dnes
Čtvrtek - jasno
26°C
zítra
Pátek - bourky
24°C
pozítří
Sobota - skorojasno
25°C
Dvojka srdcem: Radnice Prahy 2 propojuje dárce s těmi, kteří potřebují pomoc
Ilustrační foto: archiv P2

Dvojka srdcem: Radnice Prahy 2 propojuje dárce s těmi, kteří potřebují pomoc

Nadační fond Dvojka srdcem, jehož vznik iniciovala místostarostka Prahy 2 pro sociální oblast Alexandra Udženija (ODS), funguje teprve pár měsíců a už má za sebou konkrétní výsledky. Pomohl několika lidem.
dvojka-srdcem_1

A. Udženija stojí u paní Květuše, které pomohl fond

Co bylo hlavním impulsem k tomu, abyste iniciovala vznik nadačního fondu Dvojka srdcem?
Opakovaně mi občané Prahy 2 říkali, že mají kolem sebe lidi, kterým by rádi pomohli, ale potřebovali by pomoci se zprostředkováním, aby to vše dávalo smysl a bylo účelné. Takové nápady jsem slýchávala třeba od maminek na hřišti. Tak jsem si řekla, že by bylo skvělé, kdyby radnice dokázala propojit ty, co chtějí pomáhat, s těmi, kteří pomoc potřebují. Jsem moc ráda, že na Praze 2 máme občany, kterým není lhostejno, co se děje kolem nich.

Nadační fond funguje teprve od začátku letošního roku, spousta lidí o něm zatím neví. Jak hodláte zvýšit povědomí o tomto sociálním projektu?
Určitě budeme informovat veřejnost prostřednictvím radničních novin, které dostávají obyvatelé Prahy 2 do schránek. Chceme také vytisknout a distribuovat informační letáčky. Budeme také rádi, když o fondu budou informovat média. Pozitivních zpráv a projektů není nikdy dost.

Jaké jsou Vaše další plány v sociální oblasti?
Velkým problémem dnešní doby je Alzheimerova choroba, a s tím související nedostatek kapacit ve speciálních domovech. Hlavní město má k dispozici zhruba 700 lůžek pro pacienty, a potřebovalo by jich minimálně 2500. Stejný problém máme na Praze 2. Seniory s touto nemoci poskytujeme místa v Domovech pro seniory, ale to je pro ně naprosto nevhodné a pro personál strašně vysilující, protože nemají potřebné podmínky pro tyto klienty. Mám vytipováno několik lokalit, u kterých studiemi prověřujeme, zda by tam šlo stavět a zda by takový objekt mohl být zkombinován s klasickým domem pro seniory, protože i zde převyšuje poptávka nabídku.

Ke konci loňského roku začala Praha 2 mapovat místa, jako jsou kavárny, cukrárny, restaurace a další zařízení s ohledem na to, zda jsou vstřícná k dětem. Pokud ano, na dveře dostanou samolepku s označením Děti vítány. Jak se novinka osvědčila?
Velmi rychle získala na popularitě. Hlásí se nám sami podniky, že by rádi takové označení získali. Máme ale i spoustu dobrých referencí od spokojených zákazníků, kteří chtějí dětem vstřícná zařízení doporučit k návštěvě ostatním. Během pár měsíců získaly označení Děti vítány už desítky míst v Praze 2 a další průběžně přibývají.


O budoucnosti evropské sociální politiky debatovali politici a odborníci v Evropském domě v Praze

18. června 2019 v 10:54

Pokračující stárnutí evropské populace, rostoucí digitalizace a vznik nových forem práce – to byly jedny z trendů, o kterých se včera v Praze hovořilo na debatě s názvem Sociální rozměr Evropy. Tu pořádala Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení v ČR. Debata měla za cíl představit...

Pokračuje výstavba sportovního hřiště v Praze 2. Kácet se musí kvůli bezpečnosti, zní z radnice

17. června 2019 ve 21:40

Na rohu ulic Na Smetance a Italská od loňského roku vzniká moderní multifunkční sportoviště, které budou navštěvovat stovky žáků z nedaleké ZŠ a MŠ Na Smetance, ale i děti z dalších škol či z Domu dětí a mládeže Praha 2. Postupně jej začnou využívat i děti z ostatních základních a mateřských škol...

Další články
Nahoru