dnes
Sobota - prehanky-dest
21°C
zítra
Neděle - prehanky-dest
26°C
pozítří
Pondělí - bourky
26°C
Dvakrát a dost. Pavilon goril za desítky milionů už podruhé vyplavila voda, zoo ho chce jinde
Spodní část zoo minulý týden zaplavila voda. Foto: Tomáš Adamec / Zoo Praha

Dvakrát a dost. Pavilon goril za desítky milionů už podruhé vyplavila voda, zoo ho chce jinde

Když se v září 2001 otevíraly v pražské zoo dva nové pavilony, byla to velká sláva. Zatímco Africký dům stojí na kopci, útočiště pro gorily za desítky milionů bylo umístěno do spodní části zahrady. A tím vlastně začaly problémy stavby, která možná přestane sloužit svému původnímu účelu.

Kdo si postaví nový dům, snaží se ho chránit nejen proti zlodějům, ale i proti přírodním živlům. To se bohužel v případě pražské zoo v minulosti nestalo a zahrada za to byla již dvakrát potrestána.

Zatímco byly od přelomu tisíciletí do spodní části zahrady investovány stovky milionů korun, na dostatečnou ochranu staveb před povodněmi v tomto záplavovém území se peníze nenašly. Oblast je tak chráněna jen před dvacetiletou vodou.

Pavilon byl zcela zatopen během srpnové povodně v roce 2002, během níž zemřel v pavilonu samec Pong. Voda zaplavila pavilon i během povodní minulý týden, žádná gorila naštěstí tentokrát nezemřela.

Gorilí tlupa se měla podle bezprostředních reakcí vedení zahrady stěhovat do Dvora Králové, ale jelikož by uspávání a transport znamenal náročnou a pro zvířata i rizikovou operaci, bylo rozhodnuto, že gorily zůstanou v Praze.

Zatím však není jasné, kde do budoucna naleznou útočiště. V zoo už totiž nechtějí do budoucna riskovat další zaplavení pavilonu.

Už se hledá místo pro nový pavilon

„Musíme učinit stejné rozhodnutí, jaké bylo po povodni 2002 učiněno v případě slonů a hrochů: Máme-li v Zoo Praha chovat gorily, musí to být v místech, kde je v žádném případě nemůže ohrozit další povodeň,“ uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek. Již nyní je vybíráno místo pro nový pavilon goril.

„Jeho vybudování by však nemělo být jediným poučením z letošní povodně. Požádali jsme, aby byly prověřeny možnosti lepší protipovodňové ochrany Zoo Praha. Chápeme, že v jistém okamžiku je třeba spodní část zoo obětovat, aby se nezvýšilo ohrožení centra Prahy či sídel níže po toku Vltavy; neradi bychom však byli znovu a znovu obětováváni příliš brzo nebo dokonce zbytečně,“ pokračoval.

„Nyní je před námi obnova spodní části areálu. Budeme muset provést úpravy vybraných staveb a přehodnotit užití některých prvků, ale základní koncepce je jasná: Budou zde lehké malé stavby, dále stavby, přes které se voda přelije, aniž by je významněji poškodila, anebo stavby dimenzované výrazně nad úroveň vody z roku 2002. To se fakticky týká pouze přestavby Pavilonu velkých savců, která teď není na pořadu dne,“ dodal Miroslav Bobek.


V logistickém centru hořelo nákladní auto, škoda je milion korun

Dnes v 09:04

 Včera krátce před sedmnáctou hodinou zasahovaly dvě jednotky pražských hasičů u požáru kabiny nákladního auta v logistickém centru v ulici U Plynárny v Praze 4.   

Prahou prošly tisíce lidí, u sídla komunistů po nich zůstala rakev

22. srpna 2019 v 00:11

Metropolí prošly ve středu večer tisíce lidí k připomínce obětí 21. srpna 1969. Podle pořadatelů ze spolku Milion chvilek pro demokracii jich bylo zhruba 10 000. U sídla KSČM nechali rakev se jmény pěti zastřelených a jejich siluety namalované na zemi.

Další články
Nahoru