Dnes Pátek - zatazeno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 8°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Dýmovník, Uličník, Pejskomilka, Kávovník. Kampaň s divnolidmi v MHD budí vášně
Tramvaje na Malostranském náměstí. Foto: Jan Puci

Dýmovník, Uličník, Pejskomilka, Kávovník. Kampaň s divnolidmi v MHD budí vášně

V zájmu zlepšení cestování a vzájemného chování cestujících i řidičů spustila Ropid, která plánuje pražskou MHD, osvětovou kampaň „PIDikrůček pro lepší cestování MHD“, která ukazuje na „divnolidech“ některé typické situace a nešvary, s nimiž se setkáváme na cestách veřejnou dopravou. Informoval o tom mluvčí organizace Filip Drápal.

Kampaň poukazuje hlavně na nutnost vzájemné ohleduplnosti a dodržování přepravních podmínek pro bezproblémové a co nejpříjemnější cesty Pražskou integrovanou dopravou.

Postupně je prostřednictvím sociálních sítí PID i dalších spolupracujících organizací publikováno šest videí na téma nástup s kočárkem, přeprava psů, kouření na zastávkách a ve vozech, držení se za jízdy, hlasité telefonování a blokování dveří pro nástup a výstup.

Hlavním hrdinou videospotů je nový hlas Pražské integrované dopravy herec Jan Vondráček, který cestující provází jednotlivými situacemi jako behaviorální specialista PIDiatr Mh.D. Blaž Vršnik. Videa vznikla prostřednictvím HOFO Production v režii scénáristy a režiséra Štěpána Zálešáka.

„V této kampani, která má na sociálních sítích velký ohlas a která vzbuzuje mnohdy vášnivé diskuze, bychom rádi pokračovali zpracováním dalších takových situací,“ sdělil Drápal.

Anketa

Setkáváte se často v pražské MHD s nevhodným chováním ostatních cestujících?

91.9%
(91.9%)
8.1%
(8.1%)
„V Praze máme jednu z nejkvalitnějších a nejdostupnějších MHD na světě. Ke své cestě do práce, za kulturou, nebo třeba na rande ji denně využívá 52 procent Pražanů. Byla by ohromná škoda, kdyby si čas strávený v dopravním prostředku mezi sebou lidé kazili zbytečnými nešvary, nebo se k sobě nechovali ohleduplně. Proto se snažíme na tyto situace upozorňovat formou osvětové kampaně a předcházet jim, mnozí si své nevhodné chování, totiž často vůbec neuvědomují,” řekl 1. náměstek primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib (Piráti).

„Osvětovou kampaň kromě obecných informací, čím a jak správně cestovat, doprovází série 10 ilustrací od Kateřiny Perglové, se kterými se mohou cestující již nyní setkávat ve vozech tramvají nebo na zastávkách,“ sdělil ředitel Ropidu Petr Tomčík.

Hrdiny této kampaně jsou karikatury největších „výtečníků“ nazvané Dýmovník popelavý, Halasnice štěbatavá, Střemhlavník uběhaný, Podlahovrt netečný, Nástupištník lemovaný, Pejskomilka dobrotivá, Dveřník překážkový, Otesánek všežravý, Uličník dvojsedavý a Kávovník nedospalý.

„Každý z těchto zvláštních živočišných druhů se právě vyznačuje jedním z nešvarů, bez kterých by cestování veřejnou dopravou bylo mnohem příjemnější,“ dodal Drápal.


Autor: Jan Puci

Praha 4: Do konce roku se konají na Spořilově farmářské trhy, pozor na dopravu

22. března 2023 ve 12:25

Z důvodu konání farmářských trhů bude pravidelně uzavírána horní část Roztylského náměstí při ulicích Boční I a Boční II – pod ulicí Hlavní, na Spořilově každou sobotu až do 23. prosince.

Začíná rekonstrukce části Prosecké

20. března 2023 ve 12:03

V sobotu 25. března začne rekonstrukce Prosecké ulice v Praze v úseku od křižovatky Prosecká x Vysočanská až po křižovatku ulic Prosecká x Na Vyhlídce x Nad Krocínkou. 

Rekonstrukce ulice U Nemocnice na Karlově náměstí

19. března 2023 v 07:16

Technická správa komunikací (TSK) zahájí ve čtvrtek 23. března další etapu rekonstrukce obvodové komunikace Karlova náměstí v jeho jižní části v úseku mezi ulicí Vyšehradskou a U Nemocnice.  

Začne rekonstrukce části Podbělohorské ulice

17. března 2023 v 09:18

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 20. března rekonstrukci vozovky a chodníků v ulici Podbělohorská v Praze 5, v úseku od křižovatky s ulicí Pod stadiony, cca 180 m směrem k ulici Smrčinská.

Lávka nad Petržílkovou ulicí bude uzavřena

15. března 2023 ve 21:33

Od čtvrtka 16. března od 8 hodin proběhne uzavírka lávky nad Petržílkovou ulicí.

Omezení provozu na Vinohradské

15. března 2023 v 17:23

Od pátku 17. do pondělí 20. března bude omezen provoz na komunikaci Vinohradská v Praze 2 před křižovatkou s Legerovou.

Praha 9: Rušení staré tramvajové zastávky Kbelská omezí dopravu

14. března 2023 v 08:50

V termínu od 17. března do 31. března bude v Praze 9 v Poděbradské ulici ve směru do centra zúžena vozovka o levý odbočovací pruh do Průmyslové ulice a ve směru z centra zúžena pouze na jeden jízdní pruh. Důvodem je rušení staré tramvajové zastávky MHD Kbelská. Městská část o tom informovala na...

Další články
Nahoru