Dvě pětiny mužů o svém vysokém tlaku neví, tvrdí kardiolog Češka
16. května 2024 09:07
Onemocnění srdce a cév jsou podle lékařských statistik v naší zemi bohužel stále nejčastější příčinou předčasných úmrtí. Příčinou tohoto neutěšeného stavu je vedle nedostatku pohybu a nesprávné životosprávy také neléčený vysoký krevní tlak.
„Právě neléčená hypertenze, zejména v kombinaci s vysokým cholesterolem, vede k závažným kardiovaskulárním nemocem, často končícím infarktem, srdečním selháním nebo mrtvicí,“ upozornil kardiolog Češka.
Podle rozsáhlého průzkumu britských vědců, který má Srdce v hlavě k dispozici, se celosvětově za posledních 30 let počet pacientů s vysokým krevním tlakem téměř zdvojnásobil. Polovina těchto pacientů o své nemoci vůbec neví. Česká republika sice patří podle průzkumu k těm zemím, kde je míra léčení hypertenze jedna z nejvyšších, ale i tak zůstává tato choroba u čtyřiceti procent dospělých mužů neléčena.
„Hypertenze totiž nebolí. Pokud lidé nechodí na pravidelné lékařské prohlídky, tak riskují, že jejich onemocnění nebude včas léčeno a může vyústit v nebezpečné následky, jako je infarkt, srdeční selhání, ale i onemocnění ledvin nebo mozková mrtvice,“ konstatoval Češka.Pokud podle něj lidé mají příznaky jako bolesti hlavy, závratě, hučení v uších, otoky končetin či únavou, měli by navštívit lékaře nebo si alespoň změřit krevní tlak doma.
„Mezi faktory mající negativní vliv na vysoký krevní tlak patří vedle dědičnosti především obezita, nadměrná konzumace soli a alkoholu, stres a kouření. Zejména pacienti, kteří mají s ohledem na přítomnost těchto rizikových faktorů vysoké riziko kardiovaskulárního onemocnění, by měli svůj krevní tlak pravidelně sledovat a v případě zvýšených hodnot ihned vyhledat lékaře,“ podotkl kardiolog.
Domácí měření krevního tlaku by se podle něj mělo stát běžnou součástí sledování svého zdravotního stavu.