Dnes Neděle - zatazeno 22°C
Zítra Pondělí - oblacno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Dvě pětiny mužů o svém vysokém tlaku neví, tvrdí kardiolog Češka
Preventivní kardiolog prof. MUDr. Richard Češka. Foto: projekt Srdce v hlavě

Dvě pětiny mužů o svém vysokém tlaku neví, tvrdí kardiolog Češka

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze, je častým a zákeřným onemocněním kardiovaskulárního systému. V České republice stále 40 procent českých mužů o svém vysokém tlaku ani neví. Uvádí to ve své aktuální prezentaci projekt Srdce v hlavě, jehož garantem je preventivní kardiolog Richard Češka.

Onemocnění srdce a cév jsou podle lékařských statistik v naší zemi bohužel stále nejčastější příčinou předčasných úmrtí. Příčinou tohoto neutěšeného stavu je vedle nedostatku pohybu a nesprávné životosprávy také neléčený vysoký krevní tlak.

„Právě neléčená hypertenze, zejména v kombinaci s vysokým cholesterolem, vede k závažným kardiovaskulárním nemocem, často končícím infarktem, srdečním selháním nebo mrtvicí,“ upozornil kardiolog Češka.

Podle rozsáhlého průzkumu britských vědců, který má Srdce v hlavě k dispozici,  se celosvětově za posledních 30 let počet pacientů s vysokým krevním tlakem téměř zdvojnásobil. Polovina těchto pacientů o své nemoci vůbec neví. Česká republika sice patří podle průzkumu k těm zemím, kde je míra léčení hypertenze jedna z nejvyšších, ale i tak zůstává tato choroba u čtyřiceti procent dospělých mužů neléčena.

„Hypertenze totiž nebolí. Pokud lidé nechodí na pravidelné lékařské prohlídky, tak riskují, že jejich onemocnění nebude včas léčeno a může vyústit v nebezpečné následky, jako je infarkt, srdeční selhání, ale i onemocnění ledvin nebo mozková mrtvice,“ konstatoval Češka.

Pokud podle něj lidé mají příznaky jako bolesti hlavy, závratě, hučení v uších, otoky končetin či únavou, měli by navštívit lékaře nebo si alespoň změřit krevní tlak doma.

„Mezi faktory mající negativní vliv na vysoký krevní tlak patří vedle dědičnosti především obezita, nadměrná konzumace soli a alkoholu, stres a kouření. Zejména pacienti, kteří mají s ohledem na přítomnost těchto rizikových faktorů vysoké riziko kardiovaskulárního onemocnění, by měli svůj krevní tlak pravidelně sledovat a v případě zvýšených hodnot ihned vyhledat lékaře,“ podotkl kardiolog.

Domácí měření krevního tlaku by se podle něj mělo stát běžnou součástí sledování svého zdravotního stavu.


Autor: Lucie Rychlá

Praha 13 zve na Den zdraví na Slunečním náměstí

14. června 2024 v 07:07

Praha 13 zve na jednodenní festival zdraví a zdravého životního stylu – Den zdraví, který nabídne bohatý program partnerů akce, informace ze světa zdraví a prevence proti nemocem. Děti si mohou zasoutěžit o zajímavé ceny.

Praha 15: Setkání u kulatého stolu pro pečující osoby

8. června 2024 v 18:01

Pečujete o děti, mladistvé, dospělé osoby se zdravotním postižením (jakéhokoliv handicapu), partnery po úraze, akutních příhodách, dlouhodobě vážně nemocné, rodiče seniory, kteří vyžadují z důvodu svého zdravotního a psychického stavu pomoc druhé osoby?

Databáze ukáže, který praktik očkuje proti černému kašli

8. června 2024 v 07:53

Zájemci o očkování proti černému kašli už nebudou hledat, kde vakcínu dostanou. Díky nově spuštěné webové databázi snadno zjistí, kdo ze všeobecných praktických lékařů v jejich okolí proti nemoci aktuálně očkuje a jak se mohou objednat. Praktici totiž ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví...

Reuse den na Smíchově

7. června 2024 v 08:57

Před kostelem sv. Václava se koná Reuse den od 11 do 17 hodin.

Pádluj pomáhat se spolkem ALSA a Take up

4. června 2024 v 10:25

Už pošesté proběhne v pražském Podolí výjimečná akce spojující sport, zábavu a dobrou věc. Spolek ALSA, který se dlouhodobě věnuje pacientům s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) a jejich rodinám, pořádá v sobotu 15. června Prague City Swim: Plav a pádluj...

Andělské Pivobraní

1. června 2024 v 10:35

Setkání pěti spřátelených pražských pivovarů, kde se bude slavit láska k pivu, dobrému jídlu a skvělé zábavě.

Kožené pantofle, proč jsou tak oblíbené? Který model bude nejmódnější?

31. května 2024 v 06:49

Kožené pantofle se staly velmi oblíbeným doplňkem nejen na pláži, ale i ve městě. Pohodlí, elegance a univerzálnost jsou hlavními důvody, proč si je vybírá stále více lidí. Ale co konkrétně dělá kožené pantofle tak atraktivními a jaký model bude letos nejvíce trendy?

Další články
Nahoru