Dnes Úterý - zatazeno 14°C
Zítra Středa - obcasny-dest 15°C
Úterý 21. 5. 2024
Svátek má Monika
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Dvěma gorilím mláďatům v pražské zoo se daří, o jedno pečuje chůva
Mládě samice Kijivu se narodilo 12. dubna. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Dvěma gorilím mláďatům v pražské zoo se daří, o jedno pečuje chůva

Mimořádná podívaná – hned dvě mláďata gorily nížinné – čeká na návštěvníky v Zoo Praha. Samice Kijivu svého potomka už necelé dva týdny po porodu půjčuje své nevlastní sestře Shindě. Oproti tomu Duni, matka v lednu narozené samičky Mobi, si svou dceru dál pečlivě střeží a čtvrtročního kojence zatím nepůjčuje nikomu. Odlišný přístup pětinásobné matky a prvorodičky lze sledovat na vlastní oči v pavilonu Rezervace Dja. Nejlépe v 10 či v 15 hodin, kdy gorily dostávají krmení.

Kijivu zná Shindu celý svůj život, nikdy nežily odděleně, a proto k ní chová značnou důvěru. Jen několik dní po porodu své nevlastní sestře malou gorilu – podle zatím předběžných pozorování také samičku – bez problémů půjčuje na pochování a prohlédnutí. Shinda se v tu chvíli projevuje jako zkušená matka a i v roli chůvy se snaží svou neteř či synovce instinktivně nakrmit.

Největší zájem o nové mládě jeví stejně jako v případě Mobi čerstvě osmiletý gorilí adolescent Ajabu. Nevynechá jedinou příležitost byť jen pro letmý dotek. Jako by kontroloval, zdali už si může se svými novými parťáky pohrát. Vůdce tlupy Kisumu má o všem přehled a pokud Ajabu doráží na samice příliš, neváhá mladíka umravnit.

Mobi je bezmála čtyřměsíční a chovatelé u ní právě objevili šestý mléčný zub. Cumlá i pevnou stravu, ačkoli ji zatím nepolyká. Dle předpokladu se Mobi už také pokouší postavit na nohy.

Zatím ale vydrží jen chvíli, než se opět vrací na všechny čtyři. Zkouší se také batolit, ale ještě s pomocí Duni, která jí rukou podpírá bříško. Rovněž se snaží chytat větví a provazů. Zkrátka projevuje veškeré schopnosti, které takto staré a zdravé gorilí mládě projevovat má.

Mláďata jsou samozřejmě obohacením nejen pro rodinu goril, ale i pro návštěvníky Zoo Praha. Mít ve skupině dvě takto malé gorily je v kontextu světových zoologických zahrad spíš výjimečné. Prostorné hlediště v teple pavilonu Rezervace Dja, kde se mohou lidé nasvačit či dobít mobilní telefon, je tak unikátním prostorem pro sledování růstu obou mláďat, jejich společných kroků a objevování světa.

Zatímco malé Mobi vybrali jméno kamerunští školáci a ve finálním hlasování poté česká veřejnost, druhé narozené mládě získá jméno od světoznámé primatoložky a ochránkyně přírody Jane Goodall. Ta přicestuje navštívit Zoo Praha příští měsíc, přičemž 11. května v 11 hodin proběhnou slavnostní „křtiny“ mláděte.


Autor: Alo

Praha 1: Setkání k budoucnosti parku Kampa

Dnes v 16:28

Ve středu 22. května se v parku Kampa koná veřejné setkání o budoucnosti parku. Od 17 do 18 hodin se můžete zúčastnit procházky po parku s architektkou, která vám představí nový návrh. Procházka začíná u saly terreny.

Hanspaulkou za Lídou Baarovou

Dnes ve 14:25

Zájemci o architekturu se sejdou v sobotu 25. května.

Napouštíte domácí bazén? Ideálně vodou z cisterny od PVK

Dnes v 09:47

Teplé počasí rozjelo sezónu napouštění domácích bazénů. Pražské vodovody a kanalizace nabízejí a doporučují zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.

Sběrné dvory prodloužily provozní dobu

Dnes v 08:49

Od začátku května došlo k prodloužení provozní doby sběrných dvorů, které pro hlavní město provozují Pražské služby. Jedná se celkem 10 sběrných dvorů na území hlavního města. Mezi nimi se nachází také tři sběrné dvory, které jsou pro občany Prahy 13 v dojezdové vzdálenosti: Sběrný dvůr...

Komentovaná procházka: Sportovním údolím Krč

Dnes v 08:38

Informace o plánované revitalizaci a rozvoji údolí Kunratického potoka v úseku od krčského nádraží až do Braníka se dozvíte na setkání s představiteli radnice Prahy 4 a architekty v úterý 28. května od 18 hodin, kdy můžete projít těmito místy a přitom prodebatovat vizi Sportovního...

Staročeský jarmark v Praze 14

Včera ve 20:20

Tradiční staročeský jarmark plný zábavy a překvapení, ukázka historických řemesel a bohatý kulturní program ve farní zahradě v sobotu 25. května. Vstup zdarma.

Den s IZS: U dětí zvítězila hasičská pěna

Včera v 11:51

Profesionální a dobrovolní hasiči, policisté a záchranáři se o víkendu 18. května předvedli veřejnosti už podesáté na Dnu s IZS (Integrovaný záchranný systém). Akci pořádá městská část Radotín a zasloužilý hasič František Drož spolu se svou domovskou SDH...

Trhy na Slunečním náměstí se konají každé pondělí

Včera v 09:20

Na Sluneční náměstí v Nových Butovicích se vrátily tradiční farmářské trhy. Po zimní přestávce budou mít návštěvníci možnost každé pondělí od 8 do 18 hodin nakoupit čerstvé zboží ve stáncích s ovocem, mléčnými a masnými výrobky, s uzeninami, rybami, zeleninou, pečivem, sladkostmi a nápoji, ale...

Květnový koncert Prahy 2 na Bastionu

Včera v 08:53

Cyklus Prahy 2 Hudba na hradbách na Bastionu je věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě.

Další články
Nahoru