo přes 1 800 tisíc korun od...

Botič 2019 a Rokytka 2019. Cvičení prověřila připravenost Prahy na povodně

25. května 2019 v 07:21

Jako správci malých vodních toků na území hlavního města zorganizovaly Lesy hl. m. Prahy v polovině května dvě povodňová cvičení. Během nich se prověřovala připravenost obcí a dalších odpovědných subjektů na povodně, které by mohly nastat na vodních tocích Botič a...

Další články
Nahoru