dnes
Neděle - zatazeno
19°C
zítra
Pondělí - skorojasno
24°C
pozítří
Úterý - polojasno
25°C
Dvakrát a dost. Pavilon goril za desítky milionů už podruhé vyplavila voda, zoo ho chce jinde
Spodní část zoo minulý týden zaplavila voda. Foto: Tomáš Adamec / Zoo Praha

Dvakrát a dost. Pavilon goril za desítky milionů už podruhé vyplavila voda, zoo ho chce jinde

Když se v září 2001 otevíraly v pražské zoo dva nové pavilony, byla to velká sláva. Zatímco Africký dům stojí na kopci, útočiště pro gorily za desítky milionů bylo umístěno do spodní části zahrady. A tím vlastně začaly problémy stavby, která možná přestane sloužit svému původnímu účelu.

Kdo si postaví nový dům, snaží se ho chránit nejen proti zlodějům, ale i proti přírodním živlům. To se bohužel v případě pražské zoo v minulosti nestalo a zahrada za to byla již dvakrát potrestána.

Zatímco byly od přelomu tisíciletí do spodní části zahrady investovány stovky milionů korun, na dostatečnou ochranu staveb před povodněmi v tomto záplavovém území se peníze nenašly. Oblast je tak chráněna jen před dvacetiletou vodou.

Pavilon byl zcela zatopen během srpnové povodně v roce 2002, během níž zemřel v pavilonu samec Pong. Voda zaplavila pavilon i během povodní minulý týden, žádná gorila naštěstí tentokrát nezemřela.

Gorilí tlupa se měla podle bezprostředních reakcí vedení zahrady stěhovat do Dvora Králové, ale jelikož by uspávání a transport znamenal náročnou a pro zvířata i rizikovou operaci, bylo rozhodnuto, že gorily zůstanou v Praze.

Zatím však není jasné, kde do budoucna naleznou útočiště. V zoo už totiž nechtějí do budoucna riskovat další zaplavení pavilonu.

Už se hledá místo pro nový pavilon

„Musíme učinit stejné rozhodnutí, jaké bylo po povodni 2002 učiněno v případě slonů a hrochů: Máme-li v Zoo Praha chovat gorily, musí to být v místech, kde je v žádném případě nemůže ohrozit další povodeň,“ uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek. Již nyní je vybíráno místo pro nový pavilon goril.

„Jeho vybudování by však nemělo být jediným poučením z letošní povodně. Požádali jsme, aby byly prověřeny možnosti lepší protipovodňové ochrany Zoo Praha. Chápeme, že v jistém okamžiku je třeba spodní část zoo obětovat, aby se nezvýšilo ohrožení centra Prahy či sídel níže po toku Vltavy; neradi bychom však byli znovu a znovu obětováváni příliš brzo nebo dokonce zbytečně,“ pokračoval.

„Nyní je před námi obnova spodní části areálu. Budeme muset provést úpravy vybraných staveb a přehodnotit užití některých prvků, ale základní koncepce je jasná: Budou zde lehké malé stavby, dále stavby, přes které se voda přelije, aniž by je významněji poškodila, anebo stavby dimenzované výrazně nad úroveň vody z roku 2002. To se fakticky týká pouze přestavby Pavilonu velkých savců, která teď není na pořadu dne,“ dodal Miroslav Bobek.


Praha 11: Seznamte se s návrhy druhého ročníku participativního rozpočtu

Dnes v 07:56

V pondělí 17. června se od 18 hodin s návrhy můžete seznámit ve foyer Komunitního centra Matky Terezy.

Přednášky pro cizince: Poznání české kultury a povahy

Včera ve 12:27

Vzdělávací a informační centrum Praha 5 otevírá kromě konverzací v češtině také praktické přednášky pro cizince, zaměřené na poznání české kultury a povahy. První přednáška proběhne ve středu 19. června v 17 hodin.

Dnes: Revitalizace sportoviště Pod Žvahovem, přijďte diskutovat

13. června 2019 v 07:02

Předseda Výboru životního prostředí Prahy 5 Jakub Blažek zve na veřejnou diskuzi s občany a zástupci MČ Praha 5 ohledně plánované revitalizace sportoviště Pod Žvahovem.

Pošli to dál: Praha 13 dostala sekačku, strojem následně obdarovala mateřskou školku

12. června 2019 v 18:43

Dnes se na zahradě „Fakultní mateřské školy Sluníčko pod střechou při PedFUK" sešli zástupci radnice Prahy 13 a společností Profi Press a Strom, aby předali ředitelce sekačku na trávu.

Další články
Nahoru