dnes
Neděle - zatazeno
4°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
6°C
Dvouleté testování elektrobusu v Praze uspělo nad očekávání, asi bude pokračovat
Elektrobus je testován na lince číslo 213. Foto: archiv DPP

Dvouleté testování elektrobusu v Praze uspělo nad očekávání, asi bude pokračovat

Elektrobus SOR/Cegelec EBN 11 slaví v pražské MHD úspěch. Loni v srpnu, kdy skončilo roční testování v provozu se cestujícími, bylo rozhodnuto o jeho prodloužení na další rok. Nyní, kdy vůz najel na lince 213 v pravidelném provozu s cestujícími už přes 130 tisíc kilometrů, což je dokonce více, než průměrný pražský naftový autobus, se jedná o dalším prodloužení projektu.

Pražský dopravní podnik (DPP) testuje elektrobusy od roku 2010. Vzhledem k zatím stále trvající nemožnosti zajištění dotací na nákup elektrobusů pro Prahu (na rozdíl od menších měst – např. Třinec) a vysoké pořizovací ceně elektrobusů (zhruba 2,5 – 3 násobek naftového autobusu shodné velikosti) se DPP zaměřuje na nalezení provozně a ekonomicky optimálního řešení formou provozních zkoušek a pilotních projektů.

Na rozdíl od jiných měst v ČR i zahraničí je pražský projekt elektrobusu provozně i ekonomicky téměř srovnatelný s průměrným naftovým autobusem.

Zdolaných přes 130 tisíc kilometrů v testovacím provozu je několikanásobně více, než jiné provozované elektrobusy v Česku a i v evropském měřítku se jedná o jeden z nejúspěšnějších projektů.

„Aktuálně jednáme o postupu pokračování tohoto projektu, včetně případné možnosti otestování novější generace vozidla. Intenzivně připravujeme další projekty, které na tento projekt navazují,“ informovala server Pražský patriot mluvčí DPP Aneta Řehková.

Dosavadní provozní výsledky prokázaly životaschopnost a reálnou využitelnost dvoupólového systému nabíjení. Převažujícím trendem pro zahraniční elektrobusové projekty jsou vícepólové nabíjecí systémy, které umožňují komplexní řešení „na klíč“ i pro dopravce, kteří nemají žádné zkušenosti s provozováním elektrické trakce.

V Praze použité dvoupólové řešení je sice složitější z hlediska nutnosti zajištění galvanického oddělení nebo dvojité izolace vozidla, nabízí však významné zjednodušení nabíjecího rozhraní (trolej vs. pantograf), včetně možné kompatibility s provozem (bateriových) trolejbusů.

Čtěte také: Začala příprava tratě z Palmovky do Letňan pro elektrobusy. Ty pojedou do kopce jako trolejbusy

Podle mluvčí dopravního podniku je cílem postupná elektrifikace autobusových linek v návaznosti na technologické možnosti a vývoj baterií, přičemž cílový horizont zatím není stanoven a bude vycházet zejména z ekonomické bilance elektrobusového provozu, která je z hlediska celkových nákladů zatím stále vyšší než u konvenčních naftových autobusů.

„Dopravní podnik spolupracuje společně s městskou organizací Operátor ICT na projektu AIRPORT EXPRESS E-BUS. Cílem je otestovat čtyřpólové řešení nabíjecí infrastruktury (OppCharge) pro elektrobusy v podmínkách hlavního města na trase Hlavní nádraží – Letiště Václava Havla a kompatibilitu elektrobusů s tímto řešením,“ sdělila Aneta Řehková.

Čtěte také: Na lince k letišti bude testován velkokapacitní autobus

Průběžné nabíjení elektrobusů probíhá přes reverzní pantograf, který je součástí stanice a zajišťuje tak budoucí kompatibilitu nabíjecího řešení s elektrobusy různých značek a jejich vzájemnou zaměnitelnost.

Elektrobusy značky SOR (SOR EBN 9,5) byly loni v únoru nasazeny i na dvě bezplatné linky, které spojují multifunkční areál BB Centrum se stanicí metra Budějovická. K polovině letošního července přepravily téměř 800 tisíc cestujících a pokořily hranici 60 tisíc naježděných kilometrů. Jde o soukromý projekt několika společností.


V pondělí začne oprava povrchu ve Vršovické

16. listopadu 2018 ve 14:43

V pondělí 19. listopadu zahájí Technická správa komunikací práce na obnově povrchu Vršovické ulice v úseku Kodaňská – Bělocerkevská obou směrech. Jedná se o odfrézování starého a položení nového povrchu komunikace v délce 100 metrů v celé její šíři.  

V úterý začne oprava Novodvorské ulice na kruhovém objezdu

15. listopadu 2018 v 10:31

V úterý 20. listopadu zahájí Technická správa komunikací práce na stavebních úpravách okružní křižovatky Chýnovská – Novodvorská v Praze 12. Jedná se o první část souvislé údržby Novodvorské ulice, která bude pokračovat na jaře příštího roku. Až do 15. prosince musí řidiči počítat s omezeným...

Florenc B: Oprava výtahu omezí přístup imobilních osob do vestibulu metra

15. listopadu 2018 v 08:27

Z důvodu plánované opravy osobního výtahu mezi vestibulem a ulicí dojde od úterý 20. listopadu do odvolání, pravděpodobně do 22. listopadu, k dočasnému omezení přístupu imobilních osob ve stanici metra B – Florenc.

Noční uzavření tunelů

12. listopadu 2018 ve 14:53

Tunely Brusnický a Dejvický budou z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie uzavřeny vždy v noci od 14. listopadu od 23 hodin do 18. listopadu do 5 hodin.

Nové stromy, keře a více místa na parkování v Belušově

11. listopadu 2018 v 08:41

Ve čtvrtek 8. listopadu bylo v Bellušově ulici v Praze 13 vysázeno 57 nových stromů – javory, duby letní a habry. Některé z původních stromů musely být vykáceny v souvislosti s rozšířením parkovacích míst v této ulici, teď už je však nahradily stromy nové, které jsou doplněny o 336 ks keřů a...

Uzavření Strahovského tunelu

8. listopadu 2018 ve 12:12

Z důvodu prohlídky tunelu bude uzavřen v těchto termínech:

Tunel Mrázovka se bude v noci čistit

8. listopadu 2018 ve 12:08

Z důvodu čištění kamer bude tunel Mrázovka uzavřen od soboty 10. listopadu od 23 hodin do neděle 11. listopadu do 5 hodin.

Řidičský průkaz si musí do konce roku vyměnit ještě 30 procent řidičů

7. listopadu 2018 ve 13:33

Řidičský průkaz si letos vyměnilo zatím 514 tisíc řidičů. Pro nový doklad si tak přišlo 70 % motoristů, 140 tisíc lidí výměna dokladu ještě čeká.

Další články
Nahoru