dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Dvakrát do stejné řeky? Předseda pražského ANO Stropnický chce obnovit rozpadlou koalici
Nový šéf pražského ANO, ministr obrany Martin Stropnický. Foto: David Sedlecký / Wikimedia Commons

Dvakrát do stejné řeky? Předseda pražského ANO Stropnický chce obnovit rozpadlou koalici

Nově zvolený předseda pražského ANO Martin Stropnický se bude snažit o obnovu koalice s ČSSD a Trojkoalicí (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) na magistrátu. Jednání se Stranou zelených (SZ), kde má syna, se účastnit nebude. Vyjednávání podle něj musí začít co nejdříve, označil je za „urgentní“. Stropnický bude spolu s primátorkou Adrianou Krnáčovou a předsedou klubu zastupitelů ANO Michalem Haškem tvořit tým, který bude s případnými koaličními partnery vyjednávat.

„Nové krajské vedení se okamžitě po skončení krajského sněmu sejde, abychom si rozdělili práci a zorganizovali naše kroky pro příští hodiny a příští dny, protože práce už je urgentní," řekl novinářům po svém zvolení Stropnický.

Podle něj je první volbou obnovení koalice s ČSSD a Trojkoalicí, která se po dlouhodobých neshodách v úterý rozpadla. „Je pro nás logické a snad průchodné řešení se pokusit obnovit původní koalici," uvedl. Jednání se Stranou zelených, za kterou byl do pražského zastupitelstva zvolen jeho syn Matěj, se Stropnický podle svých slov účastnit nebude.

Hnutí ANO nejprve avizovalo, že nebude o případné nové koalici jednat s TOP 09 a uzavřelo dohodu o společném vyjednávání s ČSSD. Podobně se na jednotném postupu dohodly i ODS a TOP 09. Babišovo hnutí ale svůj postoj ve středu přehodnotilo, čímž ale podle TOP 09 svou šanci propáslo.

Předseda klubu zastupitelů TOP 09 Václav Novotný ve čtvrtek ČTK řekl, že potenciálními partnery pro novou pražskou vládu je Trojkoalice a ČSSD nebo Trojkoalice, Piráti a klub Nezávislých. ČSSD ale reagovala, že takové složení je pro ni v danou chvíli nepředstavitelné.

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice, která se několik týdnů zmítala v problémech, se po roce definitivně rozpadla v úterý. V zastupitelstvu má hnutí ANO od podzimních voleb 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu jsou dále čtyři Piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.


Další články
Nahoru