Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 11°C
Čtvrtek 22. 2. 2024
Svátek má Petr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Dvě ulice a náměstí na Nové Waltrovce ponesou jména po vězněných hokejistech
Náměstí Augustina Bubníka. Foto: Penta Real Estate

Dvě ulice a náměstí na Nové Waltrovce ponesou jména po vězněných hokejistech

Dvě ulice a náměstí v rezidenční zástavbě Nová Waltrovka, kterou plánuje společnost Penta Real Estate v Praze 5, ponesou jména československých hokejových reprezentantů a hokejových mistrů světa z konce 40. let, které uvěznil komunistický režim. Informoval o tom mluvčí Penty Martin Lánský. Projekt by měl být podle plánů firmy dostavěn v roce 2027.

V lokalitě Nová Waltrovka, na pomezí Radlic a Jinonic, staví společnost Penta Real Estate novou městskou čtvrť na dřívějším rozsáhlém brownfieldu. Ulice ponesou jména československých hokejových reprezentantů a hokejových mistrů světa z konce 40. let, kterým se komunistický režim „odvděčil“ dlouholetým žalářem.

Záměr schválila Místopisná komise rady hl. m. Prahy a následně i Rada hl. m. Prahy. Pojmenování ulic po třech hokejových legendách podpořila i Praha 5 a oceňuje jej i vedení Českého svazu ledního hokeje.

„Jde o příběh komunistického bezpráví, který nesmí být zapomenutý. Jsme potěšeni, že ulice na Nové Waltrovce ponesou jména hrdinů z olympiády ve Svatém Mořici a z hokejových šampionátů 1947 a 1949, a věříme, že se na takové adrese bude dobře bydlet i obyvatelům této nové městské čtvrti. Je to vůbec poprvé, kdy bude vězněným hokejistům vzdána čest tímto způsobem,“ řekl Martin Mafka, vedoucí projektového řízení společnosti Penta Real Estate.

Centrální náměstí Nové Waltrovky ponese jméno Augustina Bubníka. Vladimír Kobranov dá jméno ulici v západní části mezi hotelem Zleep a rezidenčními domy. Po Václavu Roziňákovi bude pojmenovaná komunikace, která spojí Radlickou ulici s plánovanou zástavbou na severním úbočí nad Novou Waltrovkou.

„Pojmenování nových ulic po našich skvělých hokejistech z 50. let není jen oceněním jejich sportovních úspěchů. Chceme tím připomenout i zločinnost komunistického režimu, který místo toho, aby jejich hokejový um podporoval, nechal vykonstruovat proces, po němž skončili za mřížemi,“ řekl primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).

„Jsem velmi ráda, že se právě Nová Waltrovka stane místem, kde ulice budou připomínat bezpráví, které komunistický režim spáchal na úspěšných československých hokejistech. Jejich příběhy jsou živým mementem a nadějí, že i přes snahu režimu je zničit a jejich jména vymazat z paměti národa, se stále těší uznání,“ uvedla starostka Prahy 5 Radka Šimková (Praha 5 Sobě).

Členem zmíněné místopisné komise je místostarosta Prahy 9 Adam Vážanský (ODS), který se osobně znal s Augustinem Bubníkem. „Znal jsem ho od svého dětství. Pan Bubník po svém propuštění z vězení pracoval v továrně Waltrovka, takže pojmenování ulice po něm v této oblasti dává smysl. Věřím, že v nové čtvrti se budou jmenovat i další ulice po hokejistech odsouzených ve vykonstruovaném procesu. Například po brankáři Josefu Jirkovi,“ uvedl Vážanský.  

„Všechna tři jména jsou neodmyslitelně spjata s českým hokejem a jeho bohatou a velmi úspěšnou historií. Minulý režim se k těmto špičkovým sportovcům bohužel zachoval velmi neuctivě, stejně tak, jako k celé řadě dalších. Český svaz ledního hokeje se ale jejich úspěchy snaží pravidelně připomínat. Pojmenování ulic nám v našem záměru, aby se na tyto hokejové legendy nikdy nezapomnělo, jistě pomůže, za což za český hokej moc děkuji,“ řekl prezident Českého svazu ledního hokeje Alois Hadamczik.

Projekt Nová Waltrovka navazuje na úspěšnou revitalizaci rozsáhlého území po bývalé velmi slavné továrně na letecké motory Walter. V letech 2014 až 2021 vznikla v této části pražských Jinonic nová čtvrť, v několika etapách výstavby zde vzniklo 700 bytových jednotek, mateřská školka, dvouhektarový park a několik kancelářských budov.

Nyní výstavba pokračuje blíže k Radlicím, a to v místech, kde se nacházela továrna podnikatele Janatky, který zde tvořil motocykly značky Itar a následně se v těchto místech usídlila Radlická slévárna. Aktuálně byl v první etapě dokončen hotel Zleep a kancelářské budovy Metalica a Legatica stojící podél Radlické ulice.

V klidnější severní části lokality postupně vyrostou rezidenční domy s přibližně pěti stovkami bytů. Území bude bohaté na zeleň a užitnost veřejného prostoru. Funkce území bude doplněná i o veřejnou vybavenost ve formě školského zařízení. Výstavba tu bude pokračovat dalšími dvěma etapami do roku 2027.

Hrdinové, kteří měli být zapomenuti

O co v kauze hokejistů, které dnes připomínáme, šlo? Představitelé vládnoucí komunistické strany na jaře 1950 rozhodli, že hokejová reprezentace neodletí na světový šampionát do Londýna, kde měla obhajovat zlaté medaile. Hlavním důvodem byla obava z emigrace hráčů – krátce předtím z Československa utekla mistryně světa v krasobruslení Ája Vrzáňová nebo špičkový tenista a pozdější vítěz Wimbledonu Jaroslav Drobný.

Hokejisté z Moravy odjeli domů, ti čeští se sešli v oblíbené pražské restauraci U Herclíků, kde padala nelichotivá slova na adresu nově etablovaného komunistického režimu. Právě na to čekala STB – hokejisty ještě během večera a následujícího dne pozatýkala, umístila v neblaze proslulém hradčanském Domečku a podrobila mučení.

V neveřejném procesu v říjnu 1950 bylo 11 hokejistů obviněno ze špionáže a vlastizrady a všichni byli odsouzeni. Do čela údajné ilegální skupiny postavila tajná policie populárního brankáře Bohumila Modrého (trest 15 let vězení), ačkoliv už tehdy nebyl členem reprezentačního týmu. Augustin Bubník byl odsouzen na 14 let, Václav Roziňák a Vladimír Kobranov na deset let. Dalšími odsouzenými byli Stanislav Konopásek (12), Josef Jirka (6), Zlatomír Černý (3), Jiří Macelis (2), Přemysl Hajný (1), Antonín Španinger (1) a Josef Stock (8 měsíců).

Hokejisté zažili kruté věznění v Praze na Pankráci či v Ruzyni, v Plzni na Borech a později v jáchymovských uranových dolech. Nejpřísnější tresty zkrátila až milost prezidenta Zápotockého v roce 1955.

Zdroj: Penta Real Estate


Autor: Jan Puci

Peníze na podporu Domu národnostních menšin a Integračního centra Praha

Včera v 06:56

Rada Prahy na svém pondělním zasedání souhlasila s poskytnutím více jak 11 milionů korun na zajištění provozu Domu národnostních menšin o.p.s. a Integračního centra Praha o.p.s. Finance budou sloužit k zabezpečení základních provozních nákladů v roce 2024. Zároveň hlavní město plánuje...

Další články
Nahoru