dnes
Čtvrtek - prehanky-dest
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
3°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
2°C
Dvousetletý dub v Újezdu nad Lesy si vzal do péče stromolezec, strom již neohrožuje okolí
Práce v koruně stromu. Foto: Újezdský STROM o.s.

Dvousetletý dub v Újezdu nad Lesy si vzal do péče stromolezec, strom již neohrožuje okolí

Asi 230 let starý a 22 metrů vysoký dub letní, který roste v Újezdě nad Lesy u hlavní silnice na Kolín, se díky projektu Zdravé stromy dnes dočkal ošetření. Certifikovaný arborista Petr Růžička provedl v koruně majestátného stromu například řez, a tak zajistí bezpečnost stromu nad frekventovanou silnicí. Projekt ošetřování stromů již čtvrtým rokem pořádá Nadace Partnerství, Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, o. s. a Mendelova univerzita v Brně. Cílem je upozornit obce i veřejnost na důležitost včasného a hlavně odborného ošetřování stromů.

Dub roste u rušné silnice Starokolínská. Jeho životní podmínky se za poslední desetiletí výrazně zhoršily, V koruně dubu se nacházely suché větve, které byly dnes odstraněny, a strom již nijak neohrožuje své okolí. Z tohoto důvodu ho občanské sdružení Újezdský STROM přihlásilo do projektu Zdravé stromy pro zítřek.

„V letošním ročníku se nám z celé republiky sešlo 48 žádostí o sponzorské ošetření stromu. Bohužel jsme nemohli vyhovět všem, a tak odborná komise vybrala 21 stromů, které péči nejvíce potřebují. Věnovat se jim zdarma bude 32 arboristů, kterým za jejich dobrovolnictví děkujeme,“ říká koordinátorka projektu Hana Rambousková z Nadace Partnerství.

Profíci s certifikátem

Zhodnocení zdravotního stavu dubu na podzim provedli odborníci z Mendelovy univerzity v Brně ve spolupráci se studenty a doporučili další postup. Dnes se péče o zdraví strobu ujali stromolezci pod vedením Petra Růžičky, který prošel patřičným vzděláním a vlastní mezinárodní certifikát pro ošetřování stromů European Tree Worker (Evropský arborista).

„Stromolezci s tímto certifikátem mají potřebné znalosti o dřevinách, jejich vývoji, chorobách, řezech i vázání korun. Certifikát považujeme za vizitku profesionála a doporučujeme jako vhodné vodítko při výběru arboristické firmy,“ vysvětluje Světlana Vávrová ze Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, která certifikované arboristy sdružuje.

Projekt Zdravé stromy pro zítřek pomáhá ošetřovat stromy, které jsou pro svou lokalitu nějakým způsobem významné. Zároveň chce vzdělávat majitele stromů, aby o stromy pečovali pravidelně a hlavně odborně, což je zásadní v místech s častým výskytem lidí. Neodborné zásahy totiž mohou strom poškodit, zkrátit jeho život i snížit jeho provozní bezpečnost.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Další články
Nahoru