Dnes Pátek - obcasny-dest 10°C
Zítra Sobota - skorojasno 11°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Dýmovník, Uličník, Pejskomilka, Kávovník. Kampaň s divnolidmi v MHD budí vášně
Tramvaje na Malostranském náměstí. Foto: Jan Puci

Dýmovník, Uličník, Pejskomilka, Kávovník. Kampaň s divnolidmi v MHD budí vášně

V zájmu zlepšení cestování a vzájemného chování cestujících i řidičů spustila Ropid, která plánuje pražskou MHD, osvětovou kampaň „PIDikrůček pro lepší cestování MHD“, která ukazuje na „divnolidech“ některé typické situace a nešvary, s nimiž se setkáváme na cestách veřejnou dopravou. Informoval o tom mluvčí organizace Filip Drápal.

Kampaň poukazuje hlavně na nutnost vzájemné ohleduplnosti a dodržování přepravních podmínek pro bezproblémové a co nejpříjemnější cesty Pražskou integrovanou dopravou.

Postupně je prostřednictvím sociálních sítí PID i dalších spolupracujících organizací publikováno šest videí na téma nástup s kočárkem, přeprava psů, kouření na zastávkách a ve vozech, držení se za jízdy, hlasité telefonování a blokování dveří pro nástup a výstup.

Hlavním hrdinou videospotů je nový hlas Pražské integrované dopravy herec Jan Vondráček, který cestující provází jednotlivými situacemi jako behaviorální specialista PIDiatr Mh.D. Blaž Vršnik. Videa vznikla prostřednictvím HOFO Production v režii scénáristy a režiséra Štěpána Zálešáka.

„V této kampani, která má na sociálních sítích velký ohlas a která vzbuzuje mnohdy vášnivé diskuze, bychom rádi pokračovali zpracováním dalších takových situací,“ sdělil Drápal.

Anketa

Setkáváte se často v pražské MHD s nevhodným chováním ostatních cestujících?

92%
(92%)
8%
(8%)
„V Praze máme jednu z nejkvalitnějších a nejdostupnějších MHD na světě. Ke své cestě do práce, za kulturou, nebo třeba na rande ji denně využívá 52 procent Pražanů. Byla by ohromná škoda, kdyby si čas strávený v dopravním prostředku mezi sebou lidé kazili zbytečnými nešvary, nebo se k sobě nechovali ohleduplně. Proto se snažíme na tyto situace upozorňovat formou osvětové kampaně a předcházet jim, mnozí si své nevhodné chování, totiž často vůbec neuvědomují,” řekl 1. náměstek primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib (Piráti).

„Osvětovou kampaň kromě obecných informací, čím a jak správně cestovat, doprovází série 10 ilustrací od Kateřiny Perglové, se kterými se mohou cestující již nyní setkávat ve vozech tramvají nebo na zastávkách,“ sdělil ředitel Ropidu Petr Tomčík.

Hrdiny této kampaně jsou karikatury největších „výtečníků“ nazvané Dýmovník popelavý, Halasnice štěbatavá, Střemhlavník uběhaný, Podlahovrt netečný, Nástupištník lemovaný, Pejskomilka dobrotivá, Dveřník překážkový, Otesánek všežravý, Uličník dvojsedavý a Kávovník nedospalý.

„Každý z těchto zvláštních živočišných druhů se právě vyznačuje jedním z nešvarů, bez kterých by cestování veřejnou dopravou bylo mnohem příjemnější,“ dodal Drápal.


Autor: Jan Puci

Prahu 14 v březnu čekají hned dvě dopravní omezení

Včera ve 13:40

Chlumeckou ulici v Praze 14 čekají hned dvě dopravní omezení. První souvisí se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí a proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech.

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne zhruba za dva měsíce

21. února 2024 ve 13:35

Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na úterním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl...

Flixbus kvůli blokádě přesune autobusy z hlavního nádraží na Florenc

18. února 2024 v 10:31

Autobusový dopravce Flixbus v pondělí v souvislosti s pražskou blokádou zemědělců přesune odjezdy autobusů ze zastávky u hlavního nádraží na autobusové nádraží Florenc. Dopravce podle mluvčího Tomáše Beránka pro řidiče vytipoval několik objízdných tras, autobusy se budou magistrále vyhýbat....

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok je pro auta uzavřen

17. února 2024 v 15:13

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok na Jenerálce je v havarijním stavu. Odhalil to posudek Kloknerova ústavu. Důvodem je významné podemletí obou jeho opěr.

Další články
Nahoru