dnes
Středa - skorojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - polojasno
13°C
Dvouhlavý životopisec ukáže v Prádelně, jak kreativní dokážou být duševně nemocní tvůrci
Prádelna is watching you. Foto: archiv

Dvouhlavý životopisec ukáže v Prádelně, jak kreativní dokážou být duševně nemocní tvůrci

Nová výstava Evy Koťátkové v Prádelně Bohnice nese název Dvouhlavý životopisec a muzeum představ. Soustřeďuje se na roli životopisu v díle duševně nemocných tvůrců, ať už na sebe bere podobu textu, obrazu či každodenní performance.

Výtvarnice Eva Koťátková se ve své práci dlouhodobě věnuje kontextům, které mají vliv na psychickou či tělesnou situaci jednotlivce a jeho sociální prostředí. Jde například o školy či třeba o psychiatrickou péči.

dvouhlavy-zivotopisec-clanek-nahled V Prádelně Bohnice se zabývá tématem takzvaného outsider art či umění art brut, ale také osobní a společenskou historií kreativity psychiatrických pacientů. Jejich rozmanité tvůrčí projevy komplexně interpretuje prostřednictvím výrazného sochařského, instalačního a kresebného jazyka, kterým poukazuje na příběhy a kontexty jednotlivých autorů.

Součástí projektu je také sonda do archivu Psychiatrické nemocnice Bohnice, který Koťátková přetváří do podoby paralelních životopisů.  

V průběhu výstavy, která potrvá do 27. května, budou v prostorách Prádelny Bohnice i v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice inscenovány živé obrazy, jejichž předlohou jsou vybrané motivy z děl art brutových tvůrců. Jejich svědky se budete moci stát každou druhou a čtvrtou neděli v měsíci mezi patnáctou a šestnáctou hodinou. 

dvouhlavy-zivotopisec-plakat-nahled   

Program živých obrazů:

Neděle 12. dubna
Létací stroj Gustava Mesmera Rvačka Julese Doudina Šaty Helene Reimann  Neděle 26. dubna Ovlivňující stroj Jakoba Mohra Situace Oswalda Tschirtnera 

Neděle 10. května
Dívky na útěku Henryho Dargera
Druh Kathariny Detzel
 
Neděle 24. května
Samopoháněcí stroj Heinricha Antona Műllera
Rám zrcadla Josefa Hofera
 
Neděle 7. června
Vzduchochodec Josefa Forstera
Nedotýkati se Charlese Jauffreta
 
Neděle 28. června
Loď Black Snake Jamese Edwarda Deedse
Farma Jamese Castla

Prádelna Bohnice je multifunkční prostor, který vznikl v budově bývalé prádelny v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice. Prostor je zaměřený na aktuální formy vizuálního a živého umění, umožňující konfrontaci názorů a přístupů současných umělců. Cílem výstavního programu a specifických multižánrových projektů je skrze kvalitní obsah přispívat k postupnému otevírání bohnického areálu veřejnosti a upozorňovat na tuto problematiku v rámci širších kontextů.


Další články
Nahoru